www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cheite Noi?


Recommended Posts

Deci. Am o chitara Epiphone Les Paul Special II si un Ibanez GIO.

Am o nelamurire legata de acordat.

Acordez chitara cu aplicatie pentru telefon (Tunable si Pitchlab)

Tunable pare foarte precis, fiind nevoie sa sustii nota pentru cateva secunde in maxim 2 centi abatare (in timp ce altele accepta si 5 centi abatare) ca sa fie coarda considerata acordata.

Problema apare la corzile low E si A.

Adica cand o ciupesc, e acordata, dar nici dupa o secunda scade sub punctul in care e considerata acordata.

Daca fac asa fel incat sa fie acordata in timp ce e sustinuta, cand o ciupesc e prea sharp.

 

Stiu ca chitarile nu sunt modele de top si nu pot sa ma astept la minuni. Dar e ceva ce pot sa fac sa fie nota sustinuta cum trebuie? Adica constanta. La celalalte corzi n-am problema asta. Doar la low E si putin la A.

 

Cheite noi ar ajuta?

 

Multumesc :)

Edited by Robert Ciprian Andresesc
Link to comment
Share on other sites

Nu. În 99% din problemele de acordaj cheițele n-au nici o vină. Și totuși lumea mai mereu le blamează imediat.

Fenomenul descris e normal. Îl poți ameliora probabil folosind corzi mai subțiri și/sau lovindu-le mai încet. Dar chiar te deranjează acei 2 cenți? Dacă acordezi după ureche, până îți sună ție bine, crezi că te încadrezi în 2 cenți?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Deci. Am o chitara Epiphone Les Paul Special II si un Ibanez GIO.

Am o nelamurire legata de acordat.

Acordez chitara cu aplicatie pentru telefon (Tunable si Pitchlab)

Tunable pare foarte precis, fiind nevoie sa sustii nota pentru cateva secunde in maxim 2 centi abatare (in timp ce altele accepta si 5 centi abatare) ca sa fie coarda considerata acordata.

Problema apare la corzile low E si A.

Adica cand o ciupesc, e acordata, dar nici dupa o secunda scade sub punctul in care e considerata acordata.

Daca fac asa fel incat sa fie acordata in timp ce e sustinuta, cand o ciupesc e prea sharp.

 

Stiu ca chitarile nu sunt modele de top si nu pot sa ma astept la minuni. Dar e ceva ce pot sa fac sa fie nota sustinuta cum trebuie? Adica constanta. La celalalte corzi n-am problema asta. Doar la low E si putin la A.

 

Cheite noi ar ajuta?

 

Multumesc :)

Orice coarda ciupita  in primul Monent este #  apoi se stabileste mai Low ....cand lovesti coarda este mai tensionata =>  #

 

In sintetizatoare ai bloc de atac separat ,   ca sa sintetizezi acest fenomen ,...ce comanda  pitch-ul  ce se regleaza mai sharp pe primele "ms"  la imitarea soundului de "coarda ciupita" ...

 

Orice chitara pe prima jumatate a tastierei  produce note mai sharp- # .  cel mai proeminent este efectul in pozitia a 1-a .datorita nut-ului "relativ inalt "  ce impune o forta mare ptr apasare => se intinde coarda .=> mai sharp.Deci coarda libera daca  este K ..apesi pe primul interval pe tasta 1 va suna mai # , si pe tasta 2 . mai ales coarda G cat si B   trebuie acordate pe liber cu cativa centi mai jos ( cat inca suna acceptabil coarda libera  intr-un acord  G major Cmajor unde sa ai coarda G free ) apoi se  testeaza +fine tuning de ex un Emajor   G#-ul de pe coarda G si la  .Cmajor  tonul Cde pe  coarda B ...si alte teste asemanatoare ...pana ai  acorduri cat mai putin false  pe pozitiile 1 2 3 4 5 .

Dacaai corzi subtirii ..taste inalte nu apesi tare pe corzi ca sa nu urce tonul ..#...caci va fi totul fals ..

post-902-0-26907500-1424468190_thumb.jpg

Aceste probleme exista Indiferent de cat costa chitara ..

 

Deci o sa ai notele 100% +/-  2 centi numai pe o singura pozitie ...toate celelalte vor fi mai false .

 

Datorita acestor imperfectiuni ale chitarelor trebuie ca artistul sa acordeze cu tuner  cat mai aprape apoi sa  faca un compromis  cu finetuning ptr pozitiile in care vrea sa interpreteze ,..la solo   cu vibrato si bending aduci tonul in inaltimea ce "suna bine " .

