www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare stupida


Guest Baumwolle
 Share

Recommended Posts

Guest Baumwolle

Scuzati-mi ignoranta si tupeul de a initia un astfel de topic, dar chestia asta ma macina de ceva timp, asa ca mi-am luat inima in dinti.Here I go...

 

Care este factorul care determina faptul ca o anumita chitara este sau nu pentru un anumit gen muzical?De pilda, de ce nu e bun Telecaster-ul pentru metale, la fel cum nici cu un Stratocaster nu se poate canta ceva extraordinar de dur?Ce chitari sunt bune pentru fiecare gen muzical(cantabil cu o chitara)?E adevarat ca un Les Paul ar fi bun la toate?

 

Va multumesc pentru rabdarea si timpul acordat. :)

Link to comment
Share on other sites

pt k....telecasteru are sunet mai melodios sau "dulce" sa-i zic asa .. fatza de un mmmm ... jackson. kre are un sunet "ascutzit " sau taios

pe langa asta... am pus o singura data mana pe un telecaster fender sua . si nu era chiar comoda la mana..pt viteza... pe cand bluzz-uri sau jazz-uri mergea pe ea perfect

si ca sound..si la digitatzie ...

Link to comment
Share on other sites

Ba poti sa canti ce vrei pe ce model de chitara vrei tu. Daca vrei performante deosebite, vei constata ca ai nevoie si de o chitara mai potrivita ptr stilul tau. Dar daca tii sa canti metale cu strat/tele sau blues cu jackson/ibanez o poti face linistit :) Deasemenea sunt oameni carora le place forma de tele de ex. , dar canta metale ( ex: John 5 - Marilyn Manson) si au modificat doze, sistem de prindere, etc pentru a fi mai potrivita ptr. metale.

Link to comment
Share on other sites

un alt exemplu de genu asta ca sa-l completez pe george ar fi jim root de la slipknot care nu de mult folosea un fender telecaster flat tele custom facut pt el. alte exemple sepultura canta pe fendere, un chitarist de la killswitch engage canta metal pe fender strat.....deci se poate.atata timp cat chitara este una din categoria f buna....poti canta pe ea cam orice.acu normal ca unele sunt "IN SPECIAL" pt un stil si altele pt altu, dar se pot face si exceptii precum am dat exemple mai sus.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu sa dau nume acum, dar mi se pare logic pt anumite solouri blues sa fie folosita chitara cu 24 freeturi

poate ma inshel

14986[/snapback]

 

esti sisi. tocmai ca nu prea e "logic". ideea thread-ului de fata e ca trebuie sa nu ai prejudecati cand e vorba de chitare si de genul de muzica la care vrei sa le folosesti. realitatea statistica poate totusi confirma ca majoritatea chitaristilor de hard rock folosesc altceva decat telecaster sau chiar strat. so who cares? traim intr-o lume a consumatorilor, a marketing-ului. si tot pe lumea asta exista milioane de chitaristi. dintre care 99,999..% nu fac muzica ci doar scartaie la o chitara pe care au vazut-o ei la metallica sau slash si au impresia ca good charlotte si blink 182 sunt super-formatii :):):) . know what i mean?

 

ps. chitara cu 24 de freti a fost conceputa pt a satisface nevoia lead-chitaristilor de heavy metal de a putea atinge mi-ul ala de sus (fara bend). in plus, accesul notele inalte e per total mai usor. acuma nimeni nu spune ca nu poti canta si blues pe notele super-inalte (desi, again, nu prea s-a mai auzit asa ceva) :(

Link to comment
Share on other sites

in primul rand e vorba de doze.

Exemplu : metal = doze high output sau cu un ton aparte pentru a atinge un distors cat mai "suparat"

Poti canta metale si cu un fender dar trebuie sa mai bagi niste $$$ in el ca sa "sune". cred ca asta e diferenta majora.

mai e si chestia cu "consacrat". artistul X foloseste chitare marca Y. Prin urmare marca Y se preteaza de minune la stilul de muzica al artistului X. De aici si mitul ca marca Y se potriveste mai mult pe acel stil de muzica. Si iata cum cad in plasa clientii :)

Link to comment
Share on other sites

nu stiu sa dau nume acum, dar mi se pare logic pt anumite solouri blues sa fie folosita chitara cu 24 freeturi

poate ma inshel

14986[/snapback]

 

Chitara cu mai mult de 22 de taste este un compromis din punctul de vedere al pozitionarii dozei de neck. Ori baietii cu blues nu cred ca vor asa ceva.

 

Dar e chestie si de design si atitudine, mai mult de 50%, ca nu te opreste nimeni sa-ti iei un Jackson si sa-l "echipezi" cu ce trebe (doze, grif, lemn) pt blues sau country sau ce gen preferi. Si cu toate astea nu o sa vezi un bluesman, de culoare eventual si mai in varsta, cantand pe un RR sau un King V.

 

Invers e si mai usor, sa canti black pe un Tele roshu, cu o doza solida in bridge. Dar probabil ca iti iei injuraturi la greu daca apari pe scena cu o astfel de chitara.

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

dupa parerea mea blues-ul poate fi cantat pe absolut orice chitara. zic asta dupa ce l-am vazut pe Friedman cantand blues pe Jackson :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Dupa ce am vazut manele cantate pe Charvel in costinesti, am zis ca n-am trait destul si ca mai vreau inca o viata. In fine, subscriu la toate parerile coerente de mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Bai, poti sa canti cam orice vrei pe orice chitara, dar nu se poate compara un blues pe Fender cu un blues pe Jackson, sau un metal pe Jackson cu un metal pe Squier.Chitara isi are aportul ei in sound, dar nu face totul(mai conteaza un pic si degetelele,cab-ul efectele :) )

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

Adevaru e ca am cantat si io Sepultura pe un Squier (S-S-S) printr-un GT6 si un Marshall MG100 si suna super bine, deci...

