www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cine vrea sa probeze chitarile Grosmann


Guest cri050871
 Share

Recommended Posts

Guest cri050871

haide sa va spun ceva . Voi va duceti sa intrebati unde si cum isi fac cei de ibanez sau fender chitarile.

Asa carcotasi nu am vazut frate ,nu ati vrea sa va invat pe fiecare in parte cum sa faceti chitari????

Pe cine intereseaza ,vine vede , probeaza si daca ii place cumpara.

Nu trebuie sa ma justific in fata nimanui si nici sa stau sa fac poze la bormasina....

Bine zicea cine zicea ca in romania daca este rau de ce este rau ,daca incerci sa faci ceva bine tot rau este . Nu mai fiti asa de carcotasi.

Sunt o firma ca oricare alta care face chitari. Este problema mea cum, unde si cum le fac. Cui ii place le cumpara.

Tot ce pot sa va spun este ca de afara se aduc toate partile componente ( harware si doze) si de asemenea lemnul care este taiat ,lipit ,slefuit ,lacuit si asamblat in Romania.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 164
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest cri050871

este dreptul meu ca fabricant . Am mai spus de o mie de oripe cine intereseaza vine , ovede , o probeaza ,daca ii place o ia. Ce-i asa de greu de priceput.

Si cei de la Ibanez sau fender au situri unde se pot intreba . Credeti ca va va raspunde unul?

Fiecare pastreaza secret procesul de fabricatie.

dupa cum se vede cei care au avut ochitara Grosmann in mana au fost incantati de ea si au si cumparat. Cei care doar vorbesc aici pe forum si nu au vazut-o si probat-o sunt cei care sunt carcotasi.

No ofense, dar este problema mea cum si unde o fac.Cu siguranta insa se face in Romania , Bucuresti.

Nu trebuie eu sa satisfac dorinta nimanui de a vadea sculele si latele .Cine este interesat vine sa le vada singur.

 

Pe voi va intereseaza ce bormasina am si folosesc sau produsul final adica o chitara buna la un pret rezonabil...????

Prea multi carcotasi pe aici.

Link to comment
Share on other sites

Carcotas cred ca esti tu...si in stilul asta poti sa faci tu super chitari la super preturi...nu cred ca vei avea foarte multi clienti.

Din cate imi aduc eu aminte chiar si pe forumul asta era un link cu poze dintr-o fabrica Ibanez...deci se poate.

Nu-ti cereau oamenii sa le spui ce marca de bormasina folosesti sau daca prizele sunt cumparate din magazine de "fitze" ci doar sa pui si tu niste poze din procesul de fabricatie. Crezi ca-ti fura cineva munca din poze?

Link to comment
Share on other sites

Dar se pare ca prea multe intrebari te deranjeaza...in schimb stii sa spui despre alti fabricanti ca fac produse de proasta calitate...ca stii tu sigur.

17397[/snapback]

Bine punctat.

 

Pai doumnule cri, asa ca fapt divers, multi producatori au poze pe site cu chitarile in diferitele stadii de productie. Cel mai notabil ar fi chiar Gibson. Vezi cam tot. Sau la Charvel, cum se lucreaza de mina. Ce sa mai vorbim de ESP, ti-o pun in fata de cite ori vrei tu pe parcurs in caz ca nu-ti convine ceva. Iar la Zildjian...ai layout-ul complet al fabricii. Am prieteni care au mers in excursie la Sharp, Toyota, etc.

 

In Romania, de la Guvern si pina la fabricantul de chitari care-si face reclama pe RGC, toti sufera de o boala grava: secretomania.

 

Mult succes in continuare, ai mai pierdut un client.

Link to comment
Share on other sites

Procesul de fabricatie al chitarilor este cunoscut de foarte multi. Chiar si Fender are un promotional video in care arata fugitiv cum sunt facute chitarile incepand de la lemn si pana la finisajele finale. Ideea e ca oamenii dupa ce au fost tzepuitzi mai tot timpul, sufla si in iaurt. Ca producator si vanzator, parerea mea este ca ar trebui sa dai toate detaliile necesare. Daca o scula este facuta din piese bune nu vad de ce nu spui "da nene, e facuta din lemn de nu stiu care, are hardware de la nu stiu ce firma, doze de nu stiu care etc."... parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Dar scrie clar la fiecare chitara in parte din ce este facuta si ce are. Doar la doze nu scrie pentru ca acolo se pot face modificari in functie de ce isi doreste fiecare.

Si eu nu fac reclama la firma ca sa pun poze cu firma, eu fac la chitari asa ca pun poze cu chitari.

Numai carcotasi pe forumul asta ca si pe toate cele romanesti. Daca este intr-un fel nu este buna ,daca este in alt fel nu este buna.

Frate vi , vezi , probezi si daca iti place o iei daca nu nu .

Cu toti cei care am discutat pe privat pe mesenger au capatat toate detaliile pe care le-au dorit.

