www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel mai tare Solo


hihi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Sheriff

am redescoperit o melodie ieri, pe care aproape o uitasem...

Snowy White - Bird Of Paradise; o recomand cu toata caldura :) acilea chitara care plange...

Link to comment
Share on other sites

(intr-o ordine aleatoare si foarte incompleta:)

 

Ozzy Osbourne - No More Tears (Zakk Wylde)

Whitesnake - Now You're Gone (Steve Vai)

Whitesnake - Fool for Your Loving (Steve Vai)

Europe - Time Has Come (John Norum sau Kee Marcelo)

Michael Jackson - Beat It (Jeniffer Batten.. cred)

Vinnie Moore - Last Chance - aici e o chestie f interesanta, pt ca desi este o piesa instrumentala, cu parte solistica cap-coada, se observa clar care este "solo-ul" piese... si este superb.

Dokken - In My Dreams (George Lynch)

 

Snowie White e cel care a cantat cu Berti la Rock in My Heart (ziua a 2a) - anul asta, la Polivalenta? Avea un Les Paul auriu.

Link to comment
Share on other sites

 

Interesant clasamentul :)

N-am avut vreme sa-l citesc in intregime, da' as mai adauga si eu (intr-o dezordine desavarsita, pe langa solo-uri in sine, si interpretarea):

 

M. Friedman - Tornado Of Souls, Lucretia (de fapt cam tot ce face pe Rust In Peace e stelar)

Brian May - Friends will be friends

S. Vai - Wings of the storm

Jason Becker - finalul de la "Eleven Blue Egyptians" (Perpetual Burn, genial album)

Eric Johnson - Lone star, Manhattan

Jeff Waters - Alison Hell (Annihilator '88)

Tom Morello - Killing in the name

Jake E. Lee - Joe's Blues

Nuno Bettencourt - Rest in Peace (asa-i spune piesei?)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
(intr-o ordine aleatoare si foarte incompleta:)

 

Ozzy Osbourne - No More Tears (Zakk Wylde)

Whitesnake - Now You're Gone (Steve Vai)

Whitesnake - Fool for Your Loving (Steve Vai)

Europe - Time Has Come (John Norum sau Kee Marcelo)

Michael Jackson - Beat It (Jeniffer Batten.. cred)

Vinnie Moore - Last Chance - aici e o chestie f interesanta, pt ca desi este o piesa instrumentala, cu parte solistica cap-coada, se observa clar care este "solo-ul" piese... si este superb.

Dokken - In My Dreams (George Lynch)

 

Snowie White e cel care a cantat cu Berti la Rock in My Heart (ziua a 2a) - anul asta, la Polivalenta? Avea un Les Paul auriu.

 

Soloul de la Beat It este facut de EDDIE VAN HALEN.

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer
cel mai tare solo ever este de la guns and roses the garden.are valente tribale in el suna perfect pe melodie si ii ofera dinamica.in fine e foarte misto dupa parerea mea

"The Garden"-G'n'R...luv that song...Dar trebuie sa recunosc ca imi place mai mult solo-ul de la "Sweet Child O'Mine", oh well...

Mai e si Gary Moore cu "Still got the blues" si altele da nu pot sa ma concentrez acu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer
Europe - Time Has Come (John Norum sau Kee Marcelo)

Era (inca) John Norum (he's the man!!!)

Ma bucur ca el o sa fie chitaristul in concertul care urmeaza sa aiba loc la Brasov (prin august, sa speram, ca la cum organizeaza romanii evenimentele...). Eu una mi-am luat bilet, acu sa vad care o sa fie diferenta p care o sa trebuiasca sa o platesc (am auzit ca nu s-au inteles la pret inca).

"All we need is just a little patience"-asta ar trebui sa fie motto-ul romanilor, G'n'R were right!

Link to comment
Share on other sites

Da, pai mi se pare ca a plecat exact dupa ce a inregistrat al doilea album. Practic, n-ar trebui sa fie nici o prestatie live cu el pe vre-una din piese (videoclipul de la The Final Countdown cred ca e totusi studio). Am vazut ca mai nou omul e cu un Les Paul.. cu un ton de 'nu-metal' aproape. Sper sa am (avem) o surpriza placuta la Brasov totusi :)

 

De Van Halen nu stiam... dar acum imi dau seama ca e stilul lui 100% (si Jennifer merge pe tapping f mult oricum si o vazusem intr-un concert cantand Beat It)

 

 

Mai bag una pe care o uitasem data trecuta:

Dream Theater - Another Day (John Petrucci)

Link to comment
Share on other sites

Guest Steven
ai dreptate insa mie mi se pare cam sintetic :) (ca mai toate cantecele lui Vai :) )

10263[/snapback]

Omul e ajutat foarte mult de efecte cei drept, dar are un stil impecabil de a canta.E printre cei mai eleganti chitaristi pe care i-am vazut.Are o tehnica deosebita care poate fi ascultata atat pe albumele scoase cu Whitesnake cat si pe cele solo.

