www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pt. Stangaci


Guest adiy58
 Share

Recommended Posts

Daca iti iei chitara acustica pentru mana dreapta si inversezi corzile pentru a putea canta cu mana stanga ar fi probleme?Eu asa am facut si mie mi se pare ca suna bine,dar eu sunt incepator si nu ma pricep mai deloc.

Link to comment
Share on other sites

da sunt probleme cu intonatia... teoretic ca sa se poata acorda corect si sa nu falseze trebuie sa ii schimbi orientarea pragusului. guitar88, think before you post.

 

Pai un setup e subinteles ... La a mea si cand ii schimb corzile, trebuie sa umblu putin la suruburile din spate (alea de la arcuri ...)

Link to comment
Share on other sites

Si asta ce inseamna?Sunt probleme serioase sau merge si asa pentru inceput?Eu n-am sesizat nici o diferenta intre una normala si a mea.

Link to comment
Share on other sites

asa cum am spus mai devreme, think before u post:

 

http://www.fretnotguitarrepair.com/conversion.htm

 

http://www.guitarrepairshop.com/repairlefty.html

 

... era si un asa zis kit de convertire al chitarei de dreapta pentru mana stanga dar din pacate nu-l mai gasesc. Adiy58, 100% vei avea probleme cu intonatia.

Link to comment
Share on other sites

Guest packardb
Si asta ce inseamna?Sunt probleme serioase sau merge si asa pentru inceput?Eu n-am sesizat nici o diferenta intre una normala si a mea.

 

Deci, daca tie iti place cum suna, foloseste-o asa pana-ti iei ceva ... "dedicat". O diferenta exista in intonatie dupa cum spunea si Felix, dar, cat timp nu incerci una care e LH din fabrica n-o sa observi ...cand vei observa, iti vei cumpara o acustia LH si gata.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc ca mi-ati spus cam care ar fi problemele.O tin pe asta pe care o am invat pe ea,iar urmatoarea chitara va fi electrica :) un Ibanez LH(sper)

Link to comment
Share on other sites

Poti incerca sa-ti faci un calus compensat pentru stanga care sa intre in locasul din bridge-ul de dreapta. Daca te uiti atent calusul are o inclinatie fata de pragus (un mic unghi). In conluzie trebuie sa faci un calus la care baza si partea de sus (coama pe care se sprijina corzile) sa vina oarecum in X. Destul de complicat. Poti incerca cu o bucata de plastic cam de 2-3 ori mai "groasa" decat santul in care se introduce calusul in bridge, pe care sa o pilesti cu precizie astfel incat sa obtii forma respectiva.

Daca esti incepator si nu urci mai departe de tasta 7 nu iti trebuie cine stie ce precizie. Daca te duci mai sus vei constata ca apar falsuri de intonatie. Spor la treaba - :)

Link to comment
Share on other sites

Daca iti iei chitara acustica pentru mana dreapta si inversezi corzile pentru a putea canta cu mana stanga ar fi probleme?Eu asa am facut si mie mi se pare ca suna bine,dar eu sunt incepator si nu ma pricep mai deloc.

 

pentru un inccepator NU conteaza cu ce mana se tine de griff si cu care mana incearca sa ciupeasca corzile !!! cu ambele maini este stangaci !!!!!!!

 

asa ca normal e sa invete sa cante "pe dreapta"

 

Latzi Herdina , unul din chitaristi buni din romania este stangaci si canta "pe dreapta" si canta foarte bine, el a fost leader-ul la Progresiv TM .

Link to comment
Share on other sites

Am incercat si cu dreapta si nu ma descurcam de fel.Asa cu stanga parca prind mai repede unele chestii,am dexteritate mai mare.As fi putut si cu dreapta dar mi-ar fi fost mult mai greu si mi-ar fi luat mai mult timp.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.