www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cover-Urile Mele :)


Recommended Posts

Sunt Robert, chitarist autodidact, si cant de cativa ani (4 in martie, cred).
Acestea sunt cover-urile mele pana acuma.
Unele mai prezinta greseli. Don't hate :yay:
 
Accept si oricefel de sfaturi :):yay:

 

 

Green Day - Hitchin' A Ride

Sum 41 - No Apologies

Nightwish - Last Of The Wilds (Doar Intro)

Green Day - Castaway

- Green Day - Macy's Day Parade

Pink - Try

Pink - Where Did The Beat Go?

Maroon 5 - Sugar

Green Day - Holiday Edited by Robert Ciprian Andresesc
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Fa un minim de efort si trage chitara prin placa de sunet (fie ea si cea onboard) dupa care foloseste un program oarecare de editare video si sincronizeaza track-ul video de pe camera cu cel audio captat prin calculator. Rezultatele, chiar daca nu perfecte, vor fi oricum mult mai bune decat ce-ti capteaza ambiental microfonul camerei/telefonului sau ce folosesti tu acolo. Nu e chiar placut ca la o electrica sa auzi pe inregistrare si corzile captate de microfon (si nu doar de doze).

 

Iar chitara ti-o poti mixa cu backing track-ul, piesa originala sau orice folosesti ca suport ori intr-un program de editare audio (de preferat) ori in cel de editare video care in general permite si un minim de editare audio.

 

O resursa de backing track-uri gratuite aici: http://www.guitarbackingtrack.com/bands/A.htm

 

In rest,  :rock:

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

intr-adevar, inregistrez cu camera frontala a telefonului. Si folosesc un alt telefon pentru redarea unui backing track.

Problema e ca eu nu am PC. Am acces la unul, daca am nevoie, dar nu asa performant cat sa faca fata la cele sugerate de tine :(

Acesta este motivul clipurilor asa...simple. Alfel inregistram toate partile de chitara din melodii etc.

 

Multumesc oricum pentru sfat. O sa avansez eu :D

 

 

Cel mai recent:

 

Nasol ca nu pot edita prima postare. Se pierd clipurile printre comentarii (daca cumva o sa fie mai multe) :lolsign:

Edited by Robert Ciprian Andresesc
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Bos, nu mai tine degetul aratator pe fret la acorduri, te rog eu din suflet! :)

Degetului ii sade bine inainte de fret la root note. Daca il tii pe fret sau dupa fret omori nota.

Nu il tin pe fret. Asa pare in clipuri. Nu apas pe coarda cu centrul degetului, apas mai cu exteriorul, daca intelegi.

Sau, ma rog, mie nu mi se pare ca tin pe fret.

Asa se aude, ca si cum as tine pe fret? :confused:

 

 

The next cover :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Cu riscul de a ma repeta, oricat de bune ar fi cover-urile tale sunt greu de urmarit din cauza calitatii (slabe) audio. Si chiar nu o spun cu rautate, dar e pacat de ele si de munca ta. Lumea s-a obisnuit cu o calitate audio buna si are tendinta de a rejecta cam tot ce e inregistrat prost. Si pe buna dreptate pentru ca a devent destul de accesibil sa inregistrezi la o calitate buna, dupa cum si sistemele audio (pentru auditie) au ajuns sa coste mai nimic.

 

Sugestia mea: gaseste o solutie sa tragi track-ul audio printr-o placa de sunet oarecare, printr-un recorder audio stand-alone, chiar si cu telefonul presupun ca se poate.

 

Ce folosesti, combo, procesor, in ce bagi chitara? Daca da, are line-out? Da are, poti iesi cu semnalul de acolo in cel mai banal reportofon chinezesc care are line-in si oricum calitatea va fi infinit mai buna decat cea captata ambiental cu telefonul.

 

Bafta!

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.