www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O Sugestie ?


Bulbucel
 Share

Recommended Posts

Salut ! Am si eu nevoie de putin ajutor. Cant la chitara electrica de 2 ani si as vrea sa imi schimb chitara.... As vrea sa imi iau un Les Paul , undeva in jurul pretului de 1500 RON(nu conteaza nou/mana a2-a).    M-am oprit la un Vintage V100, mi l-a recomandat mai multa lume . Sunt aici pentru  sugestii , daca ati putea sa ma ajutati cu ceva. Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

 Doar o simpla sugestie ! http://www.guitarshop.ro/chitara-electrica-epiphone-les-paul-studio_p1316.htmlnu neaparat de la acest magazin, dar mi-i s-a parut ca se aproprie destul de mult de tonul de Les Paul de la Gibson, chair mai mult decat Vintage. 

 

Bafta in alegere oricum probeaza tot inainte !

Link to comment
Share on other sites

http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electrice-ro-2/ibanez-ar220-chitara-electrica

 

Calitate incomparabilă cu Vintage V 100. Ți-o spune un posesor de Vintage V 100. Nu te împiedica de amănuntul că e double cut, e un Les Paul foarte bun. 

Multumesc mult pentru sugestie ! Dar , trebuie sa recunosc ca pentru mine aspectul conteaza destul de mult (stiu ca nu ar trebuii sa conteze mai mult decat calitatea, incerc ca ma retin cat pot). Sincer, nu prea  vad aceasta chitara una "good-loking" ... Cred ca suna destul de bine inspre foarte bine , din moment ce mi-ai recomandat-o, dar cred ca double cut-ul chiar ma da inapoi. Apreciez mult pentru comentariu, si daca ai alte idei as fi foarte incantat sa le aud (vad).

Tot spre un Epiphone te-as indruma si eu. Nu credeam raportul pret / calitate / sunet e atat de bun. Avut, placut ...vandut pentru upgrade. (Si acum imi pare rau dupa el, din pacate).

Iti multumesc pentru idee! Mai multi mi-au zis de epiphone, dar , sincer, as vrea sa stau deoparte de el.... Nu stiu, il consider ca un fel de Bmw sau  Audi al chitarilor : adica, desi suna chiar destul de bine (am avut si placerea sa ma joc pe unul) , toata lumea il vrea , nimic special la el, aproape ca fiecare are unu pe undeva prin camera... As vrea ceva mai... diferit , de aceea m-am oprit la vintage. Nu vreau sa fiu nerecunoscator , iti apreciez enorm sugestia , si daca ai putea sa mai imi dai cateva idei, sunt liber si dornic sa le aud ! 

Te-ai oprit la vreun model anume ? Pe la 1500 te poti uita spre seriile ICON.

 

Dar chiar si asa e recomandat sa o probezi.

Model anume... cred ca aici te referi la Les Paul sau Strat(exemple) ? Daca da, as vrea sa fie Les Paul, si la seriile Icon chiar m-am uitat , Vintage V100 e icon, nu ? Nu prea inteleg seriile acestea ICON , daca gresesc cu ceva, imi cer scuze... Daca stii vreun Icon Les Paul (cred ca asa se zice), sunt nerabdator sa iti vad ideile !

Ah si , multumesc de recomandare ! Chiar era sa fac aceeasi greseala cum am facut cu prima chitara .

Link to comment
Share on other sites

Uite, iti pot povesti cite ceva la tema. Faptul ca vorbesc de chitare preturi cu un digit in plus fata de Vintage si asa nu are vreo relevanta, crede-ma! E bizar, sint (si) inginer si sint mai degraba tentat sa apreciez o precizie matematica si inginereasca decit o abureala chitaristic-mitologic plauzibila sociologic/psihologic. Adica irelevanta. Abureala.

Unele chitare pur si simplu nu-ti sint "apropiate", nu se lipesc de tine. Nu ma-ntreba de ce ca nu am raspuns.

Am citeva instrumente foarte valoroase, rare, serii scurte, de-astea. In general luate cu mintea. Da, si cu cite-un maldar de bani, instrumente high end care suna traznet, comode la mina, frumoase de nu se poate. Ei bine, pentru motive care-mi scapa (sint sigur ca nici macar un psiholog foarte imaginativ si vorbaret nu e-n stare sa dea o explicatie pe care s-o iau in seama) nu le folosesc aproape deloc. Le scot din tocuri de doua ori pe an ca sa le ingrijesc si le bag inapoi. In schimb folosesc chitare care-mi sint "apropiate" habar n-am cum. Cam ca o femeie, sa zic, unele pur si simplu nu sint pentru tine chiar daca-s bune de pus icoana-n Playboy...

