www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel mai tare Solo


hihi
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest forestierul

Eu sunt impresionat de Satriani - The Forgotten part 2. Mi se pare genial cum a asezat sunetele si felul in care le canta. Cred ca atinge ceva acolo hardwired si ma face sa-mi placa, alta explicatie nu gasesc.

Pe acelasi nivel mi se par si 'Tender surrender' si 'For the Love of God' ale lui Steve Vai. Asta mi se pare ca exprima extraordinar stari de spirit si emotii. Sunt foarte expresive si pline de feeling. Iarasi genial.

Link to comment
Share on other sites

da... ok .. fiecare cu pararea lui, pana la urma tine cat de cat de gusturi, si astea nu se discuta. totusi, ca sa ne intoarce oarecum la subiect ...

 

cica am gasit clasament pt cele mai bune 100 de solouri pt chitara (100 greatest guitar solos). acum fiecare cu parerea lui, nu stiu cine a facut clasamentul, da cred ca oricum sunt melodii bune si merita ascultate.

 

1) led zeppelin - stairway to heaven

2) van hallen - eruption

3) lynyrd skynyrd - firebird

9) black sabbath - crazy train

10) cream - crossroads

12) chuck berry - johnny b goode

13) stevie ray vaughan - texas flood

14) derek and the dominos - layla

15) deep purple - highway star

16) led zeppelin - heart breaker

17) eric johnson - cliffs of dover

19) pantera - floods

21) pink floys - time

22) dire straits - sultans of swing

23) rage against the machine - bulls on parade

24) metallica - fade to black

25) jethro tull - aqualung

26) nirvana - smells like teen spirit

27) stevie ray vaughan - pride and joy

28) ozzy osbourne - mr crowley

30) joe satriani - surfing with the alien

32) jimi hendrix - machine gun

34) radio head - paranoid android

35) pantera - cemetary gates

36) yngwie malmsteen - black star

39) neil young - cortez the killer

42) beatles - while my guitar gently weeps

48) rolling stones - sympathy for the devil

50) kiss - shock me

52) jimi hendrix - star - spangled banner

53) led zeppelin - since i've been loving you

54) smashing pumpkins - geek usa

56) black sabbath - war pigs

57) pantera - walk

58) eric clapton - cocaine

59) kinks - you really got me

60) frank zappa - zoot allures

61) metallica - master of puppets

62) pink floyd - money

64) prince - little red corvette

65) allman brothers - blue sky

66) iron maiden - the number of the beast

67) michael jackson feat. eddie van hallen - beat it

68) yes - starship trooper

69) beatles - and your bird can sing

70) jimi hendrix - purple haze

72) aerosmith - walk this way

81) the velvet underground - sweet jane

85) david bowie - moonage daydream

87) johnny winter - highway 61 revisited

88) steely dan - kid charlemange

90) eric clapton - let it rain

92) stay cats - stay cat strut

94) rush - working man

95) pearl jam - yellow ledbetter

96) rolling stones - honky tonk woman

98) dream theater - under a glas moon

99) jeff beck - 'cause we've ended as lovers

 

clasamentul l'am gasit la unu pe DC: [RO][iNES]numelemeu [editat]

Cosu aici : fara piraterie pe fatza :)

 

 

Cunosc clasamentul, e destul de vechi, defapt cand l-am vazut prima oara mi-a lasat un gust amar rau de tot mai ales ca Vai apare pe 18 si cu "mama ei de piesa" For the love of god iar pe 60 cu Tender Surrender si cea ce e si mai grav, Petrucci e pe 57, 178, 183, 197, 200 insa fireste Cobain e pe 26 (aprospos - topurile sunt diferite ca timp.... dar tot aia... Cobain si chitara... gimme a f***in' brake!!!) in fine...

