www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandari compresor software (VST)


ebh
 Share

Recommended Posts

Salut,

Dintre cei care s-au mai jucat cu track-uri de chitara trase direct in DAW, stiti cumva/aveti vreo recomandare de un compresor software? Ma intereseaza atat in fata chitarii (pentru utilizare cu delay - pe stil U2/Edge), cat si dupa, la finalul chain-ului (pentru a egaliza cat de cat ce inregistrez).

Ideal as vrea sa il folosesc in timp real, deci e important sa fie cu latenta foarte scazuta - cel putin pentru cel de la inceputul chain-ului; cel de la final cred ca il pot adauga si dupa inregistrare. Daca se poate gratis ar fi si mai OK :)

Momentan folosesc varianta free a Abletone live care vine cu un compresor, dar pare cumva foarte limitat. Mai am si Cubase (light sau cum se cheama variante gratis/bundle-uita cu hardware), dar nu este instalat momentan - il pot instala daca are un compresor la pachet cat de cat OK. Ca plugin pt chitara am scuffham s-gear, care suna foarte bine pentru nevoile mele, dar nu are compresor.

Merci!

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Razvan S. said:

Merci, dar e prea scump la 250$. As vrea ceva pana in 50eur, ideal moca :)

50 eur am vazut ca e Cubase elements (pret de upgrade pt LE/AI) care vine cu ceva compresor... nu stiu cat de ok e, in schimb.

Link to comment
Share on other sites

Free VST

 

Delay  stereo cu  phaser si  reglaje multiple   "NastyDLAmk2  ...

Stereo field   S/M  .....ResqueMK2    sau MSED ...Voxengo MSED

compresor + S/M ...DensitymkIII 

Compresor multiband  ..................Nova67P  cu SideCh..int /ext  /R stereo 

Side chane compresor ........SideChCompMn  si .SideChCompSt

Si mai sunt zeci de VST-uri free nu le am instalate deoarece am ales acestea mentionate sunt suficiente ..

Linear Phase EQ  , ..DVS Leveling Amp , SanfordBassTightener , SanfordReverb , epicVerb_1.5  ,..efecte , ...etc

Mai este de la Voxengo un EQ grafic ( dublu )  cu care poti sa  setezi compatibilitatea Mono/Stereo  ptr "centru " aiun EQ ptr Side ( laterale ) alt EQ grafic ..trebuie sa-l instalez este foarte util la masterizare .daca  vrei sa sune bine si pe telefoane de ex ..sau alte playere bluetooth  ce auun "stereo" dubios. 

[cu mentiunea ca la nici unul din compresoare  nu functioneaza intrarea " Ext" , nu apare nici un meniu sa  cuplez semnal extern .inca mai caut compesor  ptr  "Side chane "  care sa si functioneze.]

Nu stiu unde am linkurile dar gasesti cu GOOGLE ..FRE VST ..+ SCRII DENUMIRILE .. unele sunt free all time altele doar o perioada trebuie urmarit ..in Topicul ..." Tonul"  poate am postat linkuri dar se poate sa fi postat tot intr-un post  al cuiva de pe rgc.ro .

Cred ca o mai fi Free  " Cackewalk Bandlab " ( este Sonar Platinum fara doua softuri third party  Melodyne si inca unul nu masi tin minte care )   are  o droaie de VST nici nu le-am incercat inca .. trebuie sa invat cum se seteaza este foarte OK ..doar ca este foarte avansat si diferit de Sonar-ele ce le am avut anterior .Seamana cu Cubase 9 dar este mult mai complex si cu alte combinatii de comenzi .. 

 

 

 

 

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu m-am împăcat bine cu cele de la Klanghelm, DC8C și MJUC în special. Au și variantă gratis, cu mai puține funcții:

https://klanghelm.com/contents/main.php

Altele ieftine și bune mai sînt:

În partea cealaltă a spectrului financiar, tot ce am încercat de la Brainworx/Plugin Alliance a fost superb! Au destule compresoare, pentru diverse funcții și gusturi (vezi secțiunea Dynamics):

https://www.plugin-alliance.com/en/products.html

La fel de la FabFilter: https://www.fabfilter.com/products/pro-c-2-compressor-plug-in

Dintre DAW-uri, cel mai mult mi-au plăcut plugin-urile stock din PreSonus Studio One. Am chiar o licență de vînzare pentru varianta Pro (am trecut pe Linux). :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am cautat sa vad unde am salvat acel EQ S/M ( Side/Midle )de la Voxengo ..inca nu l-am gasit dar parca are  denumirea ceva Marvell sau Marbel ..dar poate confund cu atatea plugin-uri ..

Insa am gasit altul de care am si uitat 

"IQ4"    ..EQ+compresor pe 4 benzi fiecare cu setari separate , multiple =.EQ   peak( band pas ),Low shelf , High shelf  / ...Ratio ,Attack ,Release , treshold,gain, Comp down , Comp Up , Exp down , Exp up

Filtrele fiecare are si  Frecventa centrala ,Q, tip filtru 2P si 4 P 

-moduri    Midle (mono) /Stereo / Side.....

Posibilitate de " listen "  ptr fiecare canal din cele patru  ptr o mai usoara setare ..

Atentie sa nu ramai pe listen deoarece nu proceseaza sunetul daca faci downmix ..

Seamana cu compresorul din Cubase doar ca este de 4 ori mai complex ..

Side chane selectabil  (doar intern)  actioneaza numai pe Mono  dar oricum basul si toba mare este de obicei in centru asa ca este OK ..

Are si pdf ptr utilizare nu prea complex dar te ajuta otzara apoi experimentezi .

Oricum  este suficient unul din aceste EQ compresor multiband cu M/S /Stereo  ptr premasterizare .. 

Daca te uiti ( si este bine sa urmaresti )la videouri pe youtube ,cele cu " sfaturi ptr mixaj " etc ..se dau sfaturi ce  VST free  se poate utiliza cu succes ..ptr rezultate bune .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

On 06/09/2019 at 16:54, Adi M said:

Eu m-am împăcat bine cu cele de la Klanghelm, DC8C și MJUC în special. Au și variantă gratis, cu mai puține funcții:

https://klanghelm.com/contents/main.php

Altele ieftine și bune mai sînt:

În partea cealaltă a spectrului financiar, tot ce am încercat de la Brainworx/Plugin Alliance a fost superb! Au destule compresoare, pentru diverse funcții și gusturi (vezi secțiunea Dynamics):

https://www.plugin-alliance.com/en/products.html

La fel de la FabFilter: https://www.fabfilter.com/products/pro-c-2-compressor-plug-in

Dintre DAW-uri, cel mai mult mi-au plăcut plugin-urile stock din PreSonus Studio One. Am chiar o licență de vînzare pentru varianta Pro (am trecut pe Linux). :D

Am gasit cele doua variante gratis pentru plugin-urile Klanghelm mentionate de tine. Par destul de intuitive si au o interfata prietenoasa.

Probabil impreuna cu cel care vine default in Cubase ar putea fi suficente pt nevoile mele.

Merci!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.