www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

X-plod La Tvr


freelancer
 Share

Recommended Posts

Ne bucuram ca o trupa care s-a format si si-a structurat componenta datorita acestui site - si tot datorita acestui site si-a gasit si primele cantari si si-a insusit primele critici obiective - a ajuns sa fie inclusa intr-o emisiune a TVR, in care sa cante live, ceea ce e oraritate pe la televiziunile noastre. Este doar un inceput pentru care trupa X-plod multumeste RGC. Tuturor userilor care ne-au ajutat prin critici, incurajari, care ne-au suportat falseturile, dar care, toti, la un loc ne-au dat o directie pe care sa o urmam. X-plod se considera ca este produsul acestor opinii ale dvs. drept pentru care va multumim si dorim ca si mai departe sa ne incurajati, criticati, injurati etc.

 

http://video.google.com/videoplay?docid=-3873381380865551639

 

Mai avem multe de facut. Doamne ajuta!

 

X-plod

Link to comment
Share on other sites

Bravo domnule!

 

Hai sa incep si cu observatiile:

- de ce imbraci copii in uniforma? Lasa tricourile inscriptionate pentru tehnici & stuff, iar pei ei lasa-i sa-si manifeste personalitatea, si prin tinuta.

- piesele sunt cam lungi (chiar pentru varianta live)

- chitara grossman n-are pic de sustain, mai bine cu ibanezul (sau ce o fi celalalt din amhogany natur)

- pustiul vocalist ar putea primi si el o chitara (format mic evident) cu care sa faca acompaniament pe un ton semi-clean (crunch). Cred ca s-ar rotunji putin sunetul live.

 

In rest drum bun, si mult succes.

Felicitari!

Link to comment
Share on other sites

Guest Mihai Alexandru

Eu i-am auzit live de cateva ori.si de fiecare data am auzit acelasi lucru.pana si aceleasi greseli.dar am tot respectul pt copii astia mai putin pt cel care ii chinuie in baruri. :) le urez succes si cel mai important sa doreasca sa faca muzica si la 20,30,40 de ani..sa nu se plictiseasca sau sa fie influentati de atmosfera de bar de la varsta asta.bafta

Link to comment
Share on other sites

Fraților e LIVE în TVR...

 

Este un eveniment în sine.

 

Faptul cã LIVE-ul este fãcut de niºte puºti, demonstreazã fițoºilor ºi cârnaților care fac playback cã se poate cânta ºi live la TV.

 

Dacã o sã strâmbãm din nas la greºelile pe care ei le fac fiind copii, o sã rãmânem cu muzicã dance fãcutã playback la TV.

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Baietii de la tevereu au inceput sa scape printre degete more and more money si difuzarea de varii evenimente; au facut un gest nobil - dupa cum zice si nenea cyfer, au dat multor ,,iepurasi'' (cu toate acceptiunile termenului) peste nas, iar io sper ca, daca tot ne scurma in buzunar, sa inceapa s-o tina tot asa. Cat despre X-Plod, lasand discutiile despre varsta la o parte (cu exceptia faptului ca au vreme, sanse si un mediu propice ca sa ,,creasca'' frumos), fac treaba, atata cat se poate, baga la instrumente acolo ceva mai mult decat destui forumisti...bravo lor, ce sa mai zic.

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

Bravo lor si felicitari!

 

Asa cum zice si Cyfer legat de cantatul live la TV; ei sunt de apreciat ca au cantat live si de huiduit sunt cei (dar mai mult cele) care au parinti cu bani, tatal le gaseste un impresar, cineva le compune o piesa si prima data apar pe MTV, iar cand se duc la emisiuni de gen Teo fac playback, daca le pui sa zica Do M se pisha pe ele.

 

Era odata fizz invitat in Garsoniera lui Maruta, si Catalin i-a aratat o nota (Sol) pe un portativ si l-a intrebat: ce nota e aceasta? la care fizz zice: nu este cazul sa intram in amanunte si sa deschidem subiecte de genul asta. Deci el habar nu are de muzica.

 

Inca odata ii felicit pt ca, cati la 8-12 ani apareau la TV intr-o reprezentatie live?....chiar cu o chitara Grosmann

Link to comment
Share on other sites

Era odata fizz invitat in Garsoniera lui Maruta, si Catalin i-a aratat o nota (Sol) pe un portativ si l-a intrebat: ce nota e aceasta? la care fizz zice: nu este cazul sa intram in amanunte si sa deschidem subiecte de genul asta. Deci el habar nu are de muzica.

 

Ca un fan Fizz ce sunt :) (glumesc, normal), as vrea sa te corectez putin. Ceea ce i-a aratat Maruta nu era un sol. Era un punct pe un portativ. Si asta pentru ca la inceputul portativului nu era desenata nici o cheie. Deci de unde putem sa stim ca era sol?