Ce atata da aia de ce este asa ,da aia de se face asa etc.

Se face asa pentru ca asa vreau eu sa le fac . Atata timp cat eu le fac le fac asa cum vreau eu si cum consider eu ca este mai bine . Daca este vorba de o chitara custom acolo isi spune clientul parerea si dorinta si vedem cum putem face sa iasa asa cum isi doreste.

 

Si cu asta am incheiat discutia vizavii de cum ,unde si de ce sunt facute chitarile.Cine doreste alte detalii ma poate contacta si venii sa probeze. toata lumea este bine venita.

Eu nu cred ca am tepuit pe nimeni.

Din motivul asta si am facut topicul asta ca sa vada lumea de pe aici ca poate sa ma contacteze si sa vina sa probeze.

 

Deocamdata eu nu ma compar cu Gibson sau alte firme de renume. Eu sunt un mic atelier care face chitari hand made.

Atat.

Cand o sa ma extind si o sa am fabrica o sa fac si eu un video.

Link to comment
Share on other sites

Mie imi place cum lucreaza Cristi, el mi-a montat floyd-ul nou, si a avut de sapat acolo klumea, dar a iesit super misto (de zici ca de acolo e :)). Pe bune, chiar aveti nevoie de toate aceste detalii? Sau altfel spus chiar sunt numai avocati pe aici? Omu are si ID-ul de messenger postat, si adresa lui, si telefon, ba chiar va invita sa mereti sa le vedeti. Daca aveti nevoie de nush ce detalii, de ce nu il intrebati in particular? Sau poftim, astia mai "curiosi", faceti la el un custom, si rugati-l sa luati parte la procesul de fabricatie... doar e custom, nu? Beneficiarul trebe sa coopereze continuu cu producatorul. Tot vb pe alte thread-uri de a fi ori nu OFFTOPIC, ei bine, aici sunteti total OFFTOPIC. Threadul se numeste "Cine vrea sa probeze chitarile Grosmann????", deci ar fi firesc sa raspunda invitatiei doar cei care intr-adevar vor sa probeze aceste chitari. Va este teama de o eventuala teapa? Rugati pe cineva mai experimentat in ale chitarei sa va insoteasca pentru a le vedea. Si acum sa fim seriosi, daca ma duc la ProGuitar, incep sa il intreb pe ala de acolo din ce si de ce e chitara aia asa facuta? Va asigur ca nu o sa stie sa va raspunda in totalitate. Iar ca sa inchei acest subiect, va voi spune ca sunt chitaristi mari de pe la noi care recurg cu incredere la serviciile domnului Cristi, si aia nu stau pe forumuri toata ziua sa il intrebe, "de ce?", "unde?" si "cum?". Cred ca am spus destul, astfel ca ma voi retrage.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt un mic atelier[...] Cand o sa ma extind si o sa am fabrica  o sa fac si eu un video.

17411[/snapback]

Eu nu vad logica, dar ma rog, fie. A da, am vazut toti de la felix cum se poate rezolva dorinta clientului: intii zici ca faci pe stinga si pina la sfirsitul conversatiei a reiesit ca nu se poate.

 

Atentie! Avem un prim scammer!

Link to comment
Share on other sites

Nu e vorba de asta... dar uite pe mine ma deranjeaza de exemplu ca nu pot sa ma duc sa testez o chitara Grosmann pentru ca el nu are modele pe stanga. Bine, as putea sa ma joc un pic cu un model pe dreapta dar nu e acelasi lucru. DAR ca sa sting flame-ul asta, o sa dau o fuga pe la el saptamana viitoare si voi testa cum oi putea chitarile lui. Si o sa ii fac un review absolut impartial aici.

Cri, we have a deal ? (plus ca e posibil sa trec sa iau si un switch de la tine).

Link to comment
Share on other sites

Ninja'cule' daca ti neaparat sa sti ori sa vada toata "comunitatea", despre cine e vb, roaga-l pe cristi sa le posteze, mie nu mi se pare normal sa fac publice numele anumitor persoane ori sa le aduc in discutie fara permisiunea acestora sau in lipsa lor. Asta ca o lectie de etica pentru cei ce nu au altceva de facut, decat sa comenteze aiurea pe unde apuca. Daca am afirmat ceva, inseamna ca nu vb tocmai sa ma aflu in treaba, dar nici nu sunt obligat sa-ti hranesc, tie, setea de "cunoastere". :)

Link to comment
Share on other sites

cri050871 am si eu o intrebare pentru tine ... daca poti sa ma ajuti cu un sfat. Caut pe cineva (in Bucuresti) sa ma ajute cu reconditionarea unei chitari reci la care tin foarte mult ... as vrea sa ramana o amintire utila sa zic asa ... ar trebui slefuita si lacuita eventual bait-uita ... are si o mica crapatura .. schimbat mecanica eventual. Cunosti pe cineva care cu un pret onorabil sa faca asta? Thx

