www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandate Mixer Mic


lefmir
 Share

Recommended Posts

Salutari!

Am tot cautat un mixer pentru necesitatile mele si nu am gasit chiar ce cautam.

De ce am nevoie:

- 4 canale intrare microfon;

- panning pe toate canalele, gain;

- intrari de linie ~2;

- egalizare pe 3 benzi pe canal;

- efecte(reverb e de ajuns);

Daca are interfata pe USB, e un bonus.

Ce mi-a placut si e la un pret decent: http://www.behringer.com/EN/Products/Q1202USB.aspx

Ce imi recomandati?

 

Va multumesc!

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

am folosit cablu de tot jegul de vreo 6 metri asa ca nu ma mir c are atata zgomot de fond. Asta il folosesc si la repetitii si nu are zgomot. Am avut si un mixer profesional la sala de repetitii si acela a avut atat zgomot ca asta dar ma rog pentru 150 ron cat am dat pe el eu zic ca e corect

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E clar ca n-ai cum sa elimini complet zgomotul, mai ales la echipamente low-end. N-am testat comparativ toate mixerele din gama asta de pret deci nu stiu daca modelul asta are zgomot mai mic sau mai mare decat altele similare. Cert este ca din punctul meu de vedere zgomotul e mare. Si nu ma refer la cabluri sau la altele care pot amplifica fenomentul, ci strict la zgomotul lui.

 

@lefmir: Daca iti trebuie in Bucuresti e un pic mai complicat ca-l folosesc in perioada asta. Dar daca il vrei un weekend de cand vii in Ploiesti si pana pleci nu e nicio problema.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

nu-mi trebuie la bucuresti, am toate microfoanele acasa. Ma tot uit si nu stiu ce sa aleg. Un Yamaha isi merita diferenta de bani? Am 2 optiuni: fie iau ceva low end, fie iau ceva mai bunicel in speranta ca il voi pastra mai mult(desi sunt realist si realizez ca la dimensiunea asa nici mama firmei nu produce chestii profi pentru consumatori normali). Am pus ochii pe un Mackie pe ebay, cica "defect"...il repara baiatu'. :))

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Decat sa iti iei un mixer ieftin si de calitate prosta, mai bine iti cumperi o interfata audio usb/firewire cu 6-8 intrari si o conectezi la laptop. Cu cubase sau orice alt daw, poti sa iti faci reglaje la eq, compresii, fx-uri etc... si poti si inregistra multitrack.

Decat sa iti iei un mixer ieftin si de calitate prosta, mai bine iti cumperi o interfata audio usb/firewire cu 6-8 intrari si o conectezi la laptop. Cu cubase sau orice alt daw, poti sa iti faci reglaje la eq, compresii, fx-uri etc... si poti si inregistra multitrack.

*proasta

Link to comment
Share on other sites

Salutari! Nu ma incanta foarte mult interfata pentru ca nu voi face inregistrari numai pe calculator. Si in plus de asta mi se pare un mare mambo-jambo treaba cu interfetele, nu sunt afon in domeniu sa nu stiu ce vorbesc...placa mea audio e in stare sa inregistreze la 96Khz pe 24 de biti, asta e mult mai bine decat altceva in pretul cautat de mine, sa nu mai vorbim de 4+ intrari. Pe mine ma intereseaza strict cam ce ati probat cu 4 intrari de microfon si cam ce raport calitate/pret au.

 

Uite aici un exemplu de inregistrare multitrack(scuzati interpretarea labaristica): 2 microfoane(un grundig si un peavey),  in 2 placi audio pe USB, 24 biti, 48Khz, 10 ron bucata. In prealabil semnalul a trecut printr-un preamp cu 2 canale modificat de mine dintr-un casetofon de masina. Pe canalul dreapta aveam muuult mai mult zgomot decat pe stanga, nu asta ar fi fost problema(se rezolva usor), dar de curand nu mai merge(intra in oscilatie si vorbesc cu extraterestii) si mi-e sila sa stau sa-l despic pe mate sa-l repar, si daca tot vreau sa-mi iau unul, sa-mi iau unul bun. Vreau cu 4 canale pentru ca vreau sa inregistrez si ambianta + alte experimente pe care in trecut le-am facut mult mai greu decat daca le-as fi facut cu un mixer.

acustic tangerine.mp3

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

te salut. din ce experienta am eu, in acest moment nu exista pe piata un mixer de genul celui pe care-l vrei tu, care sa aiba un sunet bun...

 

singura varianta ar fi un Dynacord... dar astea costa... :)

 

in urma cu peste 10 ani, poate chiar mai mult, erau niste modele foarte reusite de la firmele YAHAMA, Soundcraft, Studiomaster, Mackie(modelele care mai erau inca Made in USA)...