Link to comment
Share on other sites

sunt de aceasi parere..

Din moment ce Hendrix l-a influentat pe Eric Clapton sa treaca pe stratocaster de la gibsoane(care sunt f potrivite pt blues),...chiar cred ca Ibanez sau Jackson sunt cel mai putin potrivite pentru asa ceva..

dar eu zic ca nu ar fii rau sa scoata si ei macar o chitara pentru asa ceva...ar castiga ceva clienti cred...

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven
chiar cred ca Ibanez sau Jackson sunt cel mai putin potrivite pentru asa ceva..

dar eu zic ca nu ar fii rau sa scoata si ei macar o chitara pentru asa ceva...ar castiga ceva clienti cred...

15074[/snapback]

John Scofield canta blues pe Ibanez, iar George Benson si Pat Metheny canta jazz pe Ibanez :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

you kinda missed the whole point. normal ca blues-ul suna mai bine pe anumite chitari, dar din toate genurile de muzica eu cred ca e cel care pune cel mai putin accentul pe pretentia de anumite scule/chitari si cel mai mult pe degete. clapton a reusit sa obtina sound de blues si pe corzi de nylon, btw.

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Vorbaraie multa despre jackson ca n-ar fi potrivite pentru blues, dar faceti aceaisi greseala pe care a mentionat-o Cosu. Jackson are si seria Sweet-Tone si Signature. Sunt cel mai mare fan jackson si nu e nevoie sa spun mai mult.

Link to comment
Share on other sites

sincer,trebuie sa te gandesti daca vei canta blues,daca vrei sau nu sa schimbi dozele..eu zic ca e f important!Daca nu ai nimic cu dozele iei un tele sau un strat si ai blues.Daca nu iei un tele sau strat iei un jackson si ai sa zic 80-90% blues.si daca vrei 100% schimbi dozele..

dar sincer nu are acelasi farmec sa canti blues pe jackson sau ibanez..numai cand vad headstocku ala de imi e frica sa nu intzep pe cineva..

Link to comment
Share on other sites

dar sincer nu are acelasi farmec sa canti blues pe jackson sau ibanez..numai cand vad headstocku ala de imi e frica sa nu intzep pe cineva..

15197[/snapback]

 

Aha, pai asta ar fi ideea in primul rand... argumentele de ordin tehnic clar nu primeaza (decat daca ok, comparam un Tele cu un Jackson cu 24 de taste si floyd, unde clar ca acel floyd mai ales nu iti va permite catusi de putin ca canti blues cum trebuie; dar un Jackson bun, cu 22 de taste si punte fixa... mm, ce ma opreste sa ii pun niste doze de Telecaster si sa-i ilocuiesc partea electrica?)

--

Ref la "John Scofield canta blues pe Ibanez, iar George Benson si Pat Metheny canta jazz pe Ibanez", canta, dar nu pe RG-uri, deci e doar chestie de producator. Iar Ibanezurile alea cred ca sunt niste bijuterii, inclusiv pentru ceea ce canta domnii respectivi. In ceea ce priveste bluesul pe Jackson, s-a vorbit pana acum de un Jackson cu 24 de taste.

(Scofield nu canta jazz?)

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven
Ref la "John Scofield canta blues pe Ibanez, iar George Benson si Pat Metheny canta jazz pe Ibanez", canta, dar nu pe RG-uri, deci e doar chestie de producator. Iar Ibanezurile alea cred ca sunt niste bijuterii, inclusiv pentru ceea ce canta domnii respectivi. In ceea ce priveste bluesul pe Jackson, s-a vorbit pana acum de un Jackson cu 24 de taste.

(Scofield nu canta jazz?)

15203[/snapback]

 

Cineva spunea ca nu ar fi rau ca Ibanez sa scoata MACAR un model pentru jazz/blues si eu ziceam ca deja scoate(chit ca e custom :) ).

 

P.S. Scofield canta jazz!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

mah eu sunt de parere ca les-paul e bun pt toate , el cand vine din fabrica e gandit sa fie bunicel la toate genurile, si dupa aia fiecare cu gustu lui, vrei metal iti pui emg , vrei rock seymour , ma rog etc. e o chitara care se poate adapta foarte usor la toate stilurile, si sa nu mai spunem de corpul ei, care trasforma pur si simplu sunetul, si mai e un avantaj , poti oricand sa-i faci down tunnig. ma rog ar mai fi.

Sa nu-mi sariti acum in cap , ca eu tot la ideea mea raman

Link to comment
Share on other sites

mah eu sunt de parere ca les-paul e bun pt toate , el cand vine din fabrica e gandit sa fie bunicel la toate genurile, si dupa aia fiecare cu gustu lui, vrei metal iti pui emg , vrei rock seymour , ma rog etc. e o chitara care se poate adapta foarte usor la toate stilurile, si sa nu mai spunem de corpul ei, care trasforma pur si simplu sunetul, si mai e un avantaj , poti oricand sa-i faci down tunnig. ma rog ar mai fi.

Sa nu-mi sariti acum in cap , ca eu tot la ideea mea raman

17702[/snapback]

 

 

La downtuning se preteaza mai bine chitarile de tip fender, din cauza scalei mai mari 25,5 inch.

 

Ca si design sint mort dupa Les Paul-uri, ca si functionalitate nu mi se potrivesc absolut deloc. Cel de mai sus fiind un motiv.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.