www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Underrated Guitarists


Guest Raskolnikov
 Share

Recommended Posts

Guest Raskolnikov

Ascultