www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii pentru incepatori


Stefan
 Share

Recommended Posts

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Baumwolle

Nu confunda bataia cu ciupeala(picking-ul).Bataie inseama sa lovesti toate(sau aproape toate) corzile dintr-o singura miscare a bratuilui, iar ciupeala o singura coarda, din incheietura.Bataia "clasica", sau "standard", cum vrei, este jjssjs, adica jos-jos-sus-sus-jos-sus.Atentie, este bataie, nu picking!Alternate picking-ul este sus-jos, sau jos-sus...Cauta pe CyberFret(ti-am dat link-ul mai sus) un articol intitulat "Beginner 7"(sau ceva de genul).Iti explica acordurile cu care este bine sa incepi.Corzile de pe chitara sunt, de jos in sus, e, B, G, D, A, E.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Impaler

Nush daca s-a mai zis,dar pe bune ca o piesa superba si perfecta pentru inceput este Patience de la Guns.

Am gasit pe ultimate guitar fisierul gp4 cu acorduri.Imediat iese ritmul,apoi usor usor vocea,si iata o piesa foarte frumoasa usor de cantat la orice nivel.

Runaway Train de la Soul Asylum iar e numai buna.

Link to comment
Share on other sites

Melodii pt incepatori:

 

Beatles - Let it be, Hey Jude, Yellow Submarine. Frumoase simple, de efect, se pot canta la chefuri.

 

Scorpions - Always somewhere, When the smoke ..., Holiday, pt picking. Suna bine si iti faci digitatia la picking.

 

Metallica - Introurile de la piese. Sunt multe si faine (recomand The Call of Ktulu).

 

Pink Floyd - Wish you were here. Asta se poate canta toata, cu putin efort chiar si solo-ul de inceput si te poti da si cult :)

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

o melodie care imi place mie f mult: the tempations - i've got sunshine :)

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Guest anick

Proof, poate vrei sa zici, pe bucati.

Dintre cele mai bune melodii de invatat la inceput pe acustica (pentru ca le poti invata cap-coada, deci faci o treaba) mentionez:

Ac/Dc - Back in Black & Highway to Hell

Guns/Bob Dylan - Knocking on Heaven's Door

Bambi - Doi Ochi Caprui

4 Non Blondes - What's Up

Mai adauga o groaza de folk-uri si e numa' bine. Oricum, pentru electrica Ac/Dc e de baza la inceput.

Hello....de ziua mea am primit o kitara acustica de la profa mea de teatru...fie am invatzat intro-ul dse la 'come as you are' .....si mai departe nu prea iese.....azi am gasit site-ul asta...am citit tot felul de kestii pe aici....si mi-am dat seama k vreau cu aevarat sa cant...am tot cautat tab.....si btw....habar nu am ce e ala picking si tot felul de termeni care apar pe aici.....fie....cum pot sa gasesc ceva metode sau ce sa fac ca sa evoluez cat de cat....momentan ai mei nu imi mai dau bani k sa pot sa merg la ceva sedinta cu un prof deci tre sa ma descurc singura ,dar am nevoie de ceva "sfaturi"....am sa caut tabulaturile la piesele alea care le-ai dat ca ex sa vad dak imi iese ceva....anyway...dak poti si ai timp sa imi zici kte ceva......as fi f recunoscatoare.....ms

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Proof, poate vrei sa zici, pe bucati.

Dintre cele mai bune melodii de invatat la inceput pe acustica (pentru ca le poti invata cap-coada, deci faci o treaba) mentionez:

Ac/Dc - Back in Black & Highway to Hell

Guns/Bob Dylan - Knocking on Heaven's Door

Bambi - Doi Ochi Caprui

4 Non Blondes - What's Up

Mai adauga o groaza de folk-uri si e numa' bine. Oricum, pentru electrica Ac/Dc e de baza la inceput.

 

Melodiile de mai sus de la AC/DC pot fi cantate pe acustica ??? wtf ? dati-mi si mie taburi sau linkuri daca aveti pentru acustica... dar nu cred ca sunt melodii de acustica... am vazut ca ai pus la sfarsit ca ac/dc pentru electrica... dar m-ai indus in eroare...

