www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

bridge chitara


matei90
 Share

Recommended Posts

este un "telecatser" de reghin din perioada '83-'85. am cantat si eu la vremea mea pe asa ceva. dar atunci dozele erau mult mai grosolane. de ce nu-i pui pur si simplu maneta in gaurica aia de sub corzi? din cate mai tin eu minte tremoloul acela nu prea dezacorda chitara. pt ca misca doar cordarul (acela in forma de limba de pantof). si nici nu te costa nimic. daca nu ai maneta, atunci se poate construi una care sa se infileteze acolo

Link to comment
Share on other sites

si totusi...nici estetic nu e prea reusit brigdeul asta...deasta vreau s stiu kt costa si d unde s paote cumpara....

 

Estetic vorbind cam cu 3-400Euro iti iei un tremolo tip FR cu o frumusete de chitara gata montata in jurul lui.

 

Iar pe asta las-o asa si pune-o la expozitie dupa ce termini cu ea. Este de colectie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest turshuanzen

nush..oameni buni...ce chitaristi sunteti voi...ma rog...unii=)) sa-si dea o parere despre o chitara fara sa o auda(faza cu schimb-o mai bine..sau stuff like that...)...end of the story...cu ocazia asta ma retrag de pe rgc(nu ca i-ar pasa cuiva) pt k sunt numai "pansati"...se duce draq de rapa...:) la revedere

Edited by turshuanzen
Link to comment
Share on other sites

Esti norocos ca ai si bridge-ul ala... la mine a ajuns o sora vitrega de-a chitarei tale, pe aici pe undeva e si povestea ei http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=9038 . La a mea bridge-ul s-a pierdut pe drum si am improvizat unul, dintr-un calus de la o acustica raposata ridicat cu o scandurica. Pare cam strutocamila, dar are stabilitate (nici eu nu inteleg cum :( ), aspectul nu e chiar de cacao cum s-ar crede si, cel mai important, chitara e chiar simpatica, are rezonanta frumoasa la rece, iar in amplificare suna muuuult mai bine decat credeam. Ma rog, aici se vorbeste de altceva.

Toate datele tehnice despre chitara pe care o ai sunt adevarate. Am un prieten care tocmai a intrat si el in posesia unui telecaster mioritic :) , din 1983, data cadou de taica-sau. Ce ma deranjeaza la a lui (si nu cred ca difera prea mult de a ta) e actiunea jenant de mare, care nu se poate cobori (banuiesc ca se coboara din cele doua rotite de la bridge, dar la el raman blocate mult prea sus, na, totusi au si mecanismele alea o varsta). In rest, nu e (foarte) rea, acuma nu stiu exact cat de avansat esti. Vezi daca tin cheitele (la Les Paul-ul meu :) tin bine, la Telecaster-ul :) amicului meu destul de bine) si daca mai traiesc potentiometrele (butoane de radio, cum ar spune Stratman B) ). Eventual mai ridica dozele (sincer, habar n-am ce doze sunt alea, asa am si eu la chitara de care am zis la inceput, dar au ceva output acolo, nu te gandi la SD, dar parerea mea e ca suna mai bine decat unele de la o chitara de 100 de euro, relativ noua).

Si sincer, mai bine nu-i pune floyd sau chiar bridge nou "normal", nu cred ca e cazul. Intr-adevar bucatile alea de plastic rup din ton, dar nu exagerat. Daca e sa umbli la ea, umbla doar pe la potentiometre, daca e cazul, nu baga prea multi bani, s-ar putea sa nu se justifice investitia totusi. Daca e prima ta electrica (si din profil asa reiese), nu e un inceput (foarte) rau.

Link to comment
Share on other sites

nush..oameni buni...ce chitaristi sunteti voi...ma rog...unii=)) sa-si dea o parere despre o chitara fara sa o auda(faza cu schimb-o mai bine..sau stuff like that...)...end of the story...cu ocazia asta ma retrag de pe rgc(nu ca i-ar pasa cuiva) pt k sunt numai "pansati"...se duce draq de rapa...:) la revedere

 

 

dude.. e un reghin.. stim cu totii cum suna asa ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Mai, nu vorbi din dud...treaba cu reghinu' nu e asa de simpla. Am avut mai multe chitare in mana si pot sa iti spun ca un reghin poate suna mult mai cu personalitate decat o jucarie de 200-300 de euro. NU huli de pomana marca asta doar pentru ca e romaneasca. Acum, ca o chitara de la Reghin e finisata grosolan si ca nu are doze bune, asta e alta problema... :).

Link to comment
Share on other sites

nush..oameni buni...ce chitaristi sunteti voi...ma rog...unii=)) sa-si dea o parere despre o chitara fara sa o auda(faza cu schimb-o mai bine..sau stuff like that...)...end of the story...cu ocazia asta ma retrag de pe rgc(nu ca i-ar pasa cuiva) pt k sunt numai "pansati"...se duce draq de rapa...:) la revedere

 

 

Cinstit vorbind: eu unul am vrut sa spun ca a pune un FR (licenta sau echivalent) pe acea chitara este o treaba aproape de imposibil, plus ca nu merita ca investitie.

