www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Mixer


Recommended Posts

As vrea sa achizitionez un Behringer Xenyx X2222 USB pentru inregistrarea tobelor si vreau pareri. Am 7 microfoane de la shure mai exact 1x PG52 , 3x PG56 , 2x PG81 1x SM57 , si acum vreau sa imi iau un mixer cat de cat bun pentru inregistrare de demo-uri , cover-uri etc, Sunt incepator in ceea ce priveste termenele "mixer" si "inregistrare" , intrebarile sunt in felul urmator : Este bun acest tip de mixer pentru ceea ce doresc eu? ; Credeti ca ma pot descurca cu acesta tinand cont ca sunt incepator? (Ms anticipat)

 

Link to comment
Share on other sites

Salut. Funcţional vorbind, poţi înregistra aşa (microfoanele pe care le ai + mixerul menţionat). Singurul lucru de care să ţii cont totuşi este ca mixerul respectiv are o interfaţă audio stereo, respectiv poţi înregistra doar outputul mixului, neavând posibilitatea de a post-procesa ce captează fiecare microfon în parte decât dacă le înregistrezi pe rând (ai 7 surse de semnal -> cânţi de 7 ori acelaşi lucru, de fiecare dată înregistrând o sursă diferită dar nu cred că se practică asta la tobe). Dacă vrei să înregistrezi pe un track separat fiecare microfon dintr-un singur take atunci ai nevoie de o interfaţă audio + preamp (sunt interfeţe care au şi preamp-uri) cu mai mutle canale (6-8) în care să bagi direct microfoanele si să foloseşti DAW-ul pe post de mixer.

NU este greşit să înregistrezi direct mixul celor 7 surse, doar că nu vei avea aceeaşi flexibilitate post-recording. Cât de mult contează asta pentru tine, nu ştiu. Îţi poţi face o idee totuşi căutând puţin moduri de înregistrare a tobelor. Sunt o grămadă de tutoriale şi articole cu sfaturi şi oricum va trebui sa parcurgi din ele daca zici că eşti începător în domeniu. Iţi recomand să le parcurgi înainte de a investi în scule.

Ca fapt divers, nu îţi trebuie neapărat microfoane, poţi folosi triggere şi o interfaţă MIDI sau poţi combina. Sunt studiouri în care se folosesc exclusiv tobe electronice.

Link to comment
Share on other sites

As vrea sa achizitionez un Behringer Xenyx X2222 USB pentru inregistrarea tobelor si vreau pareri. Am 7 microfoane de la shure mai exact 1x PG52 , 3x PG56 , 2x PG81 1x SM57 , si acum vreau sa imi iau un mixer cat de cat bun pentru inregistrare de demo-uri , cover-uri etc, Sunt incepator in ceea ce priveste termenele "mixer" si "inregistrare" , intrebarile sunt in felul urmator : Este bun acest tip de mixer pentru ceea ce doresc eu? ; Credeti ca ma pot descurca cu acesta tinand cont ca sunt incepator? (Ms anticipat)

Un Zoom R24   8 chanel digital recorder /8 chanel audio mixer / 24 chanel DAW ( 96KHz /24 bit Delta Sigma ) ,midi kontroll interface for DAW ,EQ ,  +effects, recording algorithm effects  .,mastering algorithm ,.stereo electret microphone .onboard , 8x Phantom power mic preamp/ADC ,...intrare HiZ ptr chitare ..etc etc ...Onboard programable DrumMachine with Pad for manual  "kicking" ,Sequencer ,...etc

 

Poti sa tragi 8 semnale diferite concomitent ...interfata ADC Delta Sigma este mai buna dacat multe placi de PC ...

 

Bineinteles practic nu mai ai nevoie de PC dar primesti si Cubase 5LE ptr eventuale mixaje "automatizate " , cu un program cumparat cu 50Euro si tobele se pot transfera in Ciubase MIDI  ptr o mai buna "monitorizare  grafica "  fata de fereastra mica cu posibilitati mai reduse diun acest punct de vedere al Zoom R24

 

Apoi ai cele 24 canale ptr o piesa poti avea fiecare piesa din garnitura de tobe separat inregistrata ca sa poti modifica ce vrei tu la MIXDOWN ,,cele 24 canala se comanda din doar 8 seturi de " butoane " si ai comanda de "shift " de trei ori ca sa aduci toate cele 24 pe rand in grupe de cate 8 canale ...

 

Cred ca este cea mai rentabila scula ptr homerecording  .

Eu am Zoom R8 ..si i-mi pare rau ca nu am luat R24 caci fac downmix la canalul de tobe ca sa am un track stereo cu tpoba , dar daca vreau sa schimb ceva trebuie sa trec la alta sesiune unde am facut t9obele sa modific apoi sa fac iarasi un downmix sa incerc apoi daca nu-i OK se repeta treaba ..daca ai 24 canale poti sa ai toata  "sesiunea" si doar muti cu "Shift" ca sa poti regla cate ceva ...

 

.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

 

Bineinteles practic nu mai ai nevoie de PC dar primesti si Cubase 5LE ptr eventuale mixaje "automatizate " , cu un program cumparat cu 50Euro si tobele se pot transfera in Ciubase MIDI  ptr o mai buna "monitorizare  grafica "  fata de fereastra mica cu posibilitati mai reduse diun acest punct de vedere al Zoom R24

 

.

