www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

My New Mini Guitar


MichiBass
 Share

Recommended Posts

Doamnelor si domnlilor, mi-am luat chitara :

IMG_3648.jpg

Ca sa vedeti cat de mare este in comparatie cu mine:

IMG_3658.jpg

Din piata de vechituri, cu 6 RON :)

Chitara "Diana" made by Reghin in 14 dec. 1985 (exact 3 saptamani dupa ce m-am nascut eu), Pret cu amanuntul : 146 Lei

 

Problema e ca lipsesc 3 tunere, nut-ul si 3 corzi, ma rog, corzile le-am aruncat pe toate.

 

Intrebari :

 

1. Ce fel de chitara e asta? Ukulele? Alea nu au 4 corzi? Cum este acordata? Ce scala este?

2. Ce fel de corzi sa-mi iau la ea? Am comandat intre timp Harley Benton Value de electrica .09 pt. ca sunt ieftine. Si am s-o acordez in C, B, in functie de tensiune.

3. Unde gasesc tunere? La Reghin nu vand separat (alea pt viori, care sunt compatibile sper) Am cautat si pe thomann, si nimic...

 

Chitara este in stare foarte buna, chiar excelenta pentru cat a costat. Grifful este drept!

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
Doamnelor si domnlilor, mi-am luat chitara :

IMG_3648.jpg

Ca sa vedeti cat de mare este in comparatie cu mine:

IMG_3658.jpg

Din piata de vechituri, cu 6 RON :)

Chitara "Diana" made by Reghin in 14 dec. 1985 (exact 3 saptamani dupa ce m-am nascut eu), Pret cu amanuntul : 146 Lei

 

Problema e ca lipsesc 3 tunere, nut-ul si 3 corzi, ma rog, corzile le-am aruncat pe toate.

 

Intrebari :

 

1. Ce fel de chitara e asta? Ukulele? Alea nu au 4 corzi? Cum este acordata? Ce scala este?

2. Ce fel de corzi sa-mi iau la ea? Am comandat intre timp Harley Benton Value de electrica .09 pt. ca sunt ieftine. Si am s-o acordez in C, B, in functie de tensiune.

3. Unde gasesc tunere? La Reghin nu vand separat (alea pt viori, care sunt compatibile sper) Am cautat si pe thomann, si nimic...

 

Chitara este in stare foarte buna, chiar excelenta pentru cat a costat. Grifful este drept!

 

Mersi!

 

Michi, uite aci tunere, is destule sa alegi care iti place http://www.thomann.de/gb/tuning_machines_f...ic_guitars.html

Link to comment
Share on other sites

:) asta a fost prima mea chitara, unfortunatelly am soart-o de pereti la maniera Cobain... tunerele adevarate erau din lemn (nu glumesc) si se prindeau pe principiul ca le infigeai bine in gaurile alea, avand forma de con. Deci iti trebuie la ea doar chei (cauta modele mai mici), un cordar si un pragus si o sa ai o chitara imposibil de folosit... bafta la lasat urme pe peretzi :) Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Cauta la scoala de muzica sau Filarminica din oras.

Iti trebuie chei de vioara.

 

Am avut si eu o chitara din asta de mult.

 

Inventasem un stil de a canta cu bridge-ul mai spre mijloc, doar trei corzi acordate la cvinta si octava (power chord) pe care apasam cu mana dreapta, cu stanga ciupeam (fara sa folosesc tastele). Ieseau niste chestii de genul pedal-steel (slide), dar fara slide.

 

Obiect istoric. Pastreaza-l.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

haha ce tare e :)

 

am vazut si eu una...100% dar nu stiu pe unde (e vb de niste rude...amici....stiu sigur dar nu imi amintesc :) )

Link to comment
Share on other sites

ohoho... super fain ...

 

Pun pariu ca pe chitari din astea cinta Malmsteen :) ... asta-i chitara de vitezist, la asa taste ... Daca zici ca gitu-i drept, si are si truss rod, ia incearca culmea sadismului : sa-i pui corzi de bass ...

Link to comment
Share on other sites

@ Felix : Foarte urat din partea ta ca ai spart-o B)

@ dgeeko : Cu siguranta am s-o pastrez, mai ales ca e facuta la 3 saptamani dupa ce m-am nascut. :)

@ TbTm : Corpul e prea frumos ca sa-l demontez, deci ramane asa. Si legat de truss-rod. Nu stiu daca are, e o gaura acolo, dar nu vad ce e in interior. Poate e doar o bara, care tine grifful drept (si este dreeeept), fara surub. Nu stiu, tre sa-i fac o radiografie ;)

@Wierd Guy : Da, am sa pun sample-uri, is curios cum suna, mai ales dupa ce am s-o acordez mai in jos :)

@ karpi : Da, o sa fie bune, dar sunt scumpe... Adica relativ scumpe, nici nu vreau sa investesc in ea enorm. Pana la urma am un Fender Jazz acasa ce asteapta corzi noi :)

@ gnrmarius : Da, am aflat ca nu e Ukulele, e pur si simplu o chitara mica, si la ce lemn are pe ea nu cred ca e chiar jucarie. E scala 1/4 cred...

@ Eldrian : M-am gandit si la asta, dar mi-a trecut repede. O sa o acordez in functie de ce tensiune au corzile. O fi D, o fi C, B, F# (Meshuggah style :( ) vad io ;)

 

Probabil ca am sa-mi fac eu, sau am sa rog un tamplar sa-mi faca niste chei din lemn solid (abanos, stejar). Nut-ul la fel...

Edited by MichiBass
Link to comment
Share on other sites

Greu, inca astept corzile... (intarzie cel care aduce de pe thomann)

Si chei am gasit cu 4,5 RON sau 9 RON cheia de abanos pt vioara.

Deci ma apuc sa fac singur chei, oare vor tine daca le fac din brad?

Brad am la indemana.

Si nut-ul tot din brad va fi...

Link to comment
Share on other sites

are un prieten o chestie dinasta functionala :) e chiar ok numai ca nu imi prea incap dejtele pe freturi :(

 

Pai o acordam in drop :)

 

 

daca nu gaseshti tunere, pote fi folosita de copii ca vaporash la shtrand... cu special features daca nu intra apa inauntru :)

 

:|

Link to comment
Share on other sites

Am inceput fabricarea cheilor. Am recurs la aceasta masura din cauza ca cheile de vioara cele mai ieftine costa 4,5 RON (bucata).

Am luat o bucata de lemn (de brad cred) din noptiera strabunicii mele, care a fost distrusa pentru a fi arsa in soba :roll:

Apoi, am lucrat doar cu traforaj si smirglu. 100 % HANDMADE by me!

Am terminat doar una, restul mai trebuie ajustate ca sa intre in gaura, si mai trebuie finisate final.

O mica poza...

IMG_5328.jpg

 

Am sa revin cu poze cu produsul final si cu "procesul de fabricare a cheilor"

 

P.S. Nut-ul este in fabricatie si el...

Link to comment
Share on other sites

Am promis ca revin cu pozele cum am fabricat cheitele:

 

Sipca / bucata de lemn din care am decupat cu traforajul forma bruta a cheilor:

img055.jpg

 

Dupa ce am rotunjit putin tuning peg-ul:

img066.jpg

 

Si starea actuala a lucrurilor:

IMG_5363.jpg

IMG_5362.jpg

 

 

E destul de greu de slefuit / incercat sa nu fie prea mica / slefuit / incercat sa nu fie prea mica / slefuit / incercat sa nu fie prea mica...

 

Am semnalat deja o mica problema. Cheile care le-am pus aluneca putin mai tare decat cele de plastic, deci voi avea probleme de tuning........

Link to comment
Share on other sites

Am spus ca nu vreau sa investesc mult in chitara asta. Ies cam la 30 RON cu cheile, si eu am dat 6 RON pe chitara?

Poate va fi doar o chitara de ornament, sau poate doar am s-o acordez mai des. Pana la urma ea din fabrica a venit cu chei fara mecanica...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.