www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am achizitionat o chitara, dar nu stiu daca e ce trebuie.


SimmyBlu
 Share

Recommended Posts

Sunt la inceput de drum cu chitara, am luat o Hora Reghin acustica, asimetrica, 4/4. A costat 430 lei. Nu stiu daca am ales ce trebuie, nu gasesc poze cu chitara asta, nu am vazut recenzii, habar nu am ce am facut. De sunat suna bine. Am discutat cu cei de unde am achizitionat-o si mi-au recomandat-o pe aceasta. Gasesc doar varianta western mahon care este asemanatoare cu asta la design. Pe aceasta de ce nu o gasesc nicaieri pe marele internet?

IMG_20171124_182655.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg, de ce ai crede ca nu ai cumparat ce trebuie?

Daca chiar nu gasesti nici o informatie, ceea ce nu cred, dar e plauzibil, insamna ca poate nu se mai fabrica si au scos modelul de pe site. Asta nu ar fi o problema, absolut deloc.

Nici Gibson-ul meu ce costa 1000 de euro + nu-l mai gasesc in oferta Gibson, doar in search-ul de autenticitate dupa Serial Number. Nu inseamna ca e vreo problema cu chitara. 

E o chitara buna de inceput, stai linistit. :) 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.google.ro/search?client=firefox-b&dcr=0&biw=1024&bih=646&tbm=isch&sa=1&ei=nOcdWru-IYed6ASVxrn4Cw&q=chitare+acustice+"+student"++reghin&oq=chitare+acustice+"+student"++reghin&gs_l=psy-ab.3...32700.40875.0.41304.12.12.0.0.0.0.98.962.12.12.0....0...1c.1.64.psy-ab..0.0.0....0.1sWcSFQ_25U

 

Sunt pe net dar exact aceisi serie  nu am vazut ..(11204)  fata de 12206 J lux asim.  nu vad diferente ..este acceiasi dar "de luxe" in descriere vad diferenta     de  asim=ctw  ce se refera la acelasi lucru .

Probabil  Nr-ul de serie ascunde unele referinte la felul constructiv , o fi o serie mica (?) dar pare aceiasi chitara  poate are material mai ales .. 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, SimmyBlu said:

Inteleg. Cred asta pentru ca nu ma pricep deloc, nu am habar, nu cunosc inca cu ce se mananca :))  imi fac mici griji si am o neliniste ca orice om care e la inceput de drum. Oare o fi bine? :)

Daca suna bine si vrei sa inveti sa canti pe ea, atunci ai facut o alege buna. Daca insa ai cumparat chitara pentru ca iti era foame, atunci ai facut alegerea gresita. Insa daca ai vrut sa inveti sa canti la chitara, sau doar sa detii o chitara pentru ca este cool, atunci ai facut o alegere buna. In timp o sa iti dai seama daca este potrivita unui anumit stil de muzica si o sa vrei sa o schimbi. Pana atunci dai inainte.

Alegerea unei chitari este dictata (cel putin din punctul meu de vedere) de 2 lucruri:

1. felul in care suna pentru urechile tale (chestie de preferinta personala, foarte subiectiva chestie). 10 oameni iti pot recomanda o chitara, dar tie sa nu iti placa cum suna, si atunci nu este chitara pe care o vrei.

2. chimia pe care o ai cu respectiva chitara, adica cu tipul de chitara dpdv constructiv. daca ai o chitara care iti place cum suna insa iti este incomod sa canti la ea, atunci nu este o alegere buna.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.