 

Va multumesc pentru raspunsuri ! Mai am cateva intrebari! Acest zoom R24 cuprinde toate obtiunile adica si interfata si preamp , absolut tot ca sa ma pot inregistra? Adica nu mai am nevoie de cele enumerate de Tudorbog? Am gasit http://www.thomann.de/ro/zoom_r24.htm- in acest pachet este inclus si acest "Cubase 5LE"? adica vreau sa imi explici mai exact fraza de mai sus ca din ce am inteles eu , exista un program de 50 euro cu care te poti conecta la pc ca sa monitorizezi mai bine tobele si ca sa le adaogi efecte? Imi cer scuze dar sunt la inceput si mai bine sa intreb inainte sa fac vreo prostie!

 

Link to comment
Share on other sites

Da absolut tot ce ai nevoie ...studio complet .

 

8 intrari separate ce se pot inregistra  fiecare pe cate un canal "mono " sau pe  Stereo cupland cate doua canale ...si ai 12 canale stereo ...

 

intrarile au efecte ptr . inregistrare  ...compresor,doua tipuri ,limitator, EQ  multiple   mono , si altele ptr stereo , are foarte multe efecte ,

Ppe fiecare canal are  EQ,panoramare , volum ,  insert effect comun tuturor canalelor reverb sau chorus stereo  /,Delay panoramabil   cu reglaje multiple

 

Daca te pui sa citesti in user manual  obosesti pana citesti toate efectele ...  in  fata de Zoom R8 are mai multe efecte , are intrari de mic cu phantom power , ptr mic condenser extern cu 24 si 48 Volti ...

Ptr chitara , bass , orga ai aceleasi intrari XLR CARE in mijloc au jack MAMA  MONO ...

 

Daca tin minte ce am citit are efecte mai multe decat Zoom R8 pe cate un canal ...

 

ALGORITM DE MASTERIZARE  cu multiple preseturi ...din care alegi care suna ptr tine si poti edita in meniu sa reglezi fin ...

 

Tobele sunt in MIDI ale firmei nu sunt trecunoscute de Cubase caci nu sunt Standard Midii File ...acel program   transforma  acest midi de Zoom in midi standard ..ai un soft in care ca si in cubase poti sa setezi ' drummachine file "  care apoi se convertesc inapoi in filla midi Zoom se  reincarcate in Zoom R24   s ai tobe  OK ..in Zoom R24  poti sa bati la paduri ce sunt tuch sensitive ,,dar fereastra de sequencer este "mica" nu vezi numai doua masuri sau o masura , daca pui pe Hi Definition ..96 de evenimente pe masura nu mai vezi unde esti daca editezi si vrei sa stergi , inserezi /corectezi  careva cinel , tom ,tom sau alta piesa ...in acel program peecran mare in PC vezi ca lumea ...si alte avantaje ..poti seta direct velocity ...8 nivele ce in Zom r24 este mai anevoios daca vrei sa reglezi setezi /schinbi velocity .= accentuarea ce are 8 nivele )

 

Efecte nu poti da caci Zpom R24 midi nu recunoaste efecte ..nu are efecte midi , dar cand ai tobele OK le mixezi pe doua canale  in stereo tot trackul in "wav " ce poti ( caci ai 24 canale  )  acesta poti sa-l effectezi cu ce vrea muschi tai ...

 

Si multe altele se pot face ..

 

tobe ..ai 470 de   ritmuri presetate , mai primesti si un Card SD  pe care ai 500MB loop-uri de  tobe stereo wave ..trase profi si executate de bateristi super ... bonus de la o firna vestita ce vinde soundfont si loop-uri diferite ....este bine sa folosesti card SD de 16GB  iar acela cu tobele si ce mai are pe card sa le tii ptr arhiva sa nu le stergi ..

 

Si multe altele ....

 

Gasesti pe net pe site-ul Zoom   user manual  poti sa rasfoiesti ..

 

Pret /calitate  este foarte OK .

Vezi in Topicul "Tonul"  an tot postat teste si piese test cu Zoom R8

 

http://forums.rgc.ro/topic/8558-tonul/

 

Cubase folosesc ptr a face trackul de sintetizatoare midi  ce apoi salvez in wav 44,1  32 squ 16 bit ce il inserez in sesiunea respectiva al piesei in  Zoom R8

 

Vezi in video  piese backtrack   facut cu Zoom R8 si cu  soloul cantat tot prin Zoom R8  adica procesorul di Zoom formeaza tonul chitarei live la un club , exact asa inregistrez si acsa doar ca reiau daca gresesc aici live    sunt prezente si greselile ..hehe  . . Live suna mai bine pe video  camera deformeaza sunetul  datorita  limitarilor constructive plus comprima prea tare "negatrivul " basul baga in functiune  compresorul din camera si ...dar si chitara cand suna tare se reduce din compresorul camerei si se reduce si basul si tobele , orga este "omorata "  iar live suna chiar prea prezent ...asa-i cu inregiosrarile cu camera de amatori ...scumpa dar tot cu limite ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Cubase 5LE este o antichitate, iar orice device hardware devine obsolete si nu mai valoreaza nimic dupa cativa ani.

Pe un calculator poti oricand sa faci upgrade de DAW, sa mai adaugi RAM si HDD, sa schimbi doar interfata, etc.

De asemenea, poti sa-ti downloadezi plugin-uri cu efecte, sa incerci mai multe DAW-uri, etc.

Recorderele au avut perioada lor de glorie, acum mai toata lumea lucreaza pe calculator.

Nu ca un recorder n-ar fi o solutie functionala, dar te limiteaza la ce stie el sa faca si cand vei vrea sa-l vinzi n-o sa ti-l mai cumpere nimeni.

Edited by 24fret
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.