www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Electricele Reghin


Guest Dark5man
 Share

Recommended Posts

Guest Dark5man

Am o electrica reghin (din aia corp negru, copie dupa strato), stie cineva specificatile pt OZN-uri din astea? (In curand ma apuc s-o modific :):):) )

 

 

 

Multam fain

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest Dark5man
Intotdeauna mi-au placut la Reghinuri tonurile de clean (si fara a fi mare chitarist am pus mana pe ceva chitare). Ce intelegi prin "modificare"? sa schimbi electronica?

 

 

Ma gandeam la ceva doze mai bune si chestii... A si n'am de unde sa stiu daca e din material bun, pt ca n-am pus mana pe multe alte electrice pana acum aproape un an.

 

Imi pare ca suna bine, ca dozele au mai mult gain decat destul de multisoare instrumente pe care am cantat, dar totusi, parca lipseste ceva din sunet...

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

nu prea merita sa bagi bani in reghin...e cum ai baga intr-o dacie ...adica:cumperi doze si vezi ca tre sa cumperi si bridge..bla bla...si pana la urma observi ca ai bagat degeaba banii in ea ca tot reghin e. PAREREA MEA

 

cu banii care ii bagi in ea mai bine o vinzi si iti cumperi alta.

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
Una din cele mai mari tampenii care le'ai spus pana acum. Parerea mea.

Mai uitate pe ce a scris/postat/inregistrat karpi, daca nu ma crezi pe mine, si mai gandeste-te putin.

+1, am si eu un reghin pe acasa si suna chiar mai bine ca alte chitare de jucarie asiatice :)http://www.kaservices.ro/chitara.mp3 << link imprumutat de la colegul nostru forumist Catalin S., nu spun cine canta dar nah o sa vedeti ce poate face un reghin nemodificat

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Una din cele mai mari tampenii care le'ai spus pana acum. Parerea mea.

Mai uitate pe ce a scris/postat/inregistrat karpi, daca nu ma crezi pe mine, si mai gandeste-te putin.

si care ar fi prima tampenie?

 

aia era parerea mea... stii ceva ...totusi nu sunt prost/imatur precum ma crezi... .

 

si karpi a zis sa o lase asa.

 

man eu am zis sa nu bage bani in ea ca baga degeaba. reghin e o chitara mediocra orice ai spune.....daca nu ma insel ai sarit acum ca tu ai un reghin modificat care suna marfa dar asta e o exceptie frate.

 

 

 

ma tu daca ai avea 12 mil si un reghin?ce ai face? ai baga bani in reghin ca sa ajungi la concluzia ca ai facut o prostie sau ai vinde reghinu si ti-ai lua un ...pffff fender strat de ex.c'mon vektor... exista si exceptii ca in cazul tau dar nu poti spune ca wow reghin...reghin. si daca ar fi ca tine... de ce reghin nu e printre instrumentele actuale ale marilor muzicieni romani?

 

+1, am si eu un reghin pe acasa si suna chiar mai bine ca alte chitare de jucarie asiatice :)http://www.kaservices.ro/chitara.mp3 << link imprumutat de la colegul nostru forumist Catalin S., nu spun cine canta dar nah o sa vedeti ce poate face un reghin nemodificat

ba sincer tu chiar nu ai altceva de facut la ora asta? dute si mai da o tzeapa pe la IT .... . inregistrarea aia nu ma facut deloc saimi schimb parerea despre reghin.

 

damn sunt atatea de spus despre...reghin.

Edited by anghelescu
Link to comment
Share on other sites

+1 @glass.

 

Exact alea sunt modificarile necesare in o prima etapa. Retastrea o poti lasa pe mai tarziu.

Daca e cazul (si o sa iti dai seama pana ajungi acolo daca merita sau nu) poti continua si cu schimbarea puntii, pragusului, si alte "customisation-processes" care nu mai sunt chiar asa de ieftine si usor de facut ...

Link to comment
Share on other sites

men daca ai o ghitara si este ghitara TA, te intelegi bine cu ea, o cunosti, poti CANTA pe ea, totul e minunat. altfel visand sau schimband prea des scule te cam pierzi.

 

ce modificari ai putea sa ii faci:

 

1. neaparat retastare (fiind reghin, tastele se tocesc destul de repede). poti merge la bogdan stanescu sa faca asta, te costa in jur de 350 roni (cred)

2. schimba cheitele (ghitarile reghin sunt faimoase pentru cat de usor se dezacordeaza). un set de cheite e cam 100 - 150. orienteaza-te catre ceva in baie de ulei

3. schimba partea electrica (i mean TOT, poturi, mufa, cabluri, doze). partea electrica sa zicem ca te costa cam un milion, niste doze decente cam 2-3 milioane perechea.

eventual baga si o ecranare a cavitatii dozelor.

 

mai e o varianta sa iti montezi un humbucker in brigde (daca ghitara gaura destul de larga, partea de plastic se poate taia usor)

 

tastele nu sunt mai proaste dacat la alte chitare ,taste din otel sau din alama tin mai mult dar suna altfel .Dar nu-i rau sa pui taste jumbo .ptr anumite stiluri

 

nici o cheie nu se dezacordeaza !!!!!!!!! nici cea mai proasta !!! numai daca rupi roata dintata , si nu se mai poate folosi.Pasul cheilor este important sa fie mai fin , asa se poate acorda mai usor.

 

Potentiometrele sunt mult mai bune decat cele "chinezo--asiatice ieftine ".

 

dozele sunt OK , le schimbi daca vrei alt timbru sau humbucker .

 

dar nu schimba nimic , ci incearca sa restaurezi chitara , o sa valoreze multi bani peste cativa ani .Am vazut pe un site colectii de chitare Iolana ( cehoslovace) .

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
@anghelescu: Te asigur ca putine chitari ce se fac in ziua de azi au soundul unui Reghin vechi. Daca vrei sa canti stone rock sau doom, Reghinul este sfant. Nici lemnul nu suporta comparatie cu placile din zilele noastre.

man.... poate alea vechi sunt bune asa cum zici tu..nu am cantat.doar am cantat pe modelele "noi" si pot sa spun ca nu mi-au placut... le-am comparat cu chitari din acelasi price range si a fost sub reghinu.deci....

 

 

stiti ceva..faceti ce vreti.cand o sa aveti voi 10 mil si un reghin o sa o modificati ..ca sa fie "uber-cool" :) si eu cand o sa fiu in situatia aia o sa vand cat mai repede si iau altceva.

 

numai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Wickerman

Daca nu sunt deja prea insistent cu Reghinu' meu... Uite cum sta treaba. Am un Reghin Iris HSS si sunt destul de multumit de el... oarecum. De ce? Pai: dozele sunt bune, imi plac... Am facut comparatie si cu dozele de pe Ibanez-uri... Sunt puternice. Dozele sunt bune de distorsionat. Lemnu' e intr-adevar bun, si pot spune chiar foarte bun... N-ar trebui lasat pe mana romanilor de la Reghin pentru a fi prelucrat, ca romanu face treaba de mantuiala. Toata partea electrica functioneaza perfect si mai bine decat m-am asteptat (eu sunt si electronist, si as fi fost gata oricand sa-i fac modificari daca nu mi-ar fi convenit ceva, dar e okay). In schimb... Griful e curbat si are fret-buzz. Cheitele se dezacordeaza imediat, sunt vai mama lor... Ma gandesc sa-i schimb grifu cu tot cu cheite... Dar nu stiu cat de mult as rezolva problema... Cert e ca tastele se tocesc intr-adevar imediat si in vreo 2 ani nu cred ca vor mai fi bune de cantat decent. Anyways, paint-job-ul de care sunt foarte mandru, realizat recent (nu chiar excelent) ma face sa ma simt foarte mandru de cetera mea electrica :)

