www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

12Ax7(Ecc83) Tad Vs Ruseasca 6N2P


AnalogSound
 Share

Recommended Posts

O sa las si eu pozele acestea sa vorbeasca de la sine ... imi pare mie sau sunt cam la fel dpdv structura interna? Prima poza: 12AX7/ECC883 (brenduite TAD), a doua poza 6N2P (direct de pe wikipedia si verificata cu stocul propriu)

 

 

post-733-0-75010600-1455216380_thumb.jpg

 

post-733-0-11691000-1455216381_thumb.jpg

 

Comentarii? Asta ca sa nu mai avem vorbe la proces vis a vis de ... 

 

 

Cu respecte,

 

DeX

Link to comment
Share on other sites

Clar matrita ruseasca ,adica tub rusesc ,exista o mica diferenta la 6H2P decupajele patrate sunt un pic mai mici.

TAD este brand de vinzare,nu producator de tuburi,le comanda in China,Rusia ,si le branduiesc cu TAD.

Daca in interior au schimbat doar filamentul,ca sa o faca ECC83/12AX7 ,si nu au facut alte modificari "este broblem"

ECC83/12AX7 au Ufk 200V,6H2P au Ufk 100V!

Prietenii stiu unde sa nu monteze 6H2P ! Gabi daca ai repetor catodic si peste 100V in catod,la corectorul de ton,probalil,ca nu stiu schema pedalei,schimba tubul,de pe repetor,crapa in maxim trei luni,trioda care formeaza repetorul catodic.

Cele din pozele lui Gabi sunt 6H2P-EV ,varianta militara,au anozii albi si mai patratosi decit 6H2P .

Edited by viobio
Link to comment
Share on other sites

Cred ca decupajele par putin mai mici din motiv de unghi de fotografie, o sa incerc sa fac maine o poza din acelasi unghi pentru ambele tuburi....Si da, stiu ca TAD este brand de vanzare :D acum important este si pe unde se mai fabrica si nu prea cred ca a avut nimeni interesul sa faca schimbari interne, cel putin la o prima privire nu prea pare.
Dar sa zicem ca sunt dispus sa cotonogesc cate un tub din fiecare si sa vedem niste interne :)

 

Cu respect,

DeX

 

PS: pai ... da intr-un cathode follower de ex... sau prin etaje SRPP sau White followers .. da' e alta discutie :P

Link to comment
Share on other sites

Dupa mine sunt ok aceste tuburi,eu lucrez des cu ele ,am citeva sute de 6H2P-EV,trebuie sa le folosesc.

Pentru siguranta poti ridica potentialul filamentului fata de catod.

Ca sound sunt ok,in plus sunt NOS,cred ca rusii au materiale NOS inca 100 de ani.

Nasoleala este ca TAD vinde ceva care de fapt este altceva,nu multi stiu detaliile pe care unii le cunoastem.

Link to comment
Share on other sites

Cred ca decupajele par putin mai mici din motiv de unghi de fotografie,

Nu este nici un secret pt nimeni faptul ca in Rusia ,pe aceleasi linii de productie pe care s-au asamblat diferite 6N* se fac astazi tuburile "reissue", Mullard,Tungsol, sau cele "required by customer" , cum este TAD,Fender Mesa Boogie sau Marshall . Geometria electrozilor poate fi identica intre tuburi pt ca perveanta tubului depinde direct de acest fapt. In schimb calitatea materialelor si tratarea cu oxizi difera substantial . Asta se poate observa cel mai bine cand se ridica familia curbelor de caracteristici . Sunt multe diferente , incepand cu R(i) si terminand cu capacitatile intre electrozi . 

Nu doresc sa fiu inteles gresit , 6N2P este o dubla trioda ok. Dar nu este acelasi lucru cu 12AX7/ECC83 . Se pot substitui ca functionalitate  dar nu sunt identice .

Edited by ggg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Tuburile nu sunt pentru vanzare si oricum in aceasta sectiune nu se vinde. Asa cum am raspuns si pe mail, nu am tuburi spre vanzare din pacate. O sa te rog sa te indrepti fie spre magazinele de specialitate, fie spre utilizatorii care au tuburi de vanzare in sectiunea de mica publicitate.
 

Cu respect,

DeX

 

Buna! As vreau sa itnreb ca 12Ax7(Ecc83) Tad este de vinzare, sau este numai schimbarea opinii???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Dezgrop acest topic cu o intrebare.
@viobio a mentionat ca in cazul utilizarii 6n2P ca repetor catodic cu tensiune mai mare de 100V in catod, tubul va avea durata scurta de viata.
Totusi, repetorul catodic cum se va comporta in cazul in care se alimenteaza cu o tensiune mai mare,  va suna prost/distorsionat?
Am un montaj unde am folosit 6n2p-ev ca repetor catodic, apoi am descoperit chestia asta legata de Ufk .
Ma intereseaza doar sa fac niste teste, apoi sa modific circuitul astfel incat sa inlocuiesc lampile cu 12AX7.

Edited by vldmlt
Link to comment
Share on other sites

In cazul unui repetor pe catod este o practica foarte buna indiferent de tub, ca filamentul sa fie adus la acelasi potential sau la un potential care sa garanteze ca intre F si K nu exista o diferenta mai mare de 100V altfel tubul o sa se duca.

Pentru teste poti sa sari peste acest pas...dar in viata reala ... cam este necesara.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.