www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cel mai tare Solo


hihi
 Share

Recommended Posts

  • Replies 138
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest rhcp_guitarist

fiind o mare fana incubus,cel mai tare solo:mick einzinger(ascultati ultimul lor album:A crow left of the murder,melodiile sick sad little world:un solo de 1-2 min)

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff

Yngwie Malmsteen - Ouverture 1622 ( si altele, da' ma limitez la asta)

Michael Angelo Batio - No Boundaries / Speed Lives

Chris Impellitteri - 17th Century Chicken Picking

Slash - November Rain si altele, nu chiar asa de multa tehnica, da' feeling cu caru'

Savatage - Edge Of Thorns ( feeling si tehnica)

Jason Becker - Blue / Too Fast, no good for you! (tot tatalor ramane...)

Rusty Cooley - Under The Influence (Inainte sa va uitati la asa ceva "beware", s-ar putea sa va cam vina sa aruncati chitara pe geam dup-aia)

Judas Priest - Painkiller

Gary Moore - Parisienne Walkways ( ah,...fiery blues...)

Helloween - Les Hambourgeois Walkways (ceva de genu gary moore, mult stil si feeling...parerea mea...)

 

my all-time favourites:

 

Eagles - Hotel California

Deep Purple - Child in Time

astea m-au facut sa ma apuc de chitara...

 

Edit: cum am putut sa uit de Hermann Li si Sam Totman (Dragonforce):

-My Spirit Will Go On, sau Disciples Of Babylon

Link to comment
Share on other sites

Slash - November Rain si altele, nu chiar asa de multa tehnica, da' feeling cu caru'

 

melodia e cantata de guns'n'roses :)

 

solourile foarte mishto sunt in general la muzica power...cel putin asa am descoperit eu pana acum

 

e misto si asta : Hammerfall - Always Will Be....ca de altfel tot ce iese din mana lor :)

Link to comment
Share on other sites

Guest rhcp_guitarist
apropo, un solo marfa, e ala de la Tenacious D - Tribute (mai ales daca ati vazut si videoclipul - prietenii stiu de ce :))

 

Eu am amintti de ei acu 2 saptamana.e trupa lui jack black si a fratele lui,kyle.sunt super amuanti si au melodii mult mai bune decat ma asteptam.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sheriff
melodia helloween de la formatia cu acelasi nume

 

Yep, are nijte bucati de solo mijto. Dar ca sa te corectez si io ( :) ) melodia se numeste Halloween, doar trupa se numeste Helloween :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

cred ca sunt prea multe solo-uri, prea multi chitaristi si prea multe stiluri ca sa poata fi facute comparatii. Eu am inceput cu Tony Iommi sa cant la chitara (ma refer in special la solo-uri), am continuat cu Hendrix, iar acum ma pasioneaza mult David Gilmour (Pink Floyd au niste solo-uri geniale, all in all)... deci o sa fiu extrem de subiectiv:

 

Deep Purple - Watching The Sky (asta ascult acum... deci mi-a venit din intamplare)

Pink Floyd - Coming Back To Life

Jimi Hendrix - Voodoo Chile

... si multe altele care nu imi vin in minte acum :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nu vad pe nimeni mentionandu-l macar pe Paul Gilbert... adica e unul din preferatii mei... sigur, Malm este impresionat... la fel si Petrucci doar ca nu au acel spark, sau il au prea putin, dupa cum s-a mai spus sa canti 32 note pe secunda nu inseamna ca suna neaparat bine.... Sa nu mai mentionez de Mark Knopfler, care este din nou unul dintre cei mai buni si inspirati chitaristi ever...

 

Personal ma gandesc sa pun aici ori

1) Pink Floyd - Comfortably Numb, live de pe pulse... luati si uitati-va acolo

sau

2) Paul Gilbert / Racer X - Technical difficulties sau chiar Maiden - Hallowed be thy name

 

Si multe altele :)

Link to comment
Share on other sites

Ca tot vorbim de Gary (:) my fucking IDOL!!! :)) ..mi-o 'recomandat' cineva azi The Prophet, tot de la el.. cam in acelasi stil. Si evident, solo-urile din Midnight Blues, Story of the Blues (genial!) si mai noul Just Can't Let You Go :)

 

malex, vezi ca multe melodii de-ale lui Gary sunt cantate cu Strat-ul lui vechi (unul culoarea 'pink salmon' B)).. Still Got the Blues, din cate stiu, este un astfel de exemplu - ca sa nu mai zic de Always Gonna Love You :(

Link to comment
Share on other sites

Posibil sa ai dreptate, in perioada aia o fi cantat pe Les Paul. Le-a tot schimbat in functie de preferinte.. de exemplu stiu ca Scars a fost inregistrat cu Strat, dar imediat dupa aceea (Monsters of Rock) a trecut pe Gibson. De Power of the Blues nu stiu nimic si nici n-am stat inca sa ascult cu atentie albumul (asta mai mult ca o curiozitate personala).

 

Chiar, legat oarecum de Santana.. Peter Green anyone? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

inca un set, nu stiu daca au mai fost mentionate:

Cacophony - Concerto

Cacophony - Images

Jason Becker - Eleven Blue Egyptians

... au cam inceput sa ma obsedeze oamenii astia, cu genialitatea lor :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.