www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce spuneti...grosmann...?


cristinel13
 Share

Recommended Posts

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest anghelescu
Felix, depinde foarte mult de ce asteptari ai tu de la acel lucru. Si aici tine de civilizatie. Este absurd sa-ti iei un mobil de 400 de euro cu Wi-Fi 802.11b/g, EDGE Class 10 236.8 kbps, cand tu dai beep si trimiti SMS-uri. Cu toate astea in Romania astfel de mobile au vanzari uriase. Nu cred ca intotdeauna se aplica zicala "suntem prea saraci ca sa cumparam ceva ieftin". Depinde foarte mult de bunul simt si cumpatarea fiecaruia. Problema tipic romaneasca este aceea a lipsei de informatie si a tuturor "mecanicilor de duminica dimineata" care se dau cu parerea despre tot si toate. Daca deschizi un topic cu privire la un anumit produs si ai pareri pro si contra, intotdeauna se vor gasi indivizi care nu fac diferenta intre subiectiv si obiectiv. Daca nu-ti place moaca lu` Grosu asta nu inseamna ca face chitari de *****, daca nu-ti place design-ul masinilor japoneze asta nu inseamna ca Subaru e de *****, cum de altfel nu poti sa-mi spui ca intr-un Logan stai ca in Audi, si ca un Fender USA este la fel ca un Grosmann. Problema este ca cel care-ti vinde tie un Logan...Grosmann... E-boda....Arctic..... sa-ti spuna exact la ce sa te astepti de la acel produs, lucru care in marea majoritate nu se intampla.

Aceeasi regula se aplica si in cazul patriotismului gen "Buy... made in romania"...

+1 .

 

Multi au o problema personala cu domnul cristi si ..risc si spun dar cristi le fura afacerea alora care fac bijnitza so...de asta il tot critica...

 

 

II ROG MULT DE TOT PE CEI CARE NU AU PUS MANA PE GROSMANN SA NU MAI CRITICE...SA SPUNA CA AU AUZIT

Link to comment
Share on other sites

Daca te referi la PRS te inseli amarnic.

 

 

Poi sa zica careva ce s-a intamplat cu chitara!

Murim pe aici de curiozitate :)

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

+1 .

 

Multi au o problema personala cu domnul cristi si ..risc si spun dar cristi le fura afacerea alora care fac bijnitza so...de asta il tot critica...

II ROG MULT DE TOT PE CEI CARE NU AU PUS MANA PE GROSMANN SA NU MAI CRITICE...SA SPUNA CA AU AUZIT

am pus mana pe toate modelele grosmann...si am o parere clara :)

Link to comment
Share on other sites

+1 .

 

Multi au o problema personala cu domnul cristi si ..risc si spun dar cristi le fura afacerea alora care fac bijnitza so...de asta il tot critica...

II ROG MULT DE TOT PE CEI CARE NU AU PUS MANA PE GROSMANN SA NU MAI CRITICE...SA SPUNA CA AU AUZIT

 

amice, am pus mana pe chitarile alea cand tu nici nu auzisei de rgc si respectivele chitari. stiu ce rahat mananc.

Link to comment
Share on other sites

Io-s mai amarat: am pus mana doar pe un custom copie de Washburn N4, la nea freelancer. Si mi s-a parut faina, ca si constructie (in afara de cheite, butoane si switch, care aratau ieftin, plus copia de floyd). Si suna si bine (SD-uri, nu d-alea nebranduite). Bine...parerea mea de ageamiu. :)

Dar aia era custom, nu de-aia de 3-4 milioane. :)

Link to comment
Share on other sites

Am fost o data la grosmann acasa pe vremea cand nu avea magazin, si alta data la el la mag sa vad care-i treaba. Prima oara mi-a executat o lucrare de "luterie" minora de care n-am fost deloc multumit, iar in magazin am incercat o gramada de chitari si pedale si nu m-a spart nimic. Variau intre proaste si un pic mai jos de medie. In nici un caz nu avea nimic comparabil cu epi, fender sau ibanez la nivelul 3-4-500 de euro.