 

Un solist intradevar cu simt muzical /auz etc ..poate canta cu cativa centi mai  sharp #  decat  orchestra / acompaniamentul ce ii da o stralucire vivacitate ,groove ..prezenta .atitudine ...

 

Deci trebuie sa te mai documentezi apoi sa incerci sa intelegi ,experimentezi ...apoi daca se poate sa si aplici ..

mai ales "dupa ureche".

Cu cat mai infundat /mai joase sunt frecventele urechea /creierul accepta ca si OK  o plaja mai mare de "Out of tune "  aici este bine sa verifici cu  tuner apoi sa corectezi dupa ureche ca sa sune bine octavele intr-o poziitie   dar si ptr a  te integra in trupa .

Unde mai pui ca de chit  basul , bass synth  poate fi  relativ in plaje mare de "fals " de la vibrato , chorus ..si acordaj ..,orga la fel , cealalta chitara la fel ..etc ..tu trebuie sa fii cu ei ..si viceversa..

 

Chei si itze /fitze

 

Coarda se acordeaza intotdeauna de jos in sus pana la inaltimea corecta !

 

Daca acordezi in jos slabind din cheie => la tensionarea corzi  can faci bending /vibrato etc ,,,cheia va scapa ...sare  roata dintata la "loc"  cativa zecimi de mm.=> carda va fi falsa ..

 

si altele

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu cum sta treaba cu intonatiile si cu compromisurile facute, si ca e cam imposibil ca o chitara sa fie perfect acordata.

M-am documentat o gramada cand am inceput sa imi intonez prima oara Ibanez-ul (fiind si prima chitara)

 

Dupa ureche rar acordez. In general cand fac o trecere rapida din tuning standard la drop D. Sau vice-versa.

 

Si nu ma deranjeaza acei doi centi.

Pe mine ma interesa daca e ceva de la chitara sau nu.

Vad altii (in clipuri pe youtube in general) ciupind corzile si pe tuner nu facea cum face la mine. Adica sa oscileze asa. De asta m-am gandit sa intreb aici :)

 

Acuma m-am lamurit. Multumesc pentru raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Problema apare la corzile low E si A.

Adica cand o ciupesc, e acordata, dar nici dupa o secunda scade sub punctul in care e considerata acordata.

Daca fac asa fel incat sa fie acordata in timp ce e sustinuta, cand o ciupesc e prea sharp.

 

Teoretic este "normal". Iti face asa din cauza microfonului de telefon de rahat. Telefonul nu-ti aude bine corzile.

La fel face si tunerul meu Korg cand acordez cu microfonul incorporat si nu prin cablu.

Baga chitara intr-un tuner, prin cablu, si ai sa constati ca se acordeaza bine.

 

Alte sfaturi:

- centii aia se numesc come;

- pentru o acordare usoara pune niste grafit (mina de creion sau creion dermatograf din trusa prietenei) in canalele pragusului, astfel incat corzile sa alunece bine. La chitarele mai ieftine cozile se mai agata in pragus si e un chin sa le acordezi.

Link to comment
Share on other sites

Teoretic este "normal". Iti face asa din cauza microfonului de telefon de rahat. Telefonul nu-ti aude bine corzile.

La fel face si tunerul meu Korg cand acordez cu microfonul incorporat si nu prin cablu.

Baga chitara intr-un tuner, prin cablu, si ai sa constati ca se acordeaza bine.

 

Alte sfaturi:

- centii aia se numesc come;

- pentru o acordare usoara pune niste grafit (mina de creion sau creion dermatograf din trusa prietenei) in canalele pragusului, astfel incat corzile sa alunece bine. La chitarele mai ieftine cozile se mai agata in pragus si e un chin sa le acordezi.

 

N-am un tuner propriu zis. Si nu prea vreau sa dau o gramada de bani pe unul bun cand am la dispozitie aceste aplicatii. Dar mi-ai dat o idee :D

 

Eu peste tot am auzit doar de centi.

Stiu despre chestia cu grafit. Am facut-o la chiatara acustica si la Ibanez. Les Paul-ul e inca destul de nou si n-a fost nevoie sa schimb curzile inca :)

Edited by Robert Ciprian Andresesc
Link to comment
Share on other sites

Vai de mine! Costa o gramada de bani! 3 pachete de tigari inseamna o gramada de bani... Pe telefon cat ai dat?