post-1271-1176320450_thumb.jpg

Edited by Wickerman
Link to comment
Share on other sites

Daca nu sunt deja prea insistent cu Reghinu' meu... Uite cum sta treaba. Am un Reghin Iris HSS si sunt destul de multumit de el... oarecum. De ce? Pai: dozele sunt bune, imi plac... Am facut comparatie si cu dozele de pe Ibanez-uri... Sunt puternice. Dozele sunt bune de distorsionat. Lemnu' e intr-adevar bun, si pot spune chiar foarte bun... N-ar trebui lasat pe mana romanilor de la Reghin pentru a fi prelucrat, ca romanu face treaba de mantuiala. Toata partea electrica functioneaza perfect si mai bine decat m-am asteptat (eu sunt si electronist, si as fi fost gata oricand sa-i fac modificari daca nu mi-ar fi convenit ceva, dar e okay). In schimb... Griful e curbat si are fret-buzz. Cheitele se dezacordeaza imediat, sunt vai mama lor... Ma gandesc sa-i schimb grifu cu tot cu cheite... Dar nu stiu cat de mult as rezolva problema... Cert e ca tastele se tocesc intr-adevar imediat si in vreo 2 ani nu cred ca vor mai fi bune de cantat decent. Anyways, paint-job-ul de care sunt foarte mandru, realizat recent (nu chiar excelent) ma face sa ma simt foarte mandru de cetera mea electrica :)

NU EXISTA CHEI DE CHITARA CARE SE DEZACORDEAZA !!!

 

curbura gatului trebuie reglata din bara de otel , a nu se instala corzi groase fara a fi reglata bara de otel ca sa contrabalanseze trectiunea corzilor.

 

La orice schimbare al tipului de corzi ca si tensiune (grosime) se refac reglajele.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu sunt deja prea insistent cu Reghinu' meu... Uite cum sta treaba. Am un Reghin Iris HSS si sunt destul de multumit de el... oarecum. De ce? Pai: dozele sunt bune, imi plac... Am facut comparatie si cu dozele de pe Ibanez-uri... Sunt puternice. Dozele sunt bune de distorsionat. Lemnu' e intr-adevar bun, si pot spune chiar foarte bun... N-ar trebui lasat pe mana romanilor de la Reghin pentru a fi prelucrat, ca romanu face treaba de mantuiala. Toata partea electrica functioneaza perfect si mai bine decat m-am asteptat (eu sunt si electronist, si as fi fost gata oricand sa-i fac modificari daca nu mi-ar fi convenit ceva, dar e okay). In schimb... Griful e curbat si are fret-buzz. Cheitele se dezacordeaza imediat, sunt vai mama lor... Ma gandesc sa-i schimb grifu cu tot cu cheite... Dar nu stiu cat de mult as rezolva problema... Cert e ca tastele se tocesc intr-adevar imediat si in vreo 2 ani nu cred ca vor mai fi bune de cantat decent. Anyways, paint-job-ul de care sunt foarte mandru, realizat recent (nu chiar excelent) ma face sa ma simt foarte mandru de cetera mea electrica :)

cum ai scris pe cap "Fender"

se gasesc abtipilduri de cumparat?

merci

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
cum ai scris pe cap "Fender"

se gasesc abtipilduri de cumparat?

merci

 

exista posibilitatea, mica ce-i drept, sa fie chiar grif de fender, daca tot se plangea omu de curbura grifului de reghin

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
exista posibilitatea, mica ce-i drept, sa fie chiar grif de fender, daca tot se plangea omu de curbura grifului de reghin

ala nu e grif de fender nici sa ma impusti.... clar e de reghin cu abtipild Fender pe el.PAREREA MEA

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman

Abtipild custom made by me :) E prea genial, am muncit la el 2 zile... Si arata super. Reglaje n-am ce sa-i mai fac. E praf prin definitie. Si chetitele sunt praf. Nu sunt nici incepator sa zic ca n-am experienta si ca nu stiu ce e aia, dar grifu e praf. Ma gandesc sa-mi cumpar unu original de Fender, dar cu banii pe care ii dau pe un girf mai bine imi iau cetera noua cu totul... Anyways, in rest e buna, si lemnu e bun. Parerea mea: TRAIASCA REGHIN!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan
exista posibilitatea, mica ce-i drept, sa fie chiar grif de fender, daca tot se plangea omu de curbura grifului de reghin

