www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce chitara e asta?


deadusa
 Share

Recommended Posts

chitara aceea este marca rockson

sunt niste chitari medii,au bube la truss rod,ptr ca li se uzeaza foarte ffoarte usor capu trussului,si porma nu iti mai tine inbusu si da in gol si e destul de complicat dupa aia.depinde de pret.eu am avut una care era culoare oki de tigru adica avea quilt top cred sau ceva de genu si avea si o doza jackson si am dat-o cu 5 milioane.ai grija sa nu te tzepuiesti,insa in rest chitara e ok,e facuta chiar mai fin decat un stagg.si ca si calitate same shit.

Link to comment
Share on other sites

nu,nu este un pret bun,daca era doar 150 de euro era ok.nu da si behringerul.sincer nu merita atat de mult.iar faza cu intorsu chitarii,o sa iti fie destul de neplacut sa canti ca nu are taietura cu trebuie.incearca o chitara care are forma de sg,sau sunt modele ax de la ibanez care sunt simetrice si le poti intoarce,sau sa cauti o chitara direct de lefty.cred ca au pana si aia de la stagg,sau cauta pe net la noi ca vazusem o kitara mai veche,cam de 6 ani.era un yamaha cu forma ca la ibanez ax,avea si doze dimarzio parca.daca gasesc anuntu iti dau mesaj.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Bah, am apucat sa cant un pik pe un Rockson la fel ca cel din poza (era culoarea descrisa de jacksonman) si pot sa spun ca la banii aia afacerea nu e rea. Trebuie sa te mai gandesti insa daca esti stangaci pentru ca nu mi se pare o chitara prea potrivita pentru o faza gen "Hendrix"...

Link to comment
Share on other sites

Desi prefer sa nu ma bag atunci cand vanzatorul nu este de fatza, am senzatia ca e ceva in neregula cu chitara aia... e prea ieftina ca sa fie ok. Pe de alta parte, cea mai scumpa chitara Rockson de la musicstore din koln costa incredibilul pretz de.... 88 euro !!!! :))... adica cat o doza mai rasarita. Deci... sper ca m-am facut inteles. Un X-vamp costa 69 de euro... per total cam cat cere omul ala pe ele. Faza e ca nu ai cum sa canti cu stanga pe ea... in primul rand o sa falseze pentru ca are imitatie de floyd rose si e aproape imposibil sa o reglezi ca lumea ca sa nu iti falseze si sa aiba o intonatie cat de cat, va fi echilibrata aiurea ... adica te vezi trezi cu griff-ul in gat din cauza centrului de greutate calculat pentru un dreptaci si vei avea mare problema cu atinsul potentiometrelor. In rest, bafta mare!

Link to comment
Share on other sites

mersi mult de ajutoare!felix am observat ca si tu esti stangaci.yee!mereu ma bucur cand mai vad un stangaci! :).

Eu caut cu disperare un v-amp sau macar un x-vamp ,si el nu vrea sa le dea separat.:)

Tipul zicea ca nu sunt ale lui.Si chitara pare destul de noutza...

hmm? oare e ceva cam fishy?

cel putin pentru cum arata e cam ieftin 150 chitara+procesor nu?

io am un reghin electric leftie "custom build" m-au tinut vreo 3 luni cu doze de pe fender strat.merge (custom build=la fel ca oricare)nu falseaza ,dar nu am reglat bine intonatia la miu gros,in fretu 12 deviaza +20% ,in rest celelalte corzi au +3%.e bine?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.