Chitara este de colectie. Sfatul meu a fost sa o lase asa cum este si sa o pastreze chiar daca isi ia una noua (cu FR cu tot)

 

Am avut si eu una. Se seteaza foarte usor. Actiunea se poate regla fara probleme (griful este prins in suruburi), se poate face orice, dar nu trebuie sa te astepti sa scoti ceva de exceptie.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Mai, nu vorbi din dud...treaba cu reghinu' nu e asa de simpla. Am avut mai multe chitare in mana si pot sa iti spun ca un reghin poate suna mult mai cu personalitate decat o jucarie de 200-300 de euro. NU huli de pomana marca asta doar pentru ca e romaneasca. Acum, ca o chitara de la Reghin e finisata grosolan si ca nu are doze bune, asta e alta problema... :).

Subscriu. Mai ales ca aceste modele de Reghin nu-s chiar de 2 lei. Cat despre dozele alea - n-or fi doze de concert, dar pentru un chitarist incepator/incepator spre mediu sunt excelente.

Link to comment
Share on other sites

Prima chitara pe care am cantat era una d-asta ... era oribila .. dozele erau de *** .. cred ca puteam sa fac unele eu si erau mai bune ... piesele de pe ea ( alea care mai existau) erau de foarte slaba calitate ( apropo .. super tremolul ala era sa imi futa ochiu .. ca a rupt mi-ul subtire si ala mi-a sarit pe la ochi si m-am ales doar cu o rana minora la mica distanta de ochi .. toata asta la un bend mititel de nici un semiton, acordata in e cu coarda de 0.09), finisaje facute cu drujba in padure virgina de un colonist orb cu degetele proaspat taiate. Butone de volum si ton de tot ***-ul , electronica facuta ( nu pe vapor) pe derdelusul din fata fabrici intr-o zi cu gheata pe jos. freturile puse cu aparatul de bagat cuie ... etc

Intr-un cuvant oribila .... dar a fost prima mea chitara ... am cantat la ea destul de mult timp .

Sfatul meu .. nu baga nici un ban in ea ca nu o sa se merita .. de cati bani bagi in ea mai bine iti iei una noua care va fi de 100 de ori mai buna.

 

Si fiecare chitara putin busita are personalitate, ptr simplul fapt ca nu suna ca celelalte .. dar una e sa ai personalitate si una e sa ai un ton bun la chitara.

 

PS si cu dozele hai sa ne limitam la chitarist incepator , noob etc .. ca deja cel ce tinde spre mediu vrea ceva mai bun ..

 

 

Din poze vad ca a ta e intr-o forma cat de cat buna .. inafara faptului ca are pickguardul rupt si pusa alta bucata in loc ... invata pe ea dar nu baga bani in ea .. tine-o de colectie ...

Edited by Ildest
Link to comment
Share on other sites

@EPSYLON_CURSE: L-ai datat cu carton?!

Dragi compatrioti,

Va adresez pe calea acestui thread pt. ca mi se pare cel mai potrivit.

Prin toamna anului ce ne-a parasit am facut rost de o copie de LP surprinzator de similara celor prezentate in acest thread.

 

Similara deoarece:

are acelasi nr. de taste (nu c-ar fi foarte relevant),

are aceleasi proportii (la fel, fiind o copie, desi a mea e remarcabil de similara modelului original)

si are acelasi trem antic ca si chitara lui ambrozie.

Diferente:

Spre deosebire de cele prezentate precedent, are cavitati sculptate in corp compatibile cu modelul original, in afara de comutatorul dozelor si cavitatea aferenta. Din pacate nu pot spune daca schema electronica este originala deoarece majoritatea punctelor de sudura fusesera rupte si am refacut schema pe baza indicatiilor originale (plus booster).

Dozele par a fi doua humbuckere cu capac (imposibil de scos) cromat, cu model de stea/rozeta si patru grilaje false in pozitiile NE, SE, SW si NW.

Initial avea cate un pot de volum si ton pt. fiecare doza.

Dupa finisaj (rosu+nitro, cel mai probabil, dar habar n-am de vechime) as spune ca e o replica sovietica (in plus, mi s-a parut ca pe condensatoare erau notate valorile in alfabetul chirilic, dar e cam greu de verificat acum, ca le-am lipit cu textul in jos. E posibil sa fi izvorat din imaginatie, C-urile sunt cilindrice, galbene, evident cu film).

Mentionez ca respectivele doze au un output penibil (cam cat SC-urile de pe Strat, estimez eu), cu boosterul la minim fiind echivalente cu DiMarzio-ul meu de pe Explorer.

Ah, si nici gaura pt. jack nu era unde trebuie. Desi parca era o gaura discreta unde trebuia sa fie.

In rest, pare (si suna ca) o chitara decenta. Trem-ul poate urca maxim un ton cu GHS ZW-urile care-s acum pe ea, iar action-ul merge la 4mm (tasta 21). Griful era curbat pozitiv amenintator pe la tasta 4, dar tensiunea corzilor l-a indreptat. Se pare ca griful e set-in (precum originalul) si nu bolt-on (precum copiile Hora, din cate am auzit).

La fel ca ambrozie, am capatat-o fara bridge (il folosesc pe cel care era pe Explorer deocamdata) si nu avea gaurile aferente.

Sunt tare interesat de intoria acestui instrument, avand in vedere ca m-am trezit brusc cu el in brate (si zic sarut mana) si nimeni din cei care au au pus ghearele pe el nu stie de unde se trage.

Imagini voi adauga cand voi face rost de suruburi pt. pickguard si alte accesorii :) Momentan am refacut finish-ul in cateva saptamani plus electronica. Mai am de adaugat butoane decente pt. pot-uri.

Pe mine m-a bulversat total modelul asta. Poate cei cu mai multa experienta i-ar putea gasi radacinile.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.