www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Imi Pot Face O Chitara Electrica?


Guest Mada
 Share

Recommended Posts

Pentru ca probabil ai mei nu o sa imi cumpere niciodata o chitara electrica, am aruncat o privire in topicurile de pe aici. Foarte interesant. Chiar as vrea sa ma apuc sa fac eu una.

Dar, eu nu stiu aproape nimic despre electronica unei chitari, la corp ma mai descurc eu. As vrea sa stiu ce intra in componenta unei chitari electrice, si incetul cu incetul sa fac si eu rost de asa ceva.

Deci, m-ar putea ajuta cineva? Sa imi dea si mie o lista cu ce imi trebuie pt a face asa ceva, sa ma ajute si cu partea electronica...

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca probabil ai mei nu o sa imi cumpere niciodata o chitara electrica, am aruncat o privire in topicurile de pe aici. Foarte interesant. Chiar as vrea sa ma apuc sa fac eu una.

Dar, eu nu stiu aproape nimic despre electronica unei chitari, la corp ma mai descurc eu. As vrea sa stiu ce intra in componenta unei chitari electrice, si incetul cu incetul sa fac si eu rost de asa ceva.

Deci, m-ar putea ajuta cineva? Sa imi dea si mie o lista cu ce imi trebuie pt a face asa ceva, sa ma ajute si cu partea electronica...

Multumesc anticipat!

 

Cred ca cel mai ieftin o sa fie sa cumperi o chitara gata facuta. Ca sa te apuci de una trebuie multe scule, timp, muuulta rabdare, lemne bune si ...bani. Sunt la Mica Publicitate oferte diverse, sigur o sa gasesti ceva pentru inceput.

Iti spun pentru ca si eu am incercat si din lipsa de timp si scule ( si din cauza unor cunostinte avansate de lucru) m-am oprit.

Edited by boc
Link to comment
Share on other sites

Ideea e ca ai mei nu vor sa imi ia chitara. Zic ca nu au bani etc. Si mi se pare mai bine sa mi-o fac eu, as personaliza-o, mi-ar placea chiar mai mult decat sa cumpar una. Si incetul cu incetul poate imi iese si mie ceva. La vara am tot timpul din lume. :)

Link to comment
Share on other sites

La cat de strangareata sunt eu... sa stiti ca mi-ar face mai multa placere sa imi fac eu singura una. As putea sa imi fac propiul design...ar fi cel mai bine. Mai ales ca de materiale pot face mai usor rost decat sa strang bani. Nu le am cu stransul banilor.

Inteleg ca e foarte greu, insa vreau sa incerc. As vrea sa stiu ce intra in componenta unei chitari electrice, m-ar ajuta foarte mult. Daca aveti scheme sau altceva mi-ar fi si mai mult de ajutor.

Link to comment
Share on other sites

nu e asa mult:) chiar m-as bucura daca ar fi numai atat. Lemnul pot face rost gratis. Sau imi trebuie altceva pentru corp?

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Cu 6 mil gasesti o chitara mult mai buna decat ce ai face tu. Vezi poate are cineva un corp sau un griff sa-ti doneze.

Link to comment
Share on other sites

Nu o sa poti niciodata sa iti faci o chitara electrica functionala de unu singur. Si gasesti in magazine chiare absolut decente pentru incepatori la bani putini.

O chinezeasca o iei pe la 5 milioane (Un squier bullet cred ca e chiar mai putin, spre 4) in 600RON iti iei si un procesor mai mic sau o pedalutza.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Junkie tu traiesti in lumea ta. Si pe May l-a ajutat taicasu. Decat sa-si sculpteze o lopata mai bine sa stranga bani si sa cumpere una deja facuta. Nu merita.

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Devii patetic. Poate chiar ar vrea sa CANTE la ea.

Edited by EPSYLON_CURSE
Link to comment
Share on other sites

Guest cooasha

Ma gandeam si io intr-un timp la chestia asta......am descoperit ca ar fi mai usor sa continui munca lui Einstein decat sa-mi construiesc o chitara care, al naibii, sa sune si bine.....

Link to comment
Share on other sites

Guest diogrey
Decat sa mearga sa bea prin baruri si sa se drogheze mai bine incearca sa-si faca o chitara. Stiu ca exagerez. Evident ca nu are prea multe sanse. Eu ii propuneam sa se documenteze si apoi sa ia o decizie. Nu vreau sa-i tai elanul de la inceput. :)

 

Idee: scrie un mail la Grosmann si intreaba daca nu te ia ucenic peste vara. :)

nu de fapt mai bine in baruri...sincer nu te apuca e multa munca uite de ex griful trebuie cumparat ..iar pt corp iti trebuie lemn special

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

Si eu am vrut sa o construiesc singur...pe vremea cand nu stiam ce`i aia chitara electrica si cu ce se mananca. Asta se intampla acum vreun an. Pana atunci am descoperit variante, am strans 7 milioane si inca mai am de primit si`mi iau ceva facut serios.

 

Ca fapt divers: Crez ca atunci cand parintii tai o sa se trezeasca cu ditamai placile de lemn in casa, bormasini, adezivi, surubaraie, metale cabluri, mufe,prize, jackuri, poturi o sa isi schimbe parerea si o sa te lase sa o faci? Mai asteapta un an...strange bani... si iti iei una noua cu marca unei firme bune pe headstoc.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca probabil ai mei nu o sa imi cumpere niciodata o chitara electrica, am aruncat o privire in topicurile de pe aici. Foarte interesant. Chiar as vrea sa ma apuc sa fac eu una.

Dar, eu nu stiu aproape nimic despre electronica unei chitari, la corp ma mai descurc eu. As vrea sa stiu ce intra in componenta unei chitari electrice, si incetul cu incetul sa fac si eu rost de asa ceva.

Deci, m-ar putea ajuta cineva? Sa imi dea si mie o lista cu ce imi trebuie pt a face asa ceva, sa ma ajute si cu partea electronica...

Multumesc anticipat!

I-ati gandul; fa bine si asculta ce zic baietii.

Tu inca nu realizezi ce scule si ce pricepere iti trebuie ca sa faci o chitara.

Cineva zicea ca cu 6 mil. iti construiesti; mai bine ia Jacksonul lui soul master, sau daca crezi ca te ajunge mai ieftin, i-ati o lopata si pune-i doze si electrinica.

Nimeni nu te descurajeaza, ci iti zicem adevarul, si nu cred ca tu ca si fata esti asa de iscusita ca sa-ti construiesti singura chitara.

Link to comment
Share on other sites

mada o chitara electrica este destul de anevoios de construit de la 0. Pe langa munca efectiva ce trebuie depusa (care e invers proportionala cu experienta) o sa ai nevoie de UNELTE si MATERIALE PRIME sa o faci. Ca sa iti faci o idee de ce e nevoie si cam care sunt preturile:

 

http://www.stewmac.com

http://www.warmoth.com

 

Fara ajutor ma indoiesc ca vei produce din prima ceva pe care sa se poata canta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

@Junk_Yard: Cred ca m`ai detronat deja...nush de ce.

@Mada: Daca te hotarasti, totusi, sa faci chitara am un pdf care te ajuta la fretboard. Spui dimensiunea fretbordului si iti zice unde pui freturile

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.