 

Steve Vai - For The Love Of God

Dream Theater - Beyond This Life

Dream Theater - Through Her Eyes (Metropolis Live - mai ales sfarsitul)

Dream Theater - Fatal Tragedy

An Evening With John Petrucci & Jordan Ruddess - Truth si Furia Taurina (genial album btw)

HammerFall - Keep The Flame Burning

HammerFall - Legacy Of Kings

 

Si mai sunt carca dar nu-mi vin in cap acum

Link to comment
Share on other sites

Vazui. Jumate din solou de la Master il face clapistu. Oricum, va rog io lasati-o moarta cu asta ca de convins nu ma convingeti si putem sa discutam la nesfarsit pe tema asta fara nici un sens.

 

Ca sa nu fiu prost inteles: Nu am nici un dubiu ca Petrucci e un chitarist mai bun decat Hammett, dar de aici pana la a spune ca Hammett e supra-apreciat, plictisitor sau varza e mult. Mai stii, poate o fi si io nu-mi dau seama.  :)

 

Oricum, pentru mine Hammett ramane unul din soloistii mari ai lumii. Daca il compari cu Petrucci sau Malmsteen sa mai stiu io cine normal ca e un mic copil dar ca soloist de thrash metal cred ca doar Friedman se poate compara cu el.

 

Parerea mea. :)

 

 

No Offence dar pt mine Malmsteen nu inseamna nimic, iar a-l pune pe Petrucci langa Malmsteen.... come on.... PETRUCCI IS A GGGGGOOOOODDDDD!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Okay, Petrucci is a god. Si mie mi se pare extraordinar, dar sunt multi care il considera pe Malmsteen un zeu. I-am pus unul langa altul pentru ca amandoi sunt niste chitarisi extraordinari. Nu i-am comparat si nici n-am de gand. Mie de exemplu imi place Malmsteen mai mult dar asta nu are a face. Nu vad ce crima am facut alaturand 2 nume... Mai ales ca nu asta era scopul la ceea ce am zis eu.

Link to comment
Share on other sites

Nu am spus ca ai fi omorat pe cineva, insa nu poti compara un muzician de "4 game / 4 moduri" cu unul de "n-shpe game / n-shpe moduri"... atat.... daca te-am ofensat in vre un fel cu ceea ce am spus mai sus, imi cer iertare.....

btw, si mie imi place Hammet, dar am mai spus... imi place Hammet in Metallica si atat, insa nu e chiar atat de bun si... da... e supra apreciat, iar asta o spun cu mana pe inima, are creatii extraordinare... sau a avut :) si asta datorita in foarte mare parte trupei... chiar as dori sa vad si eu un proiect Hammet solo... LOL

Dar gluma gluma, insa acum serios, in muzica nu trebuie sa existe divergente.... Gusturile nu se DISPUTA, insa se pot DISCUTA, dar pana la o limita :)

Link to comment
Share on other sites

Nicidecum, cand am spus asta? Sau ce ti-a lasat de inteles asta, poate ca nu l-am inclus in lista? Hmm, sa zicem ca nu ma atinge "so deep" :), apoi vezi tu, daca stau sa ma gandesc bine..., pt mine parintele suprem al chitarei este Segovia, insa asta intra din nou in alta latura a discutiei fiindca aici se discuta in mod special de rock, blues, jazz bla bla. SRV e super tare insa repet... nu ma "touch so deep".... gusturile astea.... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Malmsteen ruuuuuuuuuulz forever!!!!! :)

Yngvie ruuuuuulz! :)

Let's be real, Malmstein chiar e zeul rockului :(:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Yngvie nu-i idolul meu, de fapt eu n-am nici un idol. Dar hai sa ne mai certam ca-mi plac la nebunie certurile astea fara nici un rost, care formeaza un cerc vicios, imi gadila ego-ul asa de fain :)

Asa si unde am ramas? Aaaa da, Ingvie RULZ!!! Recunosc ca si cei de la AC/DC canta fain dar mai fain cantau cei de la Guns 'n' Roses, parerea mea :)

Oricum hai sa nu mai vorbim despre cine a fost/este cel mai tare ca opinii si pareri exista cat lumea, ok?