Edited by ghostchrist/ss
Link to comment
Share on other sites

melodii ptr incepatori ?

 

presupun va e vorba de a putea canta piesa cap coada singur pe scena la serbarea scolara din clasa a 7-a

daca incepi mai tarziu nu prea sunt sanse sa ajungi in timp util ca sa poti canta la chitara

 

1-nicusor are o toba...bum..bum..bum

 

2-doua randunci ( doua mari si doua mici )

 

acestea doua le am invatat cu profu , primele

 

acestea cu prieteni pe ascuns , cu acordurile primite de la prieteni

 

3-johny guitar - dar asta-i ptr incepatori mai avansati

 

4 -The Young Ones -lalait si instrumental

 

3 si 4 depasesc limitele unui incepator ,da nu intelegeam ...

Link to comment
Share on other sites

 

 

E /A/B structura de blues simpla , exerseaza asta un timp...pana tii ritmul si canti cat mai bine acordurile , poti sa prinzi acordurile cum vrei tu unde vrei tu , ptr a exersa si schimbarile de pozitii.

 

poti sa pui loopul intr-un multitrack mixer ca si Cubase , si al pui sa cante in loop , si poti sa exersezi .

 

Dar la comprimarea mp3 apare o mica pauza la inceput si la sfarsit aceste pauze trebuie atent selectate si taiate cu "cut" exact la inceputul wav-ului si la sfarsit , alfel " agatza ritmul la repetare !!!!

 

aceiasi progresie dezvooltata sa veziu cum, apare o piesa dintr-o progresie .Trebuia sa fac totul si mai simplu la solo , tu exerseaza numai cele ce merg usor.

 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Morgan

cum se face ca n-a recomandat nimeni beatles? sau system of a down (eu cu astea am inceput)

 

si mie street spirit nu mi se pare chiar potrivita pentru incepatori

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

island in the sun e simpla...extrem de simpla as putea spune...si pentru foarte incepatori recomand cu mana pe inima partea de inceput de la "iron man" cantata doar pe E...mai simplu nu se poate...

Link to comment
Share on other sites

nu pricep de ce sunt doua topicuri, dar in fine :)

 

phoenix, ducu bertzi... au si melodii (foarte) simple

 

3 doors down - here without you - destul de usoara, plus ca e foarte frumoasa :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dan_15_dare

Eu am chiatara de 3 luni si pana acum am invatat :

 

1. intro-ul metallica-nothing else matters

2. intro iris-ultima toamna

3. the trogg-wild thing

4. happy birthday to you :)

5. prima parte a acdc-thunderstruck

6. jay-z&beyonce-bonnie&clyde (nu foarte bn)

Link to comment
Share on other sites

Guest AdiNX

n-am metronom :| ma folosesc de ureche sa-mi dau seama de durata notelor

oricum inca sunt la inceput si cant ca o cizma, dar sper sa cant mai bine pe viitor... stau si ma gandesc daca are vreo importanta varsta chitarii

Link to comment
Share on other sites

n-am metronom :| ma folosesc de ureche sa-mi dau seama de durata notelor

oricum inca sunt la inceput si cant ca o cizma, dar sper sa cant mai bine pe viitor... stau si ma gandesc daca are vreo importanta varsta chitarii

urechea te poate insela.

uite , iti dau eu un metronom; dar cand nu ia asa ceva , bate ritmul cu piciorul.

spor la studiu!

 

nu stiu ce se intampla dar nu pot sa uploadez

Edited by Bassmann™
Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

se gasesc softuri metronom la ,,softuri utile pentru chitaristi'', in sectia Hardware si Software pentru Muzica.

Link to comment
Share on other sites

Oasis sau cum sa scrii un hit song folosind cateva acorduri

 

Wonderwall

All Around the World

Don't Look Back in Anger

Stand by Me

 

si inca multe altele :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Alex.

melodii pe acorduri stiti? da care se pot canta intregi..nu sa cant 2 acorduri sau un intro..melodii simplute:D

Link to comment
Share on other sites

Guest Don MaXxX
melodii pe acorduri stiti? da care se pot canta intregi..nu sa cant 2 acorduri sau un intro..melodii simplute:D

try Bob Dylan - Knockin' On Heaven's Door

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.