Link to comment
Share on other sites

N-as spune ca Vai e sintetic totusi, doar ca are sunetul lui (care aduce putin a digital; e si f. patrunzator, cu multe inalte / prezenta) si modul lui de a simti. Oricum, piesa respectiva cred ca este una dintre cele mai sincere piese ale lui. Probabil acum ca la o melodie instrumentala de peste 5 min trebuie sa mai bagi si niste fraze mai mecanice sa o mai umpli pe alocuri.

 

Dar nu inteleg... astea sunt piese instrumentale, de ce le puneti la socoteala? Se poate vorbi de solo intr-o astfel de piesa? Piesa este un solo de la inceput pana la sfarsit daca e sa o luam asa.

 

Si ca sa fiu on-topic, mai bag 2:

Marty Friedman - Last September si Hands of Time

Link to comment
Share on other sites

Guest Ragnar

Steve Vai - For the Love of God - "mult prea" superba melodia...

Metallica - Am I Evil - right-hand fretting-u' suna tare... in asta ma specializez, pen'ca e simplu rau si suna si misto :)

Anathema - One Last Goodbye - e un solo "slow", care merge, in mare parte, pe aceiasi linie... da' mi se face pielea de gaina cand il ascult.

Si, de ce nu, Metallica - One - pen'ca e o alta inspiratie de-a mea in fretting... de data asta cu pana...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Solo-uri care pur si simplu imi plac cel mai mult:

 

Bruce Dickinson - Tears of The Dragon (varianta studio sau scream for me brazil)

Iron Maiden - The Angel and The Gambler (varianta luga de studio)

Deep Purple - Highway Star (pur si simplu cel mai misto solo ever :))

Link to comment
Share on other sites

mult prea grozave mi se par majoritatea solo-urilor lui Jimmy Page (whole lotta love, since i've been loving you, stairway to heaven). david gilmour e absolut genial (putin spus :) ) cu shine on you crazy diamond (toata solistica) sau Time (unul dintre solo-urile mele favorite de la pink floyd). ar mai fi enorm de multi de mentionat. in ultima vreme am "sapat" putin in solo-urile lui alex lifeson de la rush. sunt rare, e drept, dar incredibile.

 

pe partea hard/heavy, maiden (adrian smith in primul rand) imi merge cel mai bine la suflet, cand e vorba de chitara solo. ii respect foarte mult pe toti 3 de la maiden pt faptul ca nu s-au "adaptat" la curentul shred, canta totusi rapid si foarte tehnic, dar foarte fluid si nu "tehnicizat" :) . un alt chitarist de heavy metal pe care l-am descoperit de curand este un anume Roy Z, care canta cu Bruce Dickinson pe ultimul sau album solo (Tyranny of Souls). Absolut genial tipul. Are un stil pe care l-as putea intitula "Gary Moore meets Shred". Solo-ul de la "Soul Intruders" e favoritul meu.

Link to comment
Share on other sites

:) mah, nu mai asocia Gary Moore cu shred ca m-apuca damblaua :)

 

ba pardon, nu i-am asociat deloc :( . tocmai asta era si ideea, sunt stiluri complementare. chestia e ca baiatul ala imbina shredul cu fraze foarte melodioase gen gary moore, respectiv pasaje foarte rapide cu pasaje lente. nu e o idee rea, zic eu :)

Link to comment
Share on other sites

Soloul care m-a facut pe mine sa ma apuc de chitara este cel din piesa "Beat It" a lui MJ. Bineinteles ca e facut de Eddie Van Halen. Alt solo care m-a impresionat in mod deosebit e cel de la Child in Time-Deep Purple.

Alte solouri benga:

Stairway to Heaven-Led Zeppelin

For the Love of God - Steve Vai

Tender Surrender - Steve Vai

Always w/me, Always w/you - Satriani

The Forgotten 2 - Satriani

Sensa una donna - Zuchero & Paul Young

The Messia Will Come Again - Gary Moore

Castles Made of Sand - Jimi Hendrix

Cemetary Gates - Pantera

One - Metallica

Edited by Shreder
Link to comment
Share on other sites

:) mah, nu mai asocia Gary Moore cu shred ca m-apuca damblaua :)

 

Hm, si totusi, Gary Moore a fost un "vitezist". Cel putin "Wild Frontier" si cred ca mai e cel putin un album din perioada aia. Categoric nu asta inseamna shred, dar omului ii zburau degetele pe grif la unele solouri si tonul era f. al draq.

 

Si ca tot eram pe subiectul asta...

Gary Moore - Hiroshima

Link to comment
Share on other sites

Un solo misto tare dar pe care multi dintre voi nu l-au auzit e Buckethead - Nottingham Lace.

 

Pentru cine nu stie, Buckethead este un chitarist oleaca dus, daca nu putin mai mult dus, care face albume instrumentale, si contribuia mult la soundtrackuri din filme. A fost implorat de Axl Rose sa fie chitaristul GNR, dar apoi a plecat. Combina cam mult chitara cu muzica electronica asa ca multe piese de-ale lui sunt plictisitoare din punctul meu de vedere, dar are cateva piese, precum Nottigham Lace, in care straluceste. A fost numit de Guitar One al 7-lea chitarist din lume ca viteza.

 

Si acum, melodia : Download

 

PS- Nu dati linkul prin alta parte ca nu vreau sa fac exces de bandwith.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.