www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Note Pe Grif


Recommended Posts

Dragilor, cea mai importantă este învățarea numelor tastelor, fiecare cu notă ei, dacă reușiți să transpuneți pe note reale cifrele tabulaturilor pe notele de pe grif eu va garantez ca nu veți mai uita să cântați la chitară niciodată, așa, cu cifrele tastelor după o perioadă nepermis de scurtă uitați tot intr-un timp groaznic de scurt. Mult succes tuturor !

Un sfat : lipiți etichete cu numele notelor pe grif, cu atenție să fie corect, vă va ajuta !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

sau invatati notele in pozitiile de baza - fret 3-5-7-9 (au si alea niste patternuri) si restul le deduceti

sau invatati niste pozitii de baza si fingareala la power chord- asa stii nota de baza,cvinta si octava din pozitia aia :) 

 

 

sau invatati niste piese dupa PARTITURA ,si automat vei invata si ceva note pe pozitii care sigur o sa iti ramana in cap (fiind incepator,o sa fii nevoit sa cauti dracovenia aia de DO de pe partitura si pe grif,si o sa descoperi ca exista in mai  multe pozitii; mai incolo o sa vezi ca poti sa iti simplifici treaba sau sa o complici in functie de ce pozitii alegi)

Link to comment
Share on other sites

Dragilor, cea mai importantă este învățarea numelor tastelor, fiecare cu notă ei, dacă reușiți să transpuneți pe note reale cifrele tabulaturilor pe notele de pe grif eu va garantez ca nu veți mai uita să cântați la chitară niciodată, așa, cu cifrele tastelor după o perioadă nepermis de scurtă uitați tot intr-un timp groaznic de scurt. Mult succes tuturor !

Un sfat : lipiți etichete cu numele notelor pe grif, cu atenție să fie corect, vă va ajuta !

Am vazut chit cu LED-uri montate in tastiera ce se aprindeau dupa patitura  softului din   PC  .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.