www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Opinii Pareri Despre Line6 Pod X Tlive


johnu1
 Share

Recommended Posts

Hmmm, hai sã-ți spun ºi niºte minusuri ale lui XT

live:

-nu are pitch shifter (nici inteligent, nici de altfel),

-octaver - merge numai la octava inferioarã,

- pedala de expresie nu funcț. decât ca volum sau wah, nu poți sã î-i setezi altã funcție (dar nah, la ce stiluri cânt eu e suficient wah/vol.)

-simulatorul de acusticã parcã e ceva mai slab decât cel de pe GT-8 (dar oricum nici un simulator nu este - the real thing)

 

În rest e ok, î-ºi face treaba f.bine.

Poate cu un Variax e ºi mai grozav, dar mie unul î-mi displac dozele digitale ...

Procesorul - zicea un profesionist - e ca un briceag elvețian, adicã are de toate (ºi lamã ºi tirbuºon ºi forfecuțã ºi ...), dar precum acesta nu exceleazã la nici un capitol. E ok, te scoți cu el în orice situație, dar ...

 

Eu am cântat live cu Xt-ul ºi cei care l-au auzit au fost încântați de sound-ul lui, nu sunã de c*** cum zic alții, toatã treaba-i sã ºtii sã-l setezi.

Link to comment
Share on other sites

Nu uitati o problema esentiala a procesoarelor Digitech (nu am testat, dar am citit in toate reviewurile). Latenta mare la schimbat patchurile. Nu stiu cum este Line6 la capitolul asta, dar eu nu as cumpara nici un procesor care nu schimba perfect.

 

POD XT live nu are probleme de genul ãsta :)

Link to comment
Share on other sites

stilul pe care-l abordez ar fi undeva in zona acid jazz de obicei folosesc mai mult clean.....ideea e ca deja am luat gnx 3000 pt. ca astia care comercializeaza line6 au zis sa astept 3 sapt -1 luna ori nu am putut astepta atit ..asa ca as vea sa stiu daca ma oftic sau nu ,ca am luat gnx..

cat despre latente la gnx nu am sesizat ,e un proc. destul de bun as putea spune , ca ma scoate statia pe lampa pe care o folosesc asta e alta poveste :) a inca ceva pe site la xt live scrie ca are ca efect si wammy...

Edited by johnu1
Link to comment
Share on other sites

stilul pe care-l abordez ar fi undeva in zona acid jazz de obicei folosesc mai mult clean.....ideea e ca deja am luat gnx 3000 pt. ca astia care comercializeaza line6 au zis sa astept 3 sapt -1 luna ori nu am putut astepta atit ..asa ca as vea sa stiu daca ma oftic sau nu ,ca am luat gnx..

cat despre latente la gnx nu am sesizat ,e un proc. destul de bun as putea spune , ca ma scoate statia pe lampa pe care o folosesc asta e alta poveste :) a inca ceva pe site la xt live scrie ca are ca efect si wammy...

 

Pai atunci esti gata. lasa sculele ca ai tot ce vrei si concenntreaza-te pe cantat :) Bafta si spor :)

Link to comment
Share on other sites

azi am vazut un xt live si are niste distoarse absolut bestiale!!! :) restu nici nu mai conteaza la asa distors :)

 

Asa este ... am cantat vara asta pe un XT live si ce distorsuri iesea de nu-mi venea sa cred. Pt. rock this is the thing! Oricum daca ai un amplificator meserias, mai bine i-ati un GT8. Nu e cine stie ce ca simulator de amp-uri (in cazul in care ai un amp beton, pt. rock nici nu o sa folosesti asa ceva) dar calitatea efectelor este superioara a celor de la XT Live. Ce ton-uri de jazz/blues scoti din GT8 de mori, sa nu mai vorbim cat de versatil e ... Eu nu-l foloseam nici la 10% din ce poate si deja era over the top.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.