 

sincer, daca gasesti vreun model mai vechi, dar in stare perfecta de functionare(lucru deloc imposibil !!!!), e de preferat sa-l cumperi, in loc de unul dintre modelele actuale... care sunt cam CRAPPY... cum spune americanul ;)

Edited by marcianpetrescu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

te salut. din ce experienta am eu, in acest moment nu exista pe piata un mixer de genul celui pe care-l vrei tu, care sa aiba un sunet bun...

 

singura varianta ar fi un Dynacord... dar astea costa... :)

 

in urma cu peste 10 ani, poate chiar mai mult, erau niste modele foarte reusite de la firmele YAHAMA, Soundcraft, Studiomaster, Mackie(modelele care mai erau inca Made in USA)...

 

sincer, daca gasesti vreun model mai vechi, dar in stare perfecta de functionare(lucru deloc imposibil !!!!), e de preferat sa-l cumperi, in loc de unul dintre modelele actuale... care sunt cam CRAPPY... cum spune americanul ;)

Salutari marcian!

Un Mackie made in US urmaresc acum pe eBay, are transformatorul defect(oricum ar trebui schimbat sau rebobinat ca e pe 120V).

SoundTech, made in US, iti spune ceva firma? ca sincer nu am auzit si sigur nu tot ce e made in US e de calitate :) .

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

te salut. de SoundTech nu stiu ce sa-ti spun. mai este o problema, dar asta e vina mea... eu nu prea am obiceiul sa retin numele si seriile unor scule...

 

mai ales daca e vorba de o perioada cand nu prea eram atat de interesat de scule audio...

 

in ultimii 8 ani am devenit mai atent la detalii din astea.

 

daca as vedea undeva poze cu anumite modele, as putea sa spun exact cu ce anume am lucrat in timp si am fost multumit de performante...

 

o sa mai fac niste cercetari pe google si ebay... sa vad ce se mai gaseste. faza nostima este ca modelele bune nu prea apar la vanzare ;):)

 

bafta oricum...

 

ahhhh... mai existau in urma cu ceva ani, in perioada de aur a casetelor audio, niste mixere cu tape recorder incorporat, care aveau o calitate fenomenala...

 

erau facute de TASCAM, TEAC si REVOX... daca gasesti ceva de genul asta, ar merita atentia... chiar daca nu mai folosesti caseta audio pt. inregistrare, partea de mixer o sa faca toti banii, daca este in stare perfecta !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.soundcreation.ro/mixere-audio-analogice-mixere-pentru-sonorizari-yamaha-cid18_3138-bid107/?gclid=CPPw0fuNtsICFebLtAodf38Asg

 

Oricare dimn mixere este OK

 

DAR

 

De preamplificatoare de microfon ai nevoie cea ce costa ceva mai mult daca sunt ceva de calitate .

 

Mixerele au preamplif dar doar cu componente comerciale ce sunt ele de calitate dar la pretul tinut jos  n-o sa puna cele mai scumpe circuite /scheme .

 

Mixerul fiind doar etaj de amestec ce nu trebuie sa amplifice  eventual doar sa compenseze pierderi cauzate de EQ ..nu aduce zgomot  ,este ultimul in lantul de captare  inainte de Line In  al recorderului asa ca zgomotul sau propriu este ca si inexistent fata de marimea semnalului venit din preamplificatoatre .

Bineinte;les depinde si ce vrei sa captezi cu microfoane in cea ce priveste semnal/zgomot .

Daca nu vrei sa captezi ticaitul ceasului de mana ( mecanic ) cu fundal  greierii si broastele cantand vara  spre inserat  nu-i asa mare pericolul .

 

Urmatoarea problema ar fi headroom-ul  sa poata trece fara limitare semnale cu dinamica mare ..de ex stand langa sine cand trece o locomotiva cu aburi ce tracteaza niste vagoane grele .......dar aici incepe problema  deja cu microfonul ...daca acesta are dinamica limitata nu are rost super preamplif de microfon si super mixer .

 

Cea mai buna calitaTe Am obtinut-o cu un microfon Neumann U57 pe intrarea balansata al MX16 ALESIS  ...

in schimb cu microfoane dinamice pe intrarile e microfon la gain mare are ceva fashait  , daca as pune preamp acesta nu se mai aude caci nu mai este nevoie de GAIN atat de mare .

Urmatoarea combinatie satisfacatoare cu microfon ELECTRET cu preamp si adaptare intern in capsula ceva mai "lunga" ce contine   circuit ptr dinamica mare , alimentat de la la 12V (scos dintr-un casetofon  vechi )  pe intrare asimetrica inregistrare de  chitara acustica nu am putut face diferenta intre acesta si Neumann . Ca si zgomot cand am incercat sa inregistrez ceasul de la 1m fata de Neumann aveam un zgomot  de fundal ptr inregistrare cu acelasi nivel de volum ..

 

etc

 

In timisoara in talcioc se aduc frecvent mixere , de toate felurile ..si microfoane  din acestea ieftine dar din care poti sa gasesti unele super bune ,..cumperi mai multe dupa carcasa ( haha ) apoi le incerci acasa si fiecare este bun ptr anumita aplicatie ...

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.