www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Troc


Andu Dementu
 Share

Recommended Posts

Salutare Fratilor.

 

Plecand de la premiza:''One man's trash is another man's treasure''

 

Ma gandeam ca ar fi fain sa avem pe forum un topic de troc

 

In care membri forumului cu feedback pozitiv  cedeaza proprietatea unui bun 

(sau unui grup de bunuri) si primeste un alt bun (sau un grup de bunuri). 

 

Membri pot schimba între ei ceea ce le prisoseste sau lucrurile de 

care nu mai au nevoie pentru alte obiecte.

 

 Regulile fiind simple:

 

Membri posteaza o poza cu bunurile care doresc sa le schimbe, dau niste detalii.

Iau legatura intre iei prin pm,mail, telefon.. si troc! post-17571-0-68951500-1416244908_thumb.jpg

 

 

Ce parere aveti?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

da Razvane stiu de debaraua muzicala..in schimb regulile la troc vor fi altfel

 

EXEMPLU:

X postează aici obiectul A (care are legătură sau nu cu muzica ) de la el din casă, ce nu-i mai trebuie. Y  are obiectul B (care are legătură sau nu cu muzica) X ii propune lui Y la schimb obiectul A cu obiectul B. Daca lui ii convine schimbu bat palma  si se inteleg  ei dupa cum fac cu transportul.

Link to comment
Share on other sites

Ai optiunea de a selecta ,,schimb'' cand faci un topic nou la MP.

Poate ca nu scrie...troc. Dar in rest...ce mod mai bun de a urmari decat prin anunturi clare individuale la mica publicitate?

Si asa anunturile de schimb sar in ochi imediat fiind acea bulinuta cu negru cand se face un topic nou

 

Imi scapa ceva? :)

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In debaraua muzicala e un pic diferit regulamentul:

 Cel ce solicită un obiect, trebuie să ofere, în acelaşi post, alt obiect  funcţional şi de valoare aproximativ la acelaşi nivel cu obiectul solicitat.

 

La troc fiecare e cu marfa lui pe taraba nu in debara:

 

Ceva de genu : X are mere Y ii propune pere la schimb cu mere.daca X e de acord da la schimb mere pe pere.

 

 

Sper ca m-am facut inteles.


Ai optiunea de a selecta ,,schimb'' cand faci un topic nou la MP.

Poate ca nu scrie...troc. Dar in rest...ce mod mai bun de a urmari decat prin anunturi clare individuale la mica publicitate?

Si asa anunturile de schimb sar in ochi imediat fiind acea bulinuta cu negru cand se face un topic nou

 

Imi scapa ceva? :)

Da stiu de schimburile de la MP insa useri vor la schimb anumite produse diferente de bani + ca ai de rasfoit multe pagini cu anunturi..aici vor cei care au obiecte  ce le prisoseste sau lucrurile de care nu mai au nevoie si vor sa le schimbe cu alceva.

Link to comment
Share on other sites

Nici eu n-am inteles exact cum te-ai gandit sa functioneze. Filtrul de schimb exista deja, ce-i drept ar putea fi mult imbunatatit in functie de categorii si alte criterii: http://forums.rgc.ro/tags/forums/schimb/

 

Ce-ar fi intr-adevar interesant, daca ai putea selecta 'vand sau schimb' cand postezi anuntul, optiune care sa fie oricand editabila. Adica daca postezi anuntul cu 'vand' sa-l poti transforma oricand in 'schimb' sau 'vand sau schimb' si vice-versa. Plus ca momentan 'header-ul' anuntului este needitabil, ceea ce nu e ok.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Nici eu n-am inteles exact cum te-ai gandit sa functioneze. Filtrul de schimb exista deja, ce-i drept ar putea fi mult imbunatatit in functie de categorii si alte criterii: http://forums.rgc.ro/tags/forums/schimb/

 

Ce-ar fi intr-adevar interesant, daca ai putea selecta 'vand sau schimb' cand postezi anuntul, optiune care sa fie oricand editabila. Adica daca postezi anuntul cu 'vand' sa-l poti transforma oricand in 'schimb' sau 'vand sau schimb' si vice-versa. Plus ca momentan 'header-ul' anuntului este needitabil, ceea ce nu e ok.

 pfff... va fi un gen de troc-talcioc unde fiecare isi posteaza obiectele  ca: haine,carti,telefoane etc,etc..  care vor sa le schimbe cu alte obiecte..  va fi o verisune imbunatatita la debaraua muzicala..cred.. nu stiu... am intrebat... dati-va si voi cu parerea.. :clown:  :rcain:  :drinka:   :vader1:

Link to comment
Share on other sites

Nu vrei mai bine sa ramana un forum de profil si anunturile sa fie numai cu instrumente muzicale? E vorba aia, rahatul amestecat pute. Parerea mea...

 

P.S. Ii si vad pe moderatori: "n-ai pus poze cu chilotii si nici pret, nu-mi dau seama daca sunt originali sau fake-uri, sunt de dama, sunt purtati?" 

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu vrei mai bine sa ramana un forum de profil si anunturile sa fie numai cu instrumente muzicale? E vorba aia, rahatul amestecat pute. Parerea mea...

 

P.S. Ii si vad pe moderatori: "n-ai pus poze cu chilotii si nici pret, nu-mi dau seama daca sunt originali sau fake-uri, sunt de dama, sunt purtati?" 

asta cam asa e

Link to comment
Share on other sites

Uite alta idee: Poate ar fi interesant sa existe un topic (unic) in care toata lumea sa prezinte sumar ce are de oferit (cu link eventual catre anunturile de pe RGC deja posate) sau ce ceea ce cauta.

 

Eu de exemplu caut acum doua difuzoare de 12" insa as prefera schimburi (cu orice din lista mea de vanzare) pentru ca nu sunt dispus sa aloc bani pentru proiectul asta. Tocmai d-asta n-as face un topic special cu 'cumpar difuzoare". Insa odata postat anuntul intr-un topic frecventat cu regularitate, lumea vede, aude, cauta, ofera..

 

Singura conditie ar fi ca topicul sa fie 'pinned' sau sa aiba categorie distincta la Mica Publicitate, altfel va ajunge la fundul listei in cel mai scurt timp si nu va mai sti nimeni de el.

 

Ar fi practic un centralizator al anunturilor care sunt de actualitate cu conditia sa faca Cosu un 'Bump per post', unic pe zi, care sa aduca postul in actualitate in cadrul topicului.

 

Mi-e destul de clar ce am vrut sa zic dar nu stiu cat de bine m-am exprimat... Daca cineva a inteles ceva si vi se pare interesant voi reveni cu detalii.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.