 

Distorsul ala rosu suna ca un cur, apropo.

Link to comment
Share on other sites

da...

asa e...

 

venit din Moldova, desi sunt om la 40 de ani, pasionat de chitari, admirativ am cerut o chitara de la Carvin...

nu sunt nici prost imbracat si nici aer de dobitoc nu am...

dupa modul in care am fost tratat nu cred ca mai trec pe-acolo...

detalii pliz...( ai cerut carvin la muzica??..sau unde??)

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

Pai...nu poti sa zici ca exista un raspuns clar, care sa se aplice la toata lumea. Exista oameni de incredere care spun ca Grosmann e o marca buna, exista alti oameni de incredere care spun ca nu; daca ma-ntreaba cineva pe mine, io zic asa: De obicei, o anumita calitate e garantata de marca, de faptul ca ,,strainezii'' au traditie in a face chestii de calitate etc., dar tendinta e sa dai bani grei pe un nume, pe faptul ca scrie Aripa, Maresal sau mai stiu eu ce pe scule, si mai putin pe instrumentul ca atare. Si de la Reghin, si de la Grosmann, si de la Steag sau Bergenbier (considerate ,,low-end'') poti sa ai bafta de ceva bun, dar iti asumi un risc, joci o ruleta ruseasca pe dos...vorba sa fie; tu-ti permiti un Gibson Les Paul sau un Fender Strat? La urma urmei, cata vreme gasesti un meserias fara enteres financiar care sa-ti probeze, pe loc, o oropsita d-asta de Grosmann si sa-ti spuna ca-i t'apana, nu cred c-ai sa-i zici ca tu, in ciuda acestui fapt, nu vrei instrument romanesc si pace buna; ar fi snobism d-ala cras, tot asa cum snob e unu' care nu umbla decat cu chestii romanesti; e la fel de absurd...In concluzie, ca sa te parafrazez, sa ne luam ce-i bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
Pai...nu poti sa zici ca exista un raspuns clar, care sa se aplice la toata lumea. Exista oameni de incredere care spun ca Grosmann e o marca buna, exista alti oameni de incredere care spun ca nu; daca ma-ntreaba cineva pe mine, io zic asa: De obicei, o anumita calitate e garantata de marca, de faptul ca ,,strainezii'' au traditie in a face chestii de calitate etc., dar tendinta e sa dai bani grei pe un nume, pe faptul ca scrie Aripa, Maresal sau mai stiu eu ce pe scule, si mai putin pe instrumentul ca atare. Si de la Reghin, si de la Grosmann, si de la Steag sau Bergenbier (considerate ,,low-end'') poti sa ai bafta de ceva bun, dar iti asumi un risc, joci o ruleta ruseasca pe dos...vorba sa fie; tu-ti permiti un Gibson Les Paul sau un Fender Strat? La urma urmei, cata vreme gasesti un meserias fara enteres financiar care sa-ti probeze, pe loc, o oropsita d-asta de Grosmann si sa-ti spuna ca-i t'apana, nu cred c-ai sa-i zici ca tu, in ciuda acestui fapt, nu vrei instrument romanesc si pace buna; ar fi snobism d-ala cras, tot asa cum snob e unu' care nu umbla decat cu chestii romanesti; e la fel de absurd...In concluzie, ca sa te parafrazez, sa ne luam ce-i bun.

nush n-as baga mana in foc ca instrumentele low-end Grosmann sunt romanesti, doar pe alea mai scumpe sau custom am o oarecare siguranta ca-s facute in romania, chiar am vazut o chitara grosmann care scria pe ea made in china :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion

In masura-n care nenea Cristi umbla cu cioara vopsita, spunand ca tot ce-i Grosmann e romanesc, si pe mine m-ar interesa sa stiu adevarul, za neiched truf...dar, ca utilizator de model de 'cela low-end, cat timp canta bine si-mi fac treaba cu el, la cat m-a costat si la cum suna modelele de la acelasi pret, poate sa fie si somalez, roz, pufos si cu inlayuri ,,Hello Pus...asta, Kitty" din partea mea. Fondurile eu le-am obtinut, nu m-au sponsorizat rudele bogate (n-am), und so weiter; bun, pentru cine are posibilitati, experienta si tot tacamul se schimba ecuatia, dar parerea mea-i ca eu, unul, mai bine nu puteam sa ies.