Link to comment
Share on other sites

Cristi, nu te supara pe carcotasii nostri. :)

Se stie ca romanul daca nu vede scris pe grif Fender sau Ibanez nu poa' sa cante cum trebuie si gaseste tot felul de "scuze". Daca te pot ajuta cu ceva, da-mi un pm. Lucrez la o serigrafie deci pot pune pe grif orice, apoi lacuiesti tu. Si daca ai vreo comanda de nush ce copie "identica si la fel" ... se rezolva. Copie am spus. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Salut

multumesc de oferta . Oferta este interesanta , oricum orice chitara este inscriptionata pe grif prin procedeul serigrafic sau colant apoi lacuit. Nu asta conteaza ,oricum toate chitarile facute de mine vor fi inscriptionate Grosmann chiar daca seamna cu alte modele celebre facute de mari firme. Am zis seamana pentru ca desi la prima vedere sunt identice exista diferente care ma departajeaza si astfel nu incalc legea copyright-ului.

 

Oricum destui dep e aici si-au anuntat dorinta dea venii la mine in weekendul acesta insa se pare ca toti au avut treburi mai importante de facut pana la urma.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Multumesc tuturor celor de aici care mi-au scris ca vor venii in weekend sa probeze chitarile si nu au venit. Nu de alta dar am renuntat la un alt program ca sa nu par neserios ca am promis ca se poate in weekend.

Poate unii au avut o alta treaba mult mai importanta ,dar chiar toti.....

Link to comment
Share on other sites

Bai stimabililor :)

La faza cu "pictures with premises" nu subscriu parerilor voastre.

Poti face lucruri misto chiar si intr-un subsol/garaj/apartament.

Cred ca "unde le face" conteaza cel mai putin.

Iar la faza "poze cu sculele de prelucrare", sa mor daca nu as fi postat o poza cu propriile maini.

Si nu-mi sariti in cap, ca nu-l cunosc pe Cristi si chiar nu am fost de acord cu unele din reactiile lui de p-aici. Dar parca nu aveti dreptate.

 

Bafta :)

Link to comment
Share on other sites

Cristi, nu te supara pe carcotasii nostri.  :)

Se stie ca romanul daca nu vede scris pe grif Fender sau Ibanez nu poa' sa cante cum trebuie si gaseste tot felul de "scuze".

17555[/snapback]

 

Afla ca nu numai romanii tin la "brand". Adica si mai bine spus: SI romanii tin la brand name. S-au saturat de fake-uri pina la urma.

Link to comment
Share on other sites

Sunt discutabile parerile voastre.

Nu vreau sa dau acum exemple de chitari venite de afara cu probleme mari, unele vizibile sau de exemple de chitari care pur si simplu "au crapat" si la propriu si la figurat dupa nici 2 saptamani.

Daca dau nume risc sa stric relatia cu respectivii dar va asigur ca amicii chitaristi care au patit-o nu sunt niste ageamii... :)

 

P.S. Hmmm... tocmai mi-a venit o idee de afaceri. Cristi, vorbim saptamana asta cand trec pe la tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Da brandul iti da o garantie a calitati insa nu si la modelele ieftine care sunt considerate afara de incepatori.Modelele pana in 500$ afara sunt pentru incepatori.

La noi insa daca ti-ai luat un Ibanez ,jackson sau mai stiu eu ce de 2-300$ parca ai prins pe cineva de picior.

Si dupa aia ne miram de ce suna prost sau au probleme.

Cate jacksonuri si ibanezuri din astea ieftine am reparat ........

Si chiar cateva squaiere.......

 

Asa ca stiu despre ce vorbesc . Altfel nu imi permiteam sa spun ceva daca nu era asa.

Jackson nou luat de la Proguitar cu griful rasucit , jackson nou luat tot de acolo cu taste puse aiurea, Ibanez nou ( nu stiu de unde luat) cu taste puse aiurea , altul cu floydul stramb de nu pute-ai sa reglezi octava.

Squaier nou cu doua taste la mijlocul grifului mai sus decat celelalte. Tot de la Proguitar.

Cort X- nu mai stiu , cu tija rupta in interior ( nou nout luat de cineva de ala guitarisimo)

 

Etc ,, vreti sa va mai spun???? Am o lista intreaga cu chitari noi din modelele ieftine pe care le-am reparat.

Cand spun ieftine nu ma refer la pretul din Romania care este de 3 ori mai mare ca cel de afara.

Link to comment
Share on other sites

Da brandul iti da o garantie a calitati insa nu si la modelele ieftine care sunt considerate afara de incepatori.Modelele pana in 500$ afara sunt pentru incepatori.

La noi insa daca ti-ai luat un Ibanez ,jackson sau mai stiu eu ce de 2-300$ parca ai prins pe cineva de picior.

In sfarsit cineva care a pus punctul pe i. :)

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.