www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Neclaritati Privind Anumite Piese


Guest
 Share

Recommended Posts

Buna seara. Am cateva intrebari (neclaritati) privind anumite piese hardware pe care le voi procura pentru un viitor PC (home studio). Bugetul meu se afla intre 3000-4000 ron si sunt curios daca se merita sa investesc intr-un i5 sau i7 acum sau sa astept noua generatie de procesoare Skylake. Se merita sa investesc intr-un procesor Intel i7 (4 cores - 8 threads) sau Amd (8 cores - 8 threads), desi am auzit ca Intel sta mai bine la partea de nuclee (ca ar avea niste nuclee mult mai puternice sau ceva de genul). O alta intrebare ar fi daca programele de tip daw (Mixcraft, Reaper... chiar si Cubase, Pro Tools) folosesc mai mult de 4 nuclee (am sa folosesc multe vst-uri, multe track-uri... all that). Si ultima intrebare ar fi... daca se merita sa investesc intr-un sistem care suporta ddr4 (frecventa mai mare fata de ddr3) sau sa raman la ddr3. Multumesc. O seara placuta.
PS: Doresc sa aflu punctul de vedere a celor care au experimentat cu astfel de sisteme si stiu de ce sunt capabile aceste programe privind modul lor de a se folosi de resurse.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Am vazut un Mac Pro cu 8 nuclee si 32GB de RAM cum se ineaca din cauza plugin-urilor la o sesiune de mastering. Bineinteles, daca nu esti atent la resurse poti sa blochezi si cel mai puternic calculator din lume. Parerea mea, inspirata si din sfaturile altora mai experimentati, e sa iei cel mai puternic calculator pe care ti-l poti permite. Daca iti poti permite un Mac cu atat mai bine fiindca va fi mult mai stabil, in principal datorita OS X.

Edited by 24fret
Link to comment
Share on other sites

Procesorul face mult, dar nu face totul. Suficient ram si un SSD pentru sistemul de operare face minuni. Eu lucrez pe un sistem mai slab decat ce planuiesti tu sa iti cumperi, si... manca jar! Adica merge beton.

 

Am un AMD quad core, 8 GB ram, si SSD. Inca nu am reusit sa il incarc incat sa isi dea in freza.

 

Nu stiu la tine ce inseamna multe pluginuri si multe track-uri. Mai conteaza si cum le gestionezi, pentru ca prin modul de lucru in DAW mai poti incarca inutil procesorul, sau din contra, poti obtine aceleasi rezultate cu o gestiune buna a resurselor din DAW.

Link to comment
Share on other sites

Bine, sunt anumite pluginuri (lucram aseara cu Waves Bundle), la care poti da Extreme+Advanced quality la proprietatile pluginului,ceea omoara playbackul realtime orice ai face, dar userul meddle spune bine cu gestionarea resurselor cu cap. Aia e cheia.

 

Am un i7 cu 16 gb ram (8 ajung),  am DAW-ul pe SSD, DAR pluginurile sunt pe un HDD extern in usb 3.0...si tot e ok!

Link to comment
Share on other sites

Buna seara. Am cateva intrebari (neclaritati) privind anumite piese hardware pe care le voi procura pentru un viitor PC (home studio). Bugetul meu se afla intre 3000-4000 ron si sunt curios daca se merita sa investesc intr-un i5 sau i7 acum sau sa astept noua generatie de procesoare Skylake. Se merita sa investesc intr-un procesor Intel i7 (4 cores - 8 threads) sau Amd (8 cores - 8 threads), desi am auzit ca Intel sta mai bine la partea de nuclee (ca ar avea niste nuclee mult mai puternice sau ceva de genul). O alta intrebare ar fi daca programele de tip daw (Mixcraft, Reaper... chiar si Cubase, Pro Tools) folosesc mai mult de 4 nuclee (am sa folosesc multe vst-uri, multe track-uri... all that). Si ultima intrebare ar fi... daca se merita sa investesc intr-un sistem care suporta ddr4 (frecventa mai mare fata de ddr3) sau sa raman la ddr3. Multumesc. O seara placuta.

PS: Doresc sa aflu punctul de vedere a celor care au experimentat cu astfel de sisteme si stiu de ce sunt capabile aceste programe privind modul lor de a se folosi de resurse.

 

Verifica DACA POTI ..softurile ...sunt ele compatibile   cu PC-ul si OS-ul respectiv .?

 

Vezi ca producatotii de scule digitale nu prea mai colaboreaza cu PC-isti !

 

Majoritatea softurilor  "adaptoare " sunt compatibile  maxim pana la W Vista !!

