www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am de ales intre 3 beauties...


Radu i
 Share

Recommended Posts

Salut!! Am vazut ca au mai fost discutii legate de ESP-uri, insa de doua zile fierb pentru ca realmente nu stiu ce sa aleg intre 3 variante: ESP M II "alder body"cu 81-uri insa fara potentiometru de ton, LTD M 1000 FM "maple body" tot cu 81-uri dar si cu ton sau

JH 600 sub semnatura lui Hanneman in combinatie 81-85, tot "maple body". Am vazut ca cineva are un LTD 1000 FM, asa ca poate imi da o sugestie. Astept impresii de la toti, insa as vrea sfaturi obiective pentru ca 1000 de euro nu-i de colo. :)

p.s. O sa folosesc chitara pentru lead bineinteles insa alternez metal cu psihedelic curat si aici s-ar putea sa am probleme cu dozele de 81. Probabil ca ar trebui sa-mi iau si un Strat sau un Les Paul insa stiti cum e...bani de unde? Thanks guys

Link to comment
Share on other sites

sfatul meu este sa iei aia cu semnatura lui Hanneman. are aceleasi doze plus ca este o chitara buna la toate in ale metalului. este gandita atat pentru solistica super rapida cat si pentru riffaraie sacadat si grea. am un prieten care a probat-o afara si s-a indragostit. mi-a zis ca e mult mai misto ca esp-ul cu semnatura KH (ala cu "HOT"). oricum toatre cele 3 variante ale tale au emg 81. ai putea sa mergi pe o varianat mai ieftina si sa o echipezi cu doze mai potrivite pentru ce vrei tu si ai iesi cam in aceeasi bani.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt cel cu M-1000FM. Nu le-am incercat pe celelalte ca sa pot sa iti fac o comparatie. Pot doar sa-ti spun ca asta pe care o am eu este o chitara extraordinara. Practic fara cusur cand vine vorba de metal ( riffaraie si soloistica ). Pentru mai multe informatii uita-te la "Scule" si o sa gasesti review-ul meu. Cred ca M-II nu merita diferenta de pret decat prin prisma faptului ca este ESP, nu LTD. Totusi M-1000 este LTD Deluxe, deci nu departe. JH-600 nu stiu ce sa zic despre ea. Eu personal nu mi-as lua o chitara signature.

 

Multa bafta si sper sa faci alegerea potrivita pt tine.

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar sunt reticent cand vine vorba de "signature series" pentru ca dau bani pe un nume. Insa varianta lui Hanneman avea combinatia de 81/85 care ma atragea si care nu o gasesc in alte modele decat fara floyd rose. Din cate am citit 85-ul merge pentru ritm atat la metale cat si chiar la blues??? Asa o descriu cei de la EMG. Iar MII nu are tone mode....deci cred ca merg pe varianta 1000FM totusi. Sper sa merite avand in vedere ca nu o pot proba. :) Cat despre Les Paul, mi-ar prinde foarte bine o tonalitate calda, mai ales in clean cu un flanger, insa eu cant in primul si in primul rand metal ori Les Paul-ul este o chitara foarte calda....Voi mai strange bani si o sa-mi cumpar un Strat sau un L.Paul studio peste vreun an. Hopefully...

ps. De ce mizez pe dozele active in loc de Seymour Duncan sau DiMarzio? Pentru ca prefer un punch foarte puternic care sa fie foarte-foarte silentios. Sunt curios daca pot echipa un Les Paul cu un 81 si o doza pasiva :)

Link to comment
Share on other sites

Din ce-am citit inteleg ca a devenit o loterie sa-ti cumperi un Les Paul :) . Ideea e ca pana la urma nu ma risc: o sa-mi iau un lead pentru metale si o alta chitara pentru sound-uri calde ca sa nu incurc oalele. Sunt prea multi bani ca sa-mi fac un custom nereusit. Acum mai ramane sa aleg intre 1000 FM si MII, dar probabil ca prima va fi "norocoasa".

 

Adi, tu cum ai adus-o pe a ta? As avea vreo sansa sa o aud la tine? Sau ai putea sa-mi trimiti o inregistrare?? Ti-as ramane foarte indatorat. :)

Link to comment
Share on other sites

am cantat pe B C Rich warlock platinum pro series, prin marshall jack hammer si marshall avt 50. asta era inlantuirea. COI ca la balamuc. clean-ul nui chiar stralucit dar dozele alea numai de clean nu-s facute. ai putea sa te orientezi si spre asa ceva. foarte misto si la mana chitara aia. plus, ce mi-a placut e ca tipa din toate pozitiile chitara aia.

Link to comment
Share on other sites

Am adus-o... cu greu. Am asteptat vreo 6 luni dupa ea. De auzit n-ar fi o problema, dar acu am o problema cu corzile si trebe sa le schimb ( deocamdata n-am bani ). Cand o rezolv esti invitatul meu sa o incerci. Daca nu, poate te ajuta Dyster Skog. Si-a cumparat si el una de la Zapada la super-oferta. Poate a lui e in stare mai buna in momentul asta.

Link to comment
Share on other sites

Oki. Cand ai un pic de timp liber si chitara e gata, daca intre timp nu mi-am luat-o, da-mi un semn pe forum sau pe e-mail. Mersi tare. Inca mai am timp sa ma gandesc ce sa-mi iau, doar mai am vreo 3 saptamani. Ideea e sa-mi iau toate sculele in prag de 2000 de dolari. Cearny ce zici, fara tone button o sa am dificultati la modificarea sunetului pe MII? As putea sa-l modific din alte parti dar mi-e sa nu am un sunet plicticos de "la fel". In fine...ma mai documentez si la ESP si eventual la B.C. Rich. La Jackson nu ma bag pentru sunt muuult mai scumpe in dotarea care o vreau eu. :)

Link to comment
Share on other sites

Alegerea mea ar fi un M-II clar. Nu ca celelalte doua modele nu ar fi ok, dar in primul rand pt. simpla idee ca e varful de linie la ESP pe directia asta (tipul asta de chitara). Asta desigur, dupa modelele KH signature. Ca echipari, ca design si atitudine, imi pare f misto chitara; mai mult n-am de unde sa stiu.

 

Ce nu inteleg e de ce nu iti poti lua un Strat la banii astia, in cazul in care asta ziceai ca vrei? Un M-II e putin peste 1000 USD, asa ca ce te opreste? Acum ma rog, depinde si de ce Strat vrei.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.