Eu am tunerul asta de peste 8 ani de zile, e tot ce-mi trebuie, si n-am cum sa nu-l am la mine, cand el sta permanent in husa/ toc. http://www.mcmusic.ro/accesorii/tunere-si-metronoame/korg-ga-1-acordor-chitara

Asa ca nu mai cauta scuze si lasa laba aia de telefon. Cu telefonul vorbesti, trimiti pupici mumosi la gagika, faci selfi, dar chitara ti-o acordezi cu tunerul.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Buna si aia :yay:

 

Nu fumez.

N-am nici PC. SI nici n-am nevoie de unul. Doar ocazional am acces la un PC.

Telefonul compenseaza lipsa PC-ului, sa zicem.

 

Cu telefonul ma incalzesc, cu ajutorul unei aplicatii metronom. Daca am nevoie de backing track, de pe telefon pun.

Am aplicatie de backing track-uri in diferite game, pentru exersarea improvizarilor.

Cu telefonul ma inregistrez daca vreau sa fac un cover.

Si pot sa fac asta oriunde. Pentru ca e telefon. Si e portabil. Nu trebuie sa car n aparate dupa mine.

 

Camera video, tuner si metronom (daca tunerul nu are unul incorporat), acumulat ar ajunge la pretul telefonului. Doar camera video (noua) ar costa cat telefonul.

 

Am 3 chitari. N-am masina. Deci daca plec undeva cu chitara, cam greu le iau pe toate 3 cu mine.

Si atunci apare si riscul de a uita tunerul. Daca il tin intr-un toc, cum faceti dumneavoastra.

 

Korg-ul acela mi-l permit.

Dar aici era vorba de un tuner high-end. Acela nu cred ca e in gama aia de top. Asa am si eu tunerul care l-am primit cu prima mea chitara.

Edited by Robert Ciprian Andresesc
Link to comment
Share on other sites

Nu am zis ca nu are dreptate. Microfonul din tuner e optimizat pentru asa ceva.

E si aia drept. Vorba aia "Jack of all trades but master of none"

 

Insa aici nu era vorba despre calitatea microfonului.

 

 

In clipul acela aplicatia folosita (Am si eu aceeasi) arata o frecventa constanta pentru low E. Sariti pe la 0:45.

La mine doar in primul moment e constanta, dupa care scade putin.

Indiferent ca folosesc la electrica sau la acustica.

 

Chestia aia mi-a starnit dubiile. Si din cate vad are acelasi model de telefon.

 

 

Si nu stiu daca cu tunerul acela care mi l-a recomandat el o sa faca o mare diferenta (daca vreuna) fata de aplicatia pentru telefon, cand vine vorba de precizie.

Edited by Robert Ciprian Andresesc
Link to comment
Share on other sites

RGC.ro never fails, azi am învățat că microfonul din tuner e... tunat. Pesemne cele din telefoane mai falsează câteodată.

Maică, nu ți s-a zis pe alt thread că e normal să se întâmple cum te plângi tu?

Am zis optimizat. Tunat e cu totul altceva, dupa intelesul meu. Sa "tunezi" inseamna sa imbunatatesti. Piese noi, mai bune, etc. 

Ca si cand zici "Optimizes performantele calculatorului pentru X". Adica aloci resursele asa fel incat sa mearga mai bine pentru acea sarcina.

Sau "Optimizez performantele masinii". Adica faci ca masina sa ruleze intr-un anumit fel. Vrei mai mult cuplu sau mai multa putere? Vrei sa ai mai multa putere in turatii mari sau sa ai una constanta pe toata banda.

.

Acela nu e alt thread, este exact thread-ul acesta. Care este postat de mine.

Mi s-a zis si am inteles.

Eu doar am vrut sa inteleaga lumea de unde vine aceasta idee. Si ma gandeam ca imi va spune de ce se intampla la unii si la altii nu (Exemplu clipul acela. La baiatul acela nu i se intampla)

 

"Pentru ca..soarta" se pare ca e raspunsul.

 

Si n-am probleme de acordat! O acordez bine cu aplicatiile pentru telefon si suna in-tune pentru mine. Am testat aplicatiile si cu un ton pur A 440 si toate au aratat frecventa corecta. Unele cu mici oscilatii intre 440.0 si 440.1.

 

Pe mine m-a interesat, in mare parte, doar fenomenul descris de mine.

Link to comment
Share on other sites

Ti s-a spus despre ce este vorba dar ignori.

Nu ignor. Am zis deja ca am inteles. Din spusele tuturor, n-am ce sa fac decat de a-mi acorda chitara prin cablu cu ajutorul unui tuner. La cea acustica..soarta.