Link to comment
Share on other sites

Ca un fan Fizz ce sunt :) (glumesc, normal), as vrea sa te corectez putin. Ceea ce i-a aratat Maruta nu era un sol. Era un punct pe un portativ. Si asta pentru ca la inceputul portativului nu era desenata nici o cheie. Deci de unde putem sa stim ca era sol?

eu parca asa tin minte, oricum, asta s-a intamplat demult

 

dar sa va zic alta faza

ma uitam intr-o duminica la Danutz SRL, si cum va spuneam despre copii care au parinti cu bani, s-au gasit 3 fete sa-si faca trupa (este o trupa noua , n-am retinut numele) in genul Trident, Bambi etc. . Au facul ele acolo o maimutareala live (ca sa nu zica lumea ca ele nu pot canta fara CD) de aplaudau oamenii din bun simt, ca sa nu se simta ale prost. Cand au terminat de cantat, cum fac toti cantaretii, hai sa-i dea lui Bittman si albumul lor, dar ala le-a "facut viteza" si au ramas fetele cu buza umflata si nici CD-ul nu au reusit sa i-l dea, a fost criminala faza, cred ca s-au simtit prost

Link to comment
Share on other sites

Felicitari X-plod, uite ca acusi e un an de cand ati aparut pe aici!

Foarte simpatici copiii astia. Vad ca si cei noi-veniti s-au integrat bine in trupa!

Ce le lipseste sunt niste piese putin mai clar definite pe care sa le interpreteze perfect. Dar nu cred ca asta nu se poate rezolva.

Link to comment
Share on other sites

Felicitari X-plod, uite ca acusi e un an de cand ati aparut pe aici!

Foarte simpatici copiii astia. Vad ca si cei noi-veniti s-au integrat bine in trupa!

Ce le lipseste sunt niste piese putin mai clar definite pe care sa le interpreteze perfect. Dar nu cred ca asta nu se poate rezolva.

 

DE acord... Niste piese care sa-i reprezinte mai bine (ca metalissmele astea nu prea merg). Poate chiar niste cover-uri.

Sunt curios daca cineva ii intreaba ce ar vrea sa cante? (Mai ales pe vocal, ca el este front-man)

Link to comment
Share on other sites

Felicitari X-plod! Felicitari tuturor. S-a nascut un mare chitarist! Dumnezeu sa va ajute si sa va intareasca! Restul il stiti, cum ati ajuns pana aici suntem siguri ca veti indrepta ce mai este de indreptat. Dati lumii de stire! Aveti o trupa de acum, si inca una cu un viitor frumos!. Continuitate si mult noroc! Noi vom vesti pe unde vom putea despre voi, insa cred ca este timpul de un site, fotografii si...restul!

Multa bafta si curaj copiilor! Indrazniti mult!

Long Live Rock & Roll!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest anghelescu

destul de ..nice... au fost cateva momente cand mie mi s-a parut ca chitaristu a executat cam "sloppy" unele chestii, ii apreciez f mult pt curajul de care au dat dovada...sa cante live la tv.e ceva :)

 

pot sa zic ca distorsul chitaristului mi s-a parut cam prost....cel putin mie nu mi-a placut.

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

mie mi`e foarte firca de faptul ca, ajunsi adolescenti, o sa devina... comerciali.

 

Dintre toti, chitaristul mi se pare cel mai bun.

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Guest DragonFlame

Ma bravo... e bine ca au fost la TVR.

 

DAR, in timp ce chitara suna bine si restul instrumentelor decent (nu ma bag la pareri despre tobe & bas ca nu cunosc ce inseamna bine/prost in domeniile respective), cu partea vocala stau cam slab. Asta inseamna si ca suna slab si ca versurile sunt slabe (chiar daca au cati ani au, nu cred ca versurile sunt potrivite).

 

ANYWAY. .. rock on :)

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn

As fi interesat sa lucrez cu bateristu' si basistu stie cineva cum pot sa dau d ei?? kre k pot face treaba buna. Kiar as dori sa ne intalnim. Ar iesi ceva interesant. :)

Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

Guest miriapod

nu stiu ce-aveti cu vocalistul, are potential, o voce cu destula forta pentru varsta lui. ok mai are de lucrat la tehnica, dar slava domnului corzile vocale de la mama natura sunt high quality :)

ca sa nu mai vorbim ca e dezinvolt si dragut :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

@ Andrei Balasa : Trimite pm cu numarul tau de telefon si te vom contacta pentru a veni, saptamana aceasta, la o repetitie cu X-plod. Merci!

Link to comment
Share on other sites

Guest PhenomenOn

k noul meu id e andrei_balasa2000 si nr meu e 3300717

Edited by PhenomenOn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ce tare :) E misto, dar tot ma gandesc cat de lipsiti de probleme si cat de inocenti par pe scena, iar peste 5-6 ani cand o sa fie adolescenti pe-acolo o sa fie total schimbati de muzica si de atmosfera de scena, ca sa nu mai zic de industria in sine...

 

E foarte bine ca se canta la nivelul asta inca de la varsta asta si va felicit.

 

NU VA LASATI MANIPULATI DE NIMENI... :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.