www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Wiring Lp Cluj


mammoth_mark
 Share

Recommended Posts

Stimați colegi forumiști,

 

Am o chitara Vintage V100 la care doza de neck a încetat să sune în timp ce cântam la ea. Fără multimetru (și cunoștințe de electronică) am încercat să aflu dacă problema se datorează dozei (Gibson Burstbucker) sau a celorlalte piese. Pentru acesta am dezlipit doza și am legat-o la un cablu jack-jack conectat la amplificator pentru a vedea dacă scoate vreun sunet. Lovind de ea cu o șurubelniță, sunetul era la fel de tare ca si în cazul dozei fără probleme, așadar am tras concluzia că doza îi funcțională și că buba îi altundeva - poate la potențiometre.  :tardlol: 

 

Deoarece cunoștințele mele sunt depășite aici, aș dori să ii cer ajutorul colegilor pricepuți din Cluj să mă ajute cu investigarea problemei si eventual refacerea wiring-ului.

 

Apreciez orice sfat sau oferta de ajutor.

 

Márk

post-5192-0-41315800-1444651578_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa cele descrise pare a fi comutatorul de doze.

Ar mai putea fi(putin probabil)potentiometrul de volum

al dozei.Cred ca este totusi comutatorul dozelor.

Vezi ca are capac pe spatele chitarii.Il desfaci si cureti

cu o tesatura mai spra conactele .Sper ca este comutator

cu contacte vizibile.

Link to comment
Share on other sites

Probabil cum spune colegul comutatorul o fi de vina .

 

Ca sa testezi fara Ohm-metru poti   lua semnal cu un cablu de legatura de la iesirea de casca al unui aparat ( mp3 player , telefon etc ..ce ai pe acasa ) ...legi masa la masa jackului de iesire din chitara ...iar capatul "hot" il atingi pas cu pas de la jack-ul de iesire al chitarei catre comutator ..respectiv in punctul unde a fist legata doza pe switch..vezi unde se intrerupe legatura .... .

Bineinteles ai cablul de chitara introdus in jackul de iesire si amplificat sa auzi semnalul ..

 

La chitarele  ierftine ( si nu numai !  ) se pun mai nou niste switch-uri de nu tin mai nimic , cumperi un switch de Gibson ..

switch-urile acestea ieftine  sunt foarte firave ..nu au opritor de pozitie cu bila de otel si arcuri etc ..au un fel de "ghidaj" din sa zicem "teflon " ( ceva plastic nasol ) ce se toceste ...la fel si celelalte componente sunt cu cantec ...

deci ideal ar fi potmetre si switch de firma ....daca chitara merita un upgrade .

http://www.stewmac.com/How-To/Online_Resources/Pickups_and_Electronics/Switchcraft_3-way_Toggle_Switch.html

 

Cu fente de "killswitch " am omorat switch-ul la un HOHNER LP  in cateva zile ! am cumparat un "togle  switch ' original si pot sa comut de mii de ori pana se toceste lama de otel ,,,adica zeci de ani ..

 

 

In orice caz daca cumperi potmertre si switch de firma ajungi la pretul chitarei ..sunt enorm de scumpe dar altceva

Link to comment
Share on other sites

Ai grija cu pistolul pe acolo,sa nu topesti izolatia

Daca ai niste spray de contacte,da pe potentiometre si pe switch,invarte-le calumea si lasa-le cateva minute sa se usuce,dupa care poti sa-i dai bataie :)

Daca tot nu te descurci,lasa-mi un mesaj privat si poate o rezolvam cumva 

 

Edit : pt Karpi,legat de switchuri de firma   :clown:  garantez ca unul chinezesc si unul Gibson sunt acelasi lucru ,diferenta fiind doar la pret - sistemul constructiv e acelasi ,ele neavand niciun element ce se poate toci ... la baza are ateva lamele de otel elastic care se ating sau nu - in functie de pozitia switchului 

Edited by dani_rosu5
Link to comment
Share on other sites

Ai grija cu pistolul pe acolo,sa nu topesti izolatia

Daca ai niste spray de contacte,da pe potentiometre si pe switch,invarte-le calumea si lasa-le cateva minute sa se usuce,dupa care poti sa-i dai bataie :)

Daca tot nu te descurci,lasa-mi un mesaj privat si poate o rezolvam cumva 

 

Edit : pt Karpi,legat de switchuri de firma   :clown:  garantez ca unul chinezesc si unul Gibson sunt acelasi lucru ,diferenta fiind doar la pret - sistemul constructiv e acelasi ,ele neavand niciun element ce se poate toci ... la baza are ateva lamele de otel elastic care se ating sau nu - in functie de pozitia switchului 

Da dar chitarele ieftine nu au switch tip constructiv  ca si la Gibson , Schaller ...ca si la Strat , Tele  au switch-uri din acelea  din circuit imprimat , din plastic  Cele tip Gibson ..cu sistemul de  "ghidaj pozitie "  din plastic ce se tocesc si sare switch-ul  din pozitia Neck sau Bridge pe pozitia mijloc in timpul cantatului ...

Cele tip Strat cu 5 pozitii la fel din plastic cu placa imprimata dupa nici un an nu mai fac contact ..trebuie sa misc usor sa prind semnal ..in cate o pozitie ..asa ca am fst nevoit sa cumper "originale " si sa inlocuiesc ...

 

La cele chinezesti nu am acces ..nu stiu cum se comanda ...poate numai daca fac comanda la mai multe ???? cun se plateste cand ..unde etc ...

Am pus un link  cu o " Allexpres_com "  ( sau asa ceva ) in "Tonul " ...cea mai scumpa doza era la 12$   o doza din cele mai simple 1,6-2$   ..la altceva nu m-m uitat ...respectiv cautam gat ptr un Ibanez .. foarte ieftine ! 

 

doze

http://www.aliexpress.com/single-coil-pickups_reviews_10.html

 

switch  2$    ...eu am luat la vre-o 60 Lei ...din magazin ...comandat ..

http://www.aliexpress.com/item/3-Way-Guitar-Pickup-Toggle-Selector-Switch-Electric-Guitar-Parts-Chrome-With-Knob/32227277074.html?spm=2114.01020208.3.107.tEHsMQ&ws_ab_test=201556_6,201527_2_35_36_71_33_72_34_73_74_75,201560_9

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@eugens, karpi, sorin65, dani_rosu5

 

Stimați colegi,

 

Vă mulțumesc tuturor pentru sfaturi și timpul alocat pentru a răspunde la acest thread. Neavând experiența și echipamentul necesar, am contactat userul dani_rosu5 pentru a-i cere ajutorul în mod personal. Dacă reușim să împletim o întâlnire și se identifică exact problema, am să revin cu un update.

 

Cu respect,

Mark

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.