Chiar din al patra postare am zis ca m-am lamurit.

Apoi a devenit mai off-topic cu tunere si telefoane, si altele.

Edited by Robert Ciprian Andresesc
Link to comment
Share on other sites

N-ai inteles nimic.

Iti fac eu o sinteza, fara sa te aprinzi si fara sa mai insisti cu tunere sau alte bazaconii.

Solutia nr. 1 consta in a folosi corzi de calibru mai mic. Daca nu functioneaza (greu de crezut) treci la solutia 2.

Solutia nr. 2 te indruma spre ajustarea inaltimii pragusului (sau nut, cum vrei sa ii spui).

Daca mai ai nelamuriri esti invitatul nostru sa intrebi si sa recunosti daca nu intelegi.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt chiar foarte calm.

 

1) folosesc corzi de .09 pe Ibanez. Pe acustica sunt de .12 parca si Les Paul-ul are corzile din fabrica (dupa cum le simt eu, as zice ca sunt de .10)

N-am nici un interes de a merge mai jos de .09. Poate o sa incerc candva.

2) Presupun ca te referi la postarea lui karpi. El n-a zis nimic de ajustarea pragusului. Dar poate ma insel. Din ce am inteles eu a zis, printre altele, ca toate notele de pe prima parte a grifului sunt mai #. Si ca asta se observa mai tare la prima tasta.

Apoi mi-a explicat cum sa fac fine-tuning.

Ceilalti mi-au recomandat sa ridic corzile din santurile pragusului si sa dau cu grafit pentru lubrifiere. Iar altii sa acordez prin cablu, pentru ca atunci nu voi mai avea probleme de acordare

Dupa cum am zis, n-am probleme cu acordatul sau ca mi se pare ca suna aiurea.

 

La faza cu ajustarea inaltimii pragusului: chiar nu stiu cum as face-o. Presupun ca prin modificarea santurilor. Dar acolo deja imi trebuie unelte speciale si o pricepere buna in domeniu. Si n-am nici una din astea doua. Iar daca ajustez santurile fara sa stiu ce fac, sau le ajustez gresit, numa stric ceva ce nu era stricat in primul rand.

 

Daca am omis ceva poti sa ma lamuresti.

Edited by Robert Ciprian Andresesc
Link to comment
Share on other sites

Prefer sa nu ma bag. N-are rost sa incerc sa repar ceva ce nu e stricat.

Adica nu pare sa creeze probleme. Si corzile se acordeaza corect.

Daca nu t ederanjeaza nu ai ce sa ajustezi pragusul ...

daca este foarte jos   poate sa ai fretbuzz  cu corzile libere ...daca le ciupesti tare ...

Daca este mai ridicat nu ai fretbuz dar suna frumos corzile libere mai ales cele groase 5 si 6  ce au o oscilatia "mare " si la excitatie mare vor atinge tastele ...

Plus daca-i ridicat cum se vede ai si # ...

 

Lubrifiant   este nevoie daca ai FLOYD .vibrator   ptr ca in caz de bombdive cand coarda se "deplaseaza" catre chei ( daca nu ai "menghina sau nu ai menghina stransa ) deci coarda se deplaseaza catre chei si la revenire ramane agatata de nut ...daca ai nut dinmaterial grafitat si mai pui si ulei grafitat frecarea fiind mai mica ai sansa sa revina coarda in "tone/pitch" .

 

Ptr acordare nu ai nevoie de nici un lubrifiant ,

 

Dupa ce acordezi o coarda la orice chitara , este bine sa tragi de ea ca si la un arc sa intinzi coarda ca aceasta sa se "culce" bine pe chei /nut ..si sa nu se slabeasca reaseze, dupa ce este acordata ,.. cand vei face "bending" ..vibrato etc

 

In cazul vibratorului /bomdive ..daca ramane coarda "agatata" ( #)   tragi de coarda cu mana sau in timpul cantatului dai in spate de vibrator ca sa traga coarda la locul ei initial unde-i acordata  Adica o tragi fortat sa se degajeze din  griparea in  nut ..

 

Nut-ul nu se demonteaza daca este lipit ci se adancesc canalelel cu o scula adecvata ...cu priocepere ..daca un canal se adanceste prea mult si ai fretbuzz se umple cu " backing soda + picatura "  dupa sfatul chitaristilor de pe net ..eu am dizolvat plastic in cloroform si am umplut canalele ca sa le refac ..asta mai demult ..cand aveam cloroform la serviciu ..lipeam stiplex etc .....

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.