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Well guys...Traisca Reghin...No offence pt cei care se iau de Reghin...Dar contrar asteptarilor...Lemn ca la noi gasesti mai rar :) Cu bazaitul...Daca ai noroc,prinzi o reghineza care nu bazaie...Si atunci o sa vedeti ca si romanii fac chestii bune...

Link to comment
Share on other sites

Guest norby77

am primit imprumut pentru o saptaman un bass reghin si as dori sa mentionezi starea lor: sunt sub orice critica, griful se indoaie foarte repede iar capul are o forma foarte urata, dozele de imitatie jb sunt foarte slabe si se simte o interferenta in spate, la bani pe care ii dai pt un reghin mai bine pui inca putin si cumperi un harley benton nu e foarte grozav nici aia dar e mai bun decat un reghin

Link to comment
Share on other sites

Guest Wickerman
am primit imprumut pentru o saptaman un bass reghin si as dori sa mentionezi starea lor: sunt sub orice critica, griful se indoaie foarte repede iar capul are o forma foarte urata, dozele de imitatie jb sunt foarte slabe si se simte o interferenta in spate, la bani pe care ii dai pt un reghin mai bine pui inca putin si cumperi un harley benton nu e foarte grozav nici aia dar e mai bun decat un reghin

Marti o sa cant pe unu d-ala intr-un show cu niste baieti :) Se numeste Venus Bass, si nu e chiar atat de rau dupa parerea mea. Sau poate am nimerit eu un model bunicel. Este al lui "Eldrian". Il puteti gasi la sectiunea Bass a RGC :( El e plecat din tara si ar fi trebuit sa cante cu un tip pe care il cunosc si eu bine. Si se pare ca Eldrian (Adi pentru prieteni) a dat ordin sa imi fie pus un Venus in mana si sa cant in locul lui :) . O sa postez impresii despre el dupa ce cant pe el, cu toate ca l-am cantat un pic si inainte, si repet, nu mi s-a parut chiar rau... Raman la "Traiasca Reghin" :)

Link to comment
Share on other sites

depinde...acustica mea e noua si e super ok...am avut si una veche dar avea ceva....pur si simplu suna ciudat....cat despre bass-urile reghin...aici tre' sa ai noroc mai mare ca la acustice....totusi nu sunt chiar specialitatea lor...bass-ul lui eldrian....e norocos :)

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e asa: un om care n-a pus mana pe nici o chitara adevarata sau n-are pic de experienta, va spune mereu ca reghin e fantastica, stagg sunt incredibile si jackson de 800 ron suna de intepenesti. Pentru un chitarist cu experienta, astea nu exista pe lista de optiuni. Daca voi aveti impresia ca o chitara reghin suna a ceva, va recomand un ORL-ist bun sau o tura pe la Proguitar sa incercati macar un squier sau un fender mexico.

Link to comment
Share on other sites

inainte de 89 o chitara Reghin Lp costa 1800 lei,dar una facuta la comanda cu toc meserias(hardcase acum)costa 12000 lei.facut din lemn bun,finisat ca lumea ,natur,se vedea textura lemnului,doze,electronica Gotoh,o adevarata bijuterie.nu stiu daca mai exista la cineva ,chiar sunt curios,daca a avut in mana cineva,sa spuna parerea.o parere,fara suparare ,mai bine cumpar o chitara,amp,dif,model de varf de la o firma mai putin consacrata,decit de la o fima cu nume mare un model beginner,pret mic,placere putina.squaier Fender BULLET ,sau Ibanezurile ieftine,cumperi numai logoul,PRIMESTI PLACAJ,PLASTIC si alte prostii

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.