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

Guest seraphx
In masura-n care nenea Cristi umbla cu cioara vopsita, spunand ca tot ce-i Grosmann e romanesc, si pe mine m-ar interesa sa stiu adevarul, za neiched truf...dar, ca utilizator de model de 'cela low-end, cat timp canta bine si-mi fac treaba cu el, la cat m-a costat si la cum suna modelele de la acelasi pret, poate sa fie si somalez, roz, pufos si cu inlayuri ,,Hello Pus...asta, Kitty" din partea mea.

corect, daca te satisface, nu ai de ce sa te plangi

Link to comment
Share on other sites

Offtopic .... se pare ca dintre toti care lauda Grossmanurile Chiperiu o face cel mai bine si cu bun simt ! GG

Ideea e ca la o chitara de 100 euro , cel putin 30 % platesti brandul ( Squire , Epi etc.... ) , dar Grossman ce brand sa fie .

Asa ca POATE pana in 200 euro sa fie o alegere buna ..... in segmentul urmator ( 300 - 500 euro ) nu ma pricep , nici cu unele si nici cu altele . Dar daca bugetul depaseste 500 euro , deja se poate merge pe marci serioase cu incredere , Grossman nefiind ( parerea mea ) nici macar o alternativa de luat in considerare .

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion
Grosmann nu low-end. Are doar serie lowend. Nu confunda.

 

(cred ca, la cat l-am tot dat exemplu, ii datorez un cazan de bere...) Ai sa ma ierti, sper, daca inclin sa-l cred pe Balaur in defavoarea ta? Te-as intreba altceva: din zecile de chitari care-au trecut prin mana-ti de expert, cate au fost Grosmann? (si ma opresc, scuzati off-topicul)

 

@cristinel13: Uite de ce am subliniat ,,de incredere'' in antepenultimul meu mesaj; o sa aiba grija nenea marcel sa-ti arate magazinul, iar domnia-ta o sa-ti faci o parere proprie despre chitarile astea. Alex_Strat69 a zis bine ce-a zis cand a categorisit, ii si multumesc; depinde de ce nivel ai atins, de ce-ti doresti si de cat de rau fluiera vantul prin buzunare...

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am cumparat un Grosmann Strat cu 450 lei si sunt satisfacut. Cand m-am dus sa il probez la un chitarist cu experienta, si i-am spus cat am dat pe ea, nu m-a crezut. Suna prea bine pentru acest pret. Eu recomand.

Link to comment
Share on other sites

daca voi credeti ca veti gasi calitatile unei chitari de 1500$ la o chitara de 450 RON... go ahead, buy chinese stuff... si daca aveti impresia ca o chitara de 450 RON este facuta handmade in Romania, incercati sa construiti o chitara de la 0 sa vadeti ce presupune chestia asta si daca valoreaza atat. Iar povestea cu platitul firmei la o chitara scumpa nu inseamna decat ca habar nu aveti ce vorbiti.

 

nenea chiperiu, daca esti asa de mare cunoscator presupun ca ai obs. diferentele dintre chitara lui Balauru si celelalte chitari grosmann.... sau poate ca vorbesti din amintiri sau povesti pescaresti.

Link to comment
Share on other sites

felix, nu cred ca cineva isi poate imagina ca o sa cumpere o chitara de $1500 cu 450 RON. asadar, daca vrei sa fii util lasa comentariile acide si da-i un sfat ce sa faca cu 450 RON. asta daca cunosti piata. daca nu, taci. m-am saturat de atacurile voastre gratuite asa cum ma saturasem si de grosmann. macar pe ala l-au dat afara.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.