 

Majoritatea sculelor  functioneaza OK cu XP .sp2

 

Dar XP nu functioneaza cu multicore ( doar XP Pro cu un anume patch care si el este sub semnul intrebarii si criticat de useri )

 

 

PC-urile nu-s facute ptr audio si video ..ci sunt ceva de uz general ..cu un BIOS bun la toate si la nimic .in plus softurile sunt cum sunt ..

 

Este adevarat ca exista si programe mai OK dar acestea costa 20-30 K $  ce ptr cate un studio PRO merita ca scoate banul .si cred ca ei folosesc OS dedicat doar ptr AUDIO recording si editing .  ..nu au PC " mixer  de bucatarie " ..bun la jocuri pltr copil ....

 

Ca sa folosesti "puterea " unui PC in audio ar trebui sa cumperi unul specializat cu un OS dedicat NUMAI  ptr utilizare ca si  DAW ..altfel nu ai nici o sansa .

 

Un DIGITAL RECORDER   bate la orice ora un PC  de amatori .

 

ca si comparatie :

 

Un Media Player  (EGREAT R1 ) CPU 400MHz , 252 MRAM  cu procesor Video  bate un PC

ASUS 3000+ ( 2GHz CPU 2G RAM , +Placa Video   Gigabite ) .este un ASUS zic ei cu BIOS specializat pe multimedia !!!

Pa ASUS  filmul HD 720 ... cu intreruperi agatzari ....iar in cazul unui fisier cu film HD1080 nu mai este film ci slideshow !!!

Pe Playerul EGREAT R1 ..merge in veselie HD la 1080   de calitate medie ..( adica am testat cu acel MKV cu "pasarile" pana pe la mijlocul "listei " cu sampleuri a redat perrfect lin fara "agatari " ...

 

Dar acum pe un Raspberry Pi-1 ,(35$),,, 700 MHz/512 M RAM  reda si MKV mai calitative

 

iar Raspberry Pi 2 (35$)...Quad Core 1GHz / 1G RAM  reda MKV Birds 80 si Birds90 foarte bine !

 

 

Daca cumperi PC-u ptr "jocuri " este altceva  sau eventual ptr Home CInema   ...dar ptr DAW este o pacaleala ..

 

Nu prea cred ca va recunoaste cineva ca a dat banii degeaba ..caci ....

 

Sa NU crezu ce apare in "foaia de prezentare " al unor scule .( recordere , efecte, sintetixzatoare , midi controlere  etc ...)....scrie in prezentare : "cica Win XP ,Vista , Win7,Win8 compatibile " ..pe dracu!! majoritatea   au "blocat Win 7 " ..=> "Blue sreen " ..dupa "sfatul automat" din Win7 au fost puse de soft pe XP sp2 ..../TOATE !! care toate pe foile de prezentare scria ca Win7 compatible ....BAU BAU ...acu intrebarea ta si a mea ..folosesc aceste softuri de XP sp2 "multicore " ???

 

Am urmarit doar in Task manager ,,,NU prea ..pare s-e ca doar unele parti din soft utilizeaza multicore altele doar un singur CPU ..dar nu am un monitor de CPU care sa faca o statistica clara cu un raport ....doar in Task Manager ce vad ..

 

Cred ca printre putinele softuri comerciale care folosesc resursele unui PC modern sunt jocurile in rest cam stagneaza  totul ..

 

Plus ca se trece la afacerea de PC-uri  pe "mobile" ..

 

,,,,,,ce zici de un PC la 85$. ( Quad Core 1,4GHz .2G RAM ) sau unul la 35$( Quad Core 1GHz /1G RAM ) cu OS free (win 8 si Win 10  sau Open source ceva "Linuxuri" ) din 6 in 6 luni  apar noi si mai noi mai bune mai complexe  ..acestea sunt deja pe piata ..avantaj consum mic de 2-4W fata de monstrii ce consuma 120W ! fara a avea mai multa utilitate .

 

Au aparut si sunt deja pe piata multe "mini PC-uri ce in primul rand consuma foarte puti 1 ; 2; 3;4 W !

 

unele vin cu OS instalete sau downloadabile FREE ( WIN 8  ,WIN 10 )  cu pretul intre 80-200 $ in functie de cat HDD intern au  ( cele cu un minim  SSHD 32 G  sunt mai ieftine )   .

 

Interconectarea a cate unui Mini PC ( de altfel foarte operformante )  fiecare specializat pe un "task" si sincronizate MIDI cred ca ar da rezultate mai bune ..si poate su la un pret mai mic ...dar ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.