www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Functioneaza Dozele?


Guest Wierdguy
 Share

Recommended Posts

Guest Wierdguy

As vrea sa stiu si eu cum functioneaza dozele de electrica... sigur a mai fost discutat pe site..dar nu prea gasesc;).De asemenea, doresc sa discutam despre doze,nu despre CARACAL, ok?

Link to comment
Share on other sites

Guest vicelord

carei faza cu caracal???

 

oricum sa nu fiu total oftopic explic

 

doza este formata dintrun magnet cu forma de prisma pe care este infasurat fir subtire de cupru acoperit cu email.

miscarea corzilor de metal in campul magnetic format de bobina din cupru si magnet formeaza curent electric.

curentul electric este mai mare la dozele duble deoarece au bobine cu rezistenta mai mare.

Curentul electric este transmis prin cabluri la jackul de pe corpul chitarii iar de acolo se duce in amplificator

 

regards

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa stiu si eu cum functioneaza dozele de electrica... sigur a mai fost discutat pe site..dar nu prea gasesc;).De asemenea, doresc sa discutam despre doze,nu despre CARACAL, ok?

 

Pe scurt: In campul magnetic al unei bobine (doza) se misca coarda, care datorita proprietatilor feromagnetice va induce un curent in spirele bobinei. Acest curent va depinde de cat de tare (cu ce amplitudine) vibreaza coarda (=>volumul) si desigur cu ce frecventa (=>tonalitatea).

 

Asta ar fi cea mai simpla explicatie. Acum evident ca intervin o gramada de amanunte care fac diferenta intre doze. Numarul de spire, permeabilitatea magnetica a miezului bobinei (magnetul).

Unele doze sunt formate din doua infasurari, care fiind facute in sens invers apoi insumate au calitatea de a reduce foarte mult zgomotul captat de bobina. Acestea sunt dozele duble (humbucker), dar nu neaparat. Unii producatori le integreaza intr-o singura doza, dar evident parametrii acestora vor diferi destul de mult de cele duble.

 

Astea sunt dozele electromagnetice.

Mai sunt si doze piezoelectrice, care prin intermediul unui senzor transforma vibratiile in sunet.

 

Eventual sa ne spui mai exact ce anume te intereseaza, ptr ca teoria e prea stufoasa.

Link to comment
Share on other sites

..dar mai am o intrebare. Bulinele de pe doza care trebuiesc aliniate cu corzile.... ce e cu ele?

 

Bulinele sunt magnetii (sper ca la acele buline te refereai). Ei trebuie aliniati cu corzile ptr ca sa concentreze campul magnetic sub fiecare coarda in parte.

Dozele electromagnetice nu vor capta alte sunete (precum microfonul) ptr ca ele sesizeaza doar miscarea materialelor feromagnetice din jurul lor ( Din acest motiv daca vei pune corzi de plastic pe chitara electric nu vei auzi nimic in amplificator).

 

Sa stii ca mcrofonul functioneaza pe acelasi principiu, atat ca suprafata de captare a vibratiilor sonore de la microfon misca "o coarda" intr-o bobina. (Sper ca nu m-am exprimat prea plastic) :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
Bulinele sunt magnetii (sper ca la acele buline te refereai). Ei trebuie aliniati cu corzile ptr ca sa concentreze campul magnetic sub fiecare coarda in parte.

Dozele electromagnetice nu vor capta alte sunete (precum microfonul) ptr ca ele sesizeaza doar miscarea materialelor feromagnetice din jurul lor ( Din acest motiv daca vei pune corzi de plastic pe chitara electric nu vei auzi nimic in amplificator).

 

Sa stii ca mcrofonul functioneaza pe acelasi principiu, atat ca suprafata de captare a vibratiilor sonore de la microfon misca "o coarda" intr-o bobina. (Sper ca nu m-am exprimat prea plastic) :)

credeam ca toata doza e un magnet infasurat intr`o bobina

Link to comment
Share on other sites

avem o BOBINA

 

avem un MAGNET PERMANENT

 

bobina este intersectata de liniile de forta ale campului magnetic .

 

Campul magnetic variabil produce curent electric in bobina.

 

Prin miscarea magnetului vom produce camp magnetic variabil =>in bobina se produce curent. =masina electrica ,de ex un dinam de bicicleta.

 

La chitara se foloseste efectul de "perturbare" a campului magnetic cauzat de miscarea corzilor din metal feros in acest camp.Aceasta perturbare va da nastere unui camp magnetic care variaza direct proportional cu ritmul si amplitudinea data de miscarea corzilor=> curent electric alternativ analogic cu oscilatia corzilor.

