www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

A.h. ?


Soulmaster
 Share

Recommended Posts

E o vreme de cand am tot gasit in mediile pe care vroiam sa le invat vel de fel de notatii care de care mai ciudate. Dar una in mod preponderent. Si anume A.H. INtr-o discutie cu un prieten am pomenit de problema asta dar nu am primit un raspuns concret si multumitor. Va rog ajutati-ma... sunt foarte confuz.

 

Am atasat si o imagine, poate va va ajuta sa va dati seama mai bine despre ce este vorba.

post-1901-1170172463_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Nop. Aia e armonica artificiala.

Flajolet e numit si armonica naturala.

 

pe scurt eu il fac asa: imediat dupa ce am lovit cu pana coarda , o ating usor cu degetul mare (Care tine pana). Se produce un sunet mai ascutit. Pentru rezultate optime foloseste un ton putin mai distorsionat si asculta piesa aia de la Pantera ca sa te prinzi cum trebuie sa sune.

Exista puncte pe coarda care produc o armonica mai "violenta sonor". Exerseaza si ai sa le gasesti.

A mai intrebat un coleg aici : http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=9...p;hl=artificial

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx

din cate stiu se face mai mult cu pana asta, adica din pana iese sunetu de harmonics, cineva care se pricepe sa explice cum tre oricum

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Cred ca defapt el vroia pinched armonics - gen Wylde. La artificiale functioneaza la fel dar in loc sa lovesti cu degetul mare atingi cu aratatorul punctul de armonica - gen Vai

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest AnthraX

Intru si eu cu o intrebare... la artificial harmonics-urile luuungi, gen cum este una in cemetary gates, cum se face sa tina chiar asa mult?

compresor? doza performanta?

Link to comment
Share on other sites

Guest AnthraX

Si in legatura cu digitech whammy, pedala aceea e analogica sau foloseste efecte digitale? ca nu am gasit un raspuns clar pe net.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

pai...eu cred ca e analogica...din moment ce nu e pe saitu de la Proguitar in sectiune de procesoare...orikm... uitate pe digitech.com

Am si eu o intrebare... pinched harmonics se pot face si la chitara clasica... am corzi de electrica...dar orikm tot clasica ramane

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.