Ia ce-ti vine sa iei (dracu stie de unde e "iti vine" asta) si gata. Daca o cinti bine si te simti bine cu ea chiar nu intereseaza pe nimeni ca e un Vintage sau un LP Custom VOS decit pe ceilalti chitaristi mai mult sau mai putin avizati. A la longue e treaba ta si NICIODATA a altcuiva!

Edited by Posho
Link to comment
Share on other sites

 

Model anume... cred ca aici te referi la Les Paul sau Strat(exemple) ? Daca da, as vrea sa fie Les Paul, si la seriile Icon chiar m-am uitat , Vintage V100 e icon, nu ? Nu prea inteleg seriile acestea ICON , daca gresesc cu ceva, imi cer scuze... Daca stii vreun Icon Les Paul (cred ca asa se zice), sunt nerabdator sa iti vad ideile !

Ah si , multumesc de recomandare ! Chiar era sa fac aceeasi greseala cum am facut cu prima chitara .

NU, doar la model tip Les Paul mă refeream. Sunt câteva modele V100 cu vreo 2 tipuri de doze, plus modelele din seria ICON, tot tip Les Paul, care sunt un pic mai scumpe ca seria standard V100 .

 

Ideea e că e bine să le probezi efectiv, să pui mâna pe ele, deoarece sunt chitare mai ... accesibile la preț, la care poți avea surprize la calitatea finisajelor și la unele repere care au deja "reputația" consacrată, cum ar fi tunerele, switch-urile și poți avea chiat surprize cu headstock-uri strâmbe.

Dar, dacă le verifici atent ai putea lua o chitară decentă.

 

Ca și sound, legat de chitara propusă de colegul Mr.Vintage, foarte ok, am și eu un Ibanez din zona aia, tot cu doze ACH și este cam tot în tipul aia de sound cu dozele Wilkinson humbucker de pe Vintage. Excepție fac dozele W90 [ replica a modelelor P90 ], care-s mai ... nărăvașe un pic, mai pretențioase [ pe V100 GoldTop le găsești ].

 

Părerea mea e să te uiți la second hand, la Mica Publicitate, poate găsești V100 pe care proprietarii le-au updatat și nu mai au unele probleme din fabricație și sunt numa bune !

 

Îți rămân bani și de-o pedăluță, ceva...

 

Baftă !

 

http://www.jhs.co.uk/vintageiconguitars.html

 

 

.

Edited by ramurel
Link to comment
Share on other sites

 

Iti multumesc pentru idee! Mai multi mi-au zis de epiphone, dar , sincer, as vrea sa stau deoparte de el.... Nu stiu, il consider ca un fel de Bmw sau  Audi al chitarilor : adica, desi suna chiar destul de bine (am avut si placerea sa ma joc pe unul) , toata lumea il vrea , nimic special la el, aproape ca fiecare are unu pe undeva prin camera... As vrea ceva mai... diferit , de aceea m-am oprit la vintage. Nu vreau sa fiu nerecunoscator , iti apreciez enorm sugestia , si daca ai putea sa mai imi dai cateva idei, sunt liber si dornic sa le aud ! 

Nu-ti pun cutitul in gat, zicand ca Epiphone e incredibil, doar ca e unul din brand-ul care l-am avut si am fost foarte placut surprins, avand in vedere pretul.

Eu cel putin cand caut o chitara, in primul rand ma las ghidat de sunet, apoi de forma, conditie, si IN ULTIMUL RAND, de brand.

Si hey, ti-o poti customiza dupa bunul plac, nu e batut in cuie stock-ul. Sau in cazul tau Head-ul pe care scrie Epiphone.

Mergand pe teoria "gusturile nu se discuta", iti doresc mult, mult succes, si scuze de teoria prelungita  :lol:

Link to comment
Share on other sites

      Dl. POSHO a facut o asociere de care eu m-am temut intotodeauna, aceea de a asemana o chitara cu o femeie. Este poate cea mai sugestiva asociere. Am o chitara clasica de la Hora cumparata cu banii castigati intr-un am de munca la canal in armata. Nu as lasa-o pentru nimic in lume. Este totusi un nivel superior de a judeca un obiect, la urma urmei, doar cu sentimentul, si merita.

 

Bafta in alegere!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.