www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Humbucker Dimarzio


barbarossa
 Share

Recommended Posts

Pai normal ca suna single coil ca una din bobine este scurt cirrcuit si antena de zgomot...

 

Reciteste ce ti-am scris mai sus. Crede-ma ca stiu ce spun.

 

Alt ajutor nu am cum sa-ti dau.

Adica geografic suntem departe. Gaseste un om din orasul tau daca nu te descurci singur. Imposibil sa nu gasesti.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

am sa pun o inregistrare ceva ca sa auziti despre ce e vorba.nu suna neaparat ca un single coil . suna ca un humbucker, doar ca "mi se pare" mai bright decat suna. din pacate am doar 3 corzi pe chitara, a, d si g asa ca nu ma pot pronunta pt sunetele inalte si joase. suna totusi ok. pe distort nu prea cred ca are cum sa sune asa un single coil, dar pe clean aduce a single coil...ciudat

Link to comment
Share on other sites

am sa pun o inregistrare ceva ca sa auziti despre ce e vorba.nu suna neaparat ca un single coil . suna ca un humbucker, doar ca "mi se pare" mai bright decat suna. din pacate am doar 3 corzi pe chitara, a, d si g asa ca nu ma pot pronunta pt sunetele inalte si joase. suna totusi ok. pe distort nu prea cred ca are cum sa sune asa un single coil, dar pe clean aduce a single coil...ciudat

 

Un Humbucker nu are caldura si brilianta unei singlecoil .Cele doua bobine legate ca sa anuleze zgomotul taie si frecventele din greu .

 

De acea se vand mai multe tipuri de Humbucker , nu-i vorba de "putere" cum zic uni , ci de timbru, fiecare suna altfel caci taie diferite frecvente .

 

Inchipuiti-va un "comb filter" ( filtru pieptene) acest efect al au cele doua bobine .

 

Cu comb filter reglabil , comandat automat de un LFO ( low freq.oscilator)se realizeaza efectul "flanger" .Daca nu se baleieaza ci se regleza defazajul "fix" se pot obtine diferite tonuri .

Multe DSP-uri au acesasta optiune reglabila cu "expression pedal" .

 

Simuylatoarele de tipuri de doze si cele "cabinet rezonator" la fel se obtin cu combfilter .

 

Daca legi un potentiometru de 1Mohm in paralel cu una din bobine ( la bobina care are un capat la masa) in loc de comutatorul de "splitare" vei putea regla cursiv mai multe timbre de la Humbucker la singlecoil.

 

Timbrul de "singlecoil" la humbucker splitat depinde de doza , nu va suna nici un humbucker splitat ca si doza de Strat , fiind alta constructie , alta bobina alt magnet, dar vei avea mai mullta brilianta si mai multa caldura la joase ( doza neck)

 

Apoi ar fi bine ca bobina care ramane in functiune sa aiba legat la masa spirele exterioare , in asa fel ai o ecranare .Eu am soplitat doua chitare de ale mele , dar nu am mai urmarit si acest lucru .Apoi conteaza ca bobina ramasa activa sa fie in pozitie de "armonice" ale corzi ...sau macar la doza "neck".etc sa fie activa bobina mai departata de bridge ca sa aiba un ton mai plin...

 

Apoi daca ai Dimartio care sunt cu cablu separat de la fiecare bobina poti sa faci n+ combinatii intre toate bobinele H1=S1:S2 ; H2 = S3 ;S4 si vei avea si mai multe timbre naturale fara "combfilter electronic" in jur de 20 de timbre ( nu mai stiu sa calculez combinatii si permutatii ..hehe)

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

nu influenteaza calculatorul sau tv-ul. la fel suna daca stau langa sau departe de ele. repet. nu suna nimic sau aproape nimic daca am mana pe corzi, doar cand o iau. ca si cum ar fi neimpamantata priza, dar la cealalta doza se aude MULT mai putin zgomot.

intrebare: daca firul acela in plus, cel negru, este pt legare in antifaza, e ok sa fie lipit de potentiometru? daca il dezlipesc si izolez, ce are?

asa este la orice chitara , de acea se lega masa comuna la corzi, daca ai inaltele la maxim la statie( EQ) o sa tzaraie ceva inalte cum ei mana de pe corzi.Corpul tau este ecranajul si pamantarea chitarei.

 

Chitara lasata undevas cu volumul la maxim va aduna brum cu dozele ( electromagnetic ) si va avea si efect de captare radio ( cum s-a mentionat ca si o antena) si acest semnal ajunge in amplif.Chiar poti receptiona in unele zone ceva posturi mai puternice semmnalul de inalta frecventa fiind demodulat de semiconductoarele din efecte .statii se va aude in difuzor.

Link to comment
Share on other sites

Numai ca-i invers: chitara e pamantarea corpului tau.

Insa, dupa cum s-a mai spus, e normal sa captezi un nivel semnificativ de zgomot atata timp cat ai o bobina scurtcircuitata sau deconectata. In plus, cat de departe inseamna "departe"?

 

 

poti sa pui mana si pe un jack la o pedala sau la statie cu chitara pusa la oparte si se poate opri bazaitul !!

 

Daca statia este legata la pamant prin stecherul shuko si atuncea la capatul cablului ecranajul nu are potentialul null al pamantari si functioneaza ca si o antena.Daca pui mana shuntezi "semnalul" al pui la "masa" prin corpul tau.ce contine 75% apa sarata.

 

Bineinteles ca putem spune ca si corpul poate functiona ca o antena si poate introduce semanl parazitar in instalatie, dar de obicei este invers.Daca pui mana aproape de un fir cuplat la preampl;if cu gain mare intr-adevar corpul radieaza brumm , sau daca pui degetul pe capatul Jack-ului scos din chitara.

 

Depinede de imprejurari, umiditate , contactul cu pamantul, de impedantele ce apar... .De acea nu ai voie sa pui mana pe faza de la retea deoarece risti sa se inchida circuitul prin corp catre pamant ( potentialul NULL)

Link to comment
Share on other sites

revin cu inregistrarea:

 

 

 

avem asa:

0.00-0.15 doza bridge

0.15 middle

0.25 neck

0.35 middle, apoi bridge

0.43 bridge

1.11 middle

1.17 neck

1.31 bridge

1.42 neck

1.56 neck cu si fara corzi atinse

2.00 bridge cu si fara corzi atinse

2.09 middle

2.12 bridge,, apropiu mana de cavitatea cu potentiometre, cealalta mana pe corzi

2.27 ating polii dozei cu degetu, cealalta mana pe corzi

2.49 cu mana pe corzi chitara atarna in jos si o aprpopiu de pamant.

3.11 bridge clean

3.34 middle

3.45 neck

4.05 middle

4.11 bridge

4.28 neck

4.34 bridge

 

in bridge e dimarzio superdistortion

neck epi lp standard stock

procesor tonelab

 

... si scuze pt lipsa de inspiratie... doar 3 corzi si ora 16 nu prea imi priesc :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest MrJackson
Am dat odata peste un potentiomentru de volum care a dat peste cap complet gain-ul unei doze.

 

'r-ar al dracului ca abia azi mi-am luat altu, ba cearny :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.