www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum inregistrez Stereo...


Guest Andrei Sora
 Share

Recommended Posts

Guest Andrei Sora

Nu stiu daca aici e locul pentru asa ceva, da'... ma rog...

 

Nu stiu cum sa inregistrez stereo prin calculator... am Cool Edit Pro 2. Inregistrez prin Line In, da' nu reusesc sa inregistrez in stereo... nici macar nu se aude atunci cand doar cant in stereo.. e dubis... Ceva ajutor?

 

Multumir anticipate! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei Sora
nu se aude cand incerci sa canti in stereo probabil pt ca semnalul chitarii e prea slab.

 

Sa inregistrez armonizarile fiecare pe o parte. :)

 

Oricum, merci pentru raspunsuri. O sa incerc sa bag chitara in locul de microfon.

 

 

 

 

 

Hmmm... merge, da' fasie intr-un mod oribil... :)

Edited by Andrei Sora
Link to comment
Share on other sites

Sa inregistrez armonizarile fiecare pe o parte. :)

 

Oricum, merci pentru raspunsuri. O sa incerc sa bag chitara in locul de microfon.

Hmmm... merge, da' fasie intr-un mod oribil... :)

ati trebuie un cablu "Y" care sa distribuie semnalul la ambele canale ...

 

este ggreu sa inregistrezi auzind semnalul chitarei numai pe unul din canale ,

 

de inregistrat efectiv cel mai bine este sa fie mono , numai daca este necesar prelucrezi trackul ca sa-i dai efect " pseudo stereo"

Link to comment
Share on other sites

este greu sa inregistrezi auzind semnalul chitarei numai pe unul din canale
Pai pui pan-ul respectivului track pe centru, ce-i mare problema?! Nu stiu in CEP2 cum e, dar in toate DAW-urile cu care am lucrat, valoarea implicita a pan-ului pentru un canal e centru, valabil si pentru monitorizare.

@Andrei: cum adica "cand cant in stereo"?! Te dedublezi?

nu se aude cand incerci sa canti in stereo probabil pt ca semnalul chitarii e prea slab

Total fals. Cand bagi jack-ul mic mono in line-in sau mic-in, canalul din dreapta e legat la masa, deci ar trebui ca semnalul sa fie 0. Printr-un fenomen care mai bine vi-l explica karpi, apare un semnal "fantoma" si pe acest canal, dar nu e potrivit pentru inregistrare. In Volume Control, la Recording, puneti pan-ul canalulul de pe care inregistrati 100% stanga. Din chitara n-aveti cum scoate semnal stereo decat cu un splitter (atunci oricum va fi mono clonat si nu stereo), cu o chitara modificata (o doza pe un canal si una pe celalalt, de exemplu) sau printr-un efect cu iesire stereo (exemple date de freelancer mai sus).

 

Sincer, nici nu vad de ce ati dori stereo pt. chitara, decat poate la un solo. E destul de greu sa faci un mixaj de calitate si fara acel canal in plus.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.