 

Vezi in posturile mele am undeva un link la un site stil..."totul despre doze "

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
:) si te mai miri ca fac astia misto

pun pariu ca si tu...inainte sa atingi vreo electrica nu aveai habar cum functioneaza absolut tot de pe ea.Si m`am gandit ca pe forum as putea sa ma informez cel mai bine, pentru ca suntem pe un forum format in special de chitaristi

 

Multumesc kapri si degeeko

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

@dumi: tu prin informare intelegi mura-n gura?

 

precizez ca mai exista doze ce functioneaza pe baza de lumina (lumina emisa detecteza miscarile corzii) astfel putandu-se folosi si alte tipuri de corzi +nu capteaza zgomot

 

iar ca fapt divers, dozele electromagnetice erau folosite in diverse tipuri de orga unde o roata zimtata se invartea la diverse viteze creeand astfel o oscilatie (gen hammond)

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

pun pariu ca si tu...inainte sa atingi vreo electrica nu aveai habar cum functioneaza absolut tot de pe ea.Si m`am gandit ca pe forum as putea sa ma informez cel mai bine, pentru ca suntem pe un forum format in special de chitaristi

 

Multumesc kapri si degeeko

 

1. S-a mai discutat. E de un elementar bun simt sa dai search inainte sa deschizi un topic nou.

2. Cu toate astea ti s-a raspuns, nu ti s-a inchis gura, cum s-a intamplat cu multi altii.

3. Desi ti s-a explicat destul de clar, dar, ce-i drept, nu 'mura-n gura', tu tot n-ai inteles, dar aici n-ai nici o vina. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
1. S-a mai discutat. E de un elementar bun simt sa dai search inainte sa deschizi un topic nou.

2. Cu toate astea ti s-a raspuns, nu ti s-a inchis gura, cum s-a intamplat cu multi altii.

3. Desi ti s-a explicat destul de clar, dar, ce-i drept, nu 'mura-n gura', tu tot n-ai inteles, dar aici n-ai nici o vina. :)

Io de la primu raspuns...legat de doze am spus ca am inteles...citeste inainte. nush care dreaq a sters postu, dar am zis ca am inteles chiar dupac e m`ia explicat vicelord.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

Thanx pt aparare, dar, chiar daca as fi pasionat de fizica..la scoala profa ne povesteste despre astre, al3`lea razboi mondial, asteroide care o sa loveasca pamantul, cititul in palma..si orice lucru care nue legat de fizica

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest anghelescu
As vrea sa stiu si eu cum functioneaza dozele de electrica... sigur a mai fost discutat pe site..dar nu prea gasesc;).De asemenea, doresc sa discutam despre doze,nu despre CARACAL, ok?

aaa...tu esti dumi "De aur" :) .. ti-ai schimbat identitatea ah? :)

Link to comment
Share on other sites

"Neodymium" este un tip de magnet, de obicei folosit in castile "de ureche".

 

Google rulez ! Ce descoperire epocala ! Au site ! OMG ! WOW !

http://www.q-tuner.com/download.shtml

 

sunt doze cu randament 100% !!! hehe asa zic ei .

 

cu magnetul neodinium se pot face magneti de dimensiuni mici si cu camp magnetic puternic ( miniaturizare) .

 

idea ar fi ca cele doua bobine sunt puse intre trei "coloane " de magneti individuali , si fiecare coarda are doua randuri de magneti pentru eficienta .sa nu iasa din campul magnetic la ciupire sau oscilatie mare..

 

refgland magnetii se poate regla semnalul pe fiecare parte a dozei cu magneti de gabarit mic dar puternici ,La humbucker normal ai doar un singur magnet si nu se poate regla nivelul in fiecare bobina separat.

 

Regland separat se pot obtine mai multe timbre si mai multe caracteristici dinamice , pe fiecare coarda in parte .respectiv poti regla un ton "spart" pe corzile subtiri si un ton mai plin pe corzile groase...etc

 

La humbucker normal se poate face ceva asemanator dar numai global pe toate corzile , daca legi un potmetru de 1Mohm in paralel cu una din bobine , asa vei putea reduce semnalul din unew din bobine si se va schimba tonul , dar poate sa scadea efectul de humbucker.ca cat reduciu nivelul semnaluylui shuntand bobima pana ajungi sa o scurtcircuitezi si ai configuratie de singlecoil)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy
Eu in general am avut pe chitari doze la care puteai regla manual fiecare magnet in parte (fiecare avea un surub). De cand am schimbat sculele, am avut bafta numai de doze gata reglate, la care nu ai ce sa umblii. Trebuie sa le schimbi daca nu-ti plac cum suna. This is nashpa! Acum au aparut chitarele USB. Ce urmeaza?

Chitari usb? O sa am in calculator webcam, irda si chitara

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.