www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

ce spuneti de modelul asta de chitara?


cristinel13
 Share

Recommended Posts

Poate zi ce model e.Ca e mai important decat cum arata :)

Asa putem afla si noi date despre chitara.

Edited by tudor.
Link to comment
Share on other sites

depinde ce intelegi prin "mai bun"; ca bine zicea bumbacu: mai bun pt ce? pt metale? pt manele? pt prajit cartofi? pt facut masaj?

a...btw, daca as fi in locu tau, mi-as lua un epi :) mie personal imi inspira mai multa incredere decat squier. in schimb, nu am pus mana pe nici un telecaster in viata mea.

 

dar probeaza-le pe amandoua. vezi care ti se pare mai comoda, care se apropie mai mult de sunetul pe care il vrei...

poate intr-un final vei lua o chitara care nu are nici o leagatura cu niciuna dintre astea 2

succes!

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Este un Squier Tele Special. Costa mult mai putin de 300EURO.

 

La ProGuitar - in plin Bucuresti - este 850 Roni (la preturile vechi de dinaninte de "aderare" si de modificare a taxelor de import)

 

Am probat-o este ok. Ton de blues bun pe doza neck, ton agresiv pe bridge. O chitara simpla si eficienta.

 

Mecanicele si constructia ok.

 

Cu 300Euro iti iei aceeasi chitara dar frumos decorata in stil OBEY. Sunt 2 variante Obey si Collage. Hard-ware "ruginit", chei gri-mat, grif si constructie ok.

 

Ma batea si pe mine gandul sa-mi iau una (in loc de un Tele mexican).

 

PS. Daca vrei totusi un sunet de Gary Moore orienteaza-te catre altceva. Daca vrei sa faci ceva Texas Blues este ok.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
nu cumpara Squier vopsit !! nu stii ce lemn e si din cate bucati..... din ce an e ?primele serii erau bune .300Eu e muuult

 

dar daca e vintage poate merita...

 

Nu cred ca e atat de mult. Am test varful de gama de la Squier, un Chambered Tele si tin sa va zic ca la mana mi-a placut foarte foarte mult. facea toti banii :) Nu stiu de sunet ca nu am apucat sa o bag in amplif, dar la rece suna chiar bine, in ciuda corzilor vai m**** lor

Link to comment
Share on other sites

nu stiu ce sa-ti sugerez sunt multe alternative la 300e, dar in calitate de tele player, stii ce o sa-ti sugerez.

Am vazut pe telecaster, culmea chitara de blues, cantate metale (slipknot). si faptul ca aia are humbucker o face foarte versatila. eu zic sa incerci cat mai multe chitare posibil si sa-ti iei ce-ti place la mana si ca ton.

 

 

sau Katatonia...dar in fine...chitara eu zic ca nu prea-si face bani, eu unul sigur nu mi-as lua-o...oricum, e doar parerea mea...

 

 

:) :) :)

Link to comment
Share on other sites

sa raman cu un stagg-copie fender stratocaster nou( 3 dec 2006) 1 doza dubla ji 2 normale....

sau sa o vand ji sa iau un HARLEY BENTON HBS580WR Lefthand E-Gitarre, successful Copy of the Original, Body Alder, 2 Humbuckers, 3-way-Toggle-switch, 2 x Vol, 2 x Tone, bolt-on Maple Neck with Rosewood Fretboard, Saddle width 44mm, 22 Frets, Scale 64mm, Colour: Winered http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbs580wr_lh.htm ?

nu prea le am cu chitarile ....

post-1197-1168981817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sa raman cu un stagg-copie fender stratocaster nou( 3 dec 2006) 1 doza dubla ji 2 normale....

sau sa o vand ji sa iau un HARLEY BENTON HBS580WR Lefthand E-Gitarre, successful Copy of the Original, Body Alder, 2 Humbuckers, 3-way-Toggle-switch, 2 x Vol, 2 x Tone, bolt-on Maple Neck with Rosewood Fretboard, Saddle width 44mm, 22 Frets, Scale 64mm, Colour: Winered http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbs580wr_lh.htm ?

nu prea le am cu chitarile ....

 

Pai esti stangaci? Ca asta este pentru stanga.

 

Anyway: daca mai strangi un leu doi poti sa-ti iei originalul SG care din cauza ca se vinde tot mai prost este in mare promotie la:

www.musiciansfriend.com si anume: Gibson Faded SG Special Electric Guitar.

 

Uite si linkul (numai 579$ adica aprox. 445Euro pentru un Gibson SG de la mama lui):

 

http://www.musiciansfriend.com/product/Gib...itar?sku=517222

 

Numai ca-ti trebuie un prieten sa ti-o aduca din USA

Link to comment
Share on other sites

sa raman cu un stagg-copie fender stratocaster nou( 3 dec 2006) 1 doza dubla ji 2 normale....

sau sa o vand ji sa iau un HARLEY BENTON HBS580WR Lefthand E-Gitarre, successful Copy of the Original, Body Alder, 2 Humbuckers, 3-way-Toggle-switch, 2 x Vol, 2 x Tone, bolt-on Maple Neck with Rosewood Fretboard, Saddle width 44mm, 22 Frets, Scale 64mm, Colour: Winered http://www.thomann.de/gb/harley_benton_hbs580wr_lh.htm ?

nu prea le am cu chitarile ....

 

strange nishte bani si ia-o pe asta: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8340 ... repede pana nu ma razgandesc :)

Link to comment
Share on other sites

strange nishte bani si ia-o pe asta: http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=8340 ... repede pana nu ma razgandesc :)

frate.. fara jto .. e jmekera...!!! :) .. sunt stangaci.. dar nu cant cu corzile inversate... dak imi vand stagg ji imi vine pensia plm... mai vand nijte tzoale.. dar kestia asta are putea dura o luna ji o sapt.. plm.. ( sunt handicapat d-aia am pensie.. am 18 ani .. nu e nimik serios .. doar k am dat shpaga la doctor ji m-a facut din om .. ne-om) plm... poate nu va interesaza detaliu asta :) .. .. sunt moartea mea les pauls

Link to comment
Share on other sites

^ aolew, facetzi posturi dyn a korekta p saraku bhayat...

lasatzi-l mey in pace...

 

On topic (ca vad ca ati cam uitat topicul, locul unde se critica limbajul de mirc era din cite stiu eu la DESERT):

 

Squier este inca zeu pentru multi... un prieten de-al meu, foarte talentat chitarist clasic/blues/metal fara bani a pus odata mina pe un squier (dar era stratocaster) si instantaneu a transformat chitara aia intr-o masina de cintat ... si a probat-o pe un amplificator slabut Behringer totusi, si rind pe rind, producea tot feluri de tonuri specifice chitarilor mai scumpe gen Fender ... Nu stiu daca este din cauza de amplificator sau de chitara, dar clean-ul suna cam aiurea ... am probat si eu Squiere si merita. Au gitul subtire si comod ...

totul pina la a cinta singure ! numa sa stii cum sa cinti !

Edited by Eldrian
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.