www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diy Sursa Pedalboard - Mica Problema


Adinel Berehorschi
 Share

Recommended Posts

Salutare, rgc!

 

Am inceput sa lucrez cu un prieten la o sursa pentru pedalier. E totul functional, testat, dar am o mica nelamurire ce stiu ca merge remediata. Sursa pentru pedale este facuta dintr-o sursa de calculator la care a fost adaugat un regulator de 9 V, 6 inputuri de pedala ( am cumparat prea putin cablu :)) ), a fost adaugat un led de on/off si intrerupator. Problema e ca are nevoie de un consumator, eu am testat-o cu un floppy disk in priza, masurata si fiecare scotea 9 v output.

Intrebarea mea este: 

Cum as putea sa fac sa nu mai am nevoie de un consumator la sursa ca sa nu-mi prajeasca tot pe acolo? 

Mersi mult de atentie si astept orice parere, chiar si sfaturi! 

 

Am sa atasez niste poze cu proiectul de sursa care este inca in lucru. S-a dezlipit un fir la regulator in timpul transportului. Va fi lipit inapoi maine, e chiar prea tarziu la ora asta. Maine voi gauri si pedalboard-ul si-l voi atasa dedesupt cu mici retusuri asupra cutiei sa incapa cum trebuie si cu cateva noi gauri in pedalboard ( care e facut tot acasa < defapt in garaj>, am inca un topic deschis despre asta)

post-21772-0-10650200-1422047209_thumb.jpg

post-21772-0-07218000-1422047215_thumb.jpg

post-21772-0-90775000-1422047219_thumb.jpg

post-21772-0-45944900-1422047225_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Am auzit de problema asta, iar amicul meu s-a asigurat sa foloseasca un regulator de tensiune daca nu ma insel pentru pastrarea frecventei fara sa urce si sa cada. Sunt un mic invatacel, incerc sa fur meseria. Daca mai arunc cate-o perla sa ma corectati. :D

Link to comment
Share on other sites

 Nici eu nu recomand sursa in comutatie pt. alimentarea pedalelor. In plus, chestia ii cam overkill, jucaria livreaza cateva sute de wati, tu folosesti maxim 10 (in cel mai bun caz ai 9V la 1A). Sfatu' meu ii urmatoru': mai construieste vreo 3 regulatoare din alea de 9V si cumpara 4 traf-uri ce livreaza 12V la 100/200mA sau unu' cu mai multe infasurari. Le montezi intr-o carcasa mai mica sau chiar in carcasa sursei de PC si ... gata. Spor la drodălit.

Link to comment
Share on other sites

Eu ti-as zice sa nu alimentezi pedalele cu aia.

 Nici eu nu recomand sursa in comutatie pt. alimentarea pedalelor.

 

I concur. Sunt unele surse în comutație specific făcute pentru audio (BOSS, 1 Spot etc.), dar cele pentru PC pot adăuga tot felul de zgomote. În plus e mult prea mare (ca dimensiuni și putere).

 

amicul meu s-a asigurat sa foloseasca un regulator de tensiune daca nu ma insel pentru pastrarea frecventei

E în nume: stabilizator de tensiune. Stabilizează tensiunea, nu frecvența. Ce frecvență ai la curent continuu?!

 

Cum as putea sa fac sa nu mai am nevoie de un consumator la sursa ca sa nu-mi prajeasca tot pe acolo?

Ce și cum să "prăjească"?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.