Off topic: Ce credeti despre Cranberries? Zombie imi place la nebunie, si cat suflet pune tipa la cantat, of of of

Link to comment
Share on other sites

Off topic: Ce credeti despre Cranberries? Zombie imi place la nebunie, si cat suflet pune tipa la cantat, of of of

 

M-am plictisit de mult de melodia asta ! :)

btw, cred ca idolul meu este James Hetfiel :) sau Kirk Hammett :(. Apropo, i've found a killer solo (ma rog il stiam :))

Black Sabbath - Crazy Train

Link to comment
Share on other sites

bah nush daca ati mai pus( ca mi-a fost lene sa citesc tot ) da il pun si io Led Zeppelin -Whole lotta love si comunication breakdown

 

aaa si steve vai -for the love of god ...mie imi place

...si sa nu vb de maestru jimi ...hendrix of course...cu a lui Vodoo child ...oricum cred ca am uitat o gramada

Link to comment
Share on other sites

Yngvie nu-i idolul meu, de fapt eu n-am nici un idol. Dar hai sa ne mai certam ca-mi plac la nebunie certurile astea fara nici un rost, care formeaza un cerc vicios, imi gadila ego-ul asa de fain :(

Asa si unde am ramas? Aaaa da, Ingvie RULZ!!! Recunosc ca si cei de la AC/DC canta fain dar mai fain cantau cei de la Guns 'n' Roses, parerea mea ;)

Oricum hai sa nu mai vorbim despre cine a fost/este cel mai tare ca opinii si pareri exista cat lumea, ok?

Off topic: Ce credeti despre Cranberries? Zombie imi place la nebunie, si cat suflet pune tipa la cantat, of of of

 

why do you people insist on mixing them? :)

hard cu heavy cu indie-pop cu neoclassic cu instrumental ..it's just too much for me :)

si toti 'rulz' / 'IS A GGGGGOOOOODDDDD!!!!!!!!!' / 'ruuuuuuuuuulz forever!!!!!' / 'is zeii rockului' :)

 

me snappish B)

Link to comment
Share on other sites

M-am plictisit de mult de melodia asta !

btw, cred ca idolul meu este James Hetfiel  sau Kirk Hammett . Apropo, i've found a killer solo (ma rog il stiam )

Black Sabbath - Crazy Train

 

Hihi, melodia Crazy Train este a lui Ozzy dupa ce a fost dat afara din Black Sabbath, cu Randy Rhoads la chitara. Probabil o ai tag-uita gresit :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Hetfield_escu

Toate ca toate...da' pe Jimmy l-ati uitat???Pai Hendrix e tatal lor!!!

 

Sunt multi chitaristi buni si f buni...insa nu cred ca exista unul the best.Nu ai cum sa faci un top in care sa iasa unul cel mai bun,In primul rand sunt foarte multe categorii...viteza...virtuozitate...talent...imaginatie...pe tehnica de solo...pe tehnica de ritm...si nici unul care sa le aiba chiar pe toate.Cred ca era mai potrivit ca acest topic sa fi fost pus ''cei mai buni chitaristi'' nu ''cel''...ca si la voci.

Eu as zice asa: Hendrix...Petrucci...Malmsteen...Satriani...Vai...Jeff Waters(Annihillator)...cei din Stratovarius...Hammet...Hetfield...Mustain...Angus Young...Slash...Brian May(de ce nu?)...Dan Iliescu(sa ne mandrim si noi)...si multi altii.In general fiecare trupa a fost buna datorita chitaristilor pe care i-a avut si au compus pentru ea.Asta ar fi the main ideea.Sunt trupe pe care le recunosti numai ascultand o parte dintr-un solo fara sa auzi voce.

Asa ca nu va mai contraziceti sa ganditi-va ca fiecare a fost cel mai bun pentru trupa in care a cantat pentru ca a impus trupei respective un gen,o personalitate si un nume.

Link to comment
Share on other sites

...cei din Stratovarius...

 

Strato au un singur chitarist, Timo Tolkki. Si apropo de ce a zis Dementhor, intr-adevar solurile lui sunt misto, dar din pacate vrea sa acopere cam acelasi teren cu Malmsteen ca stil... Mie la Strato imi plac riff-urile, lick-urile, liniile melodice pe chitara, as zice ca acolo este punctul forte. De exemplu o melodie ca Stratofortress nu are solo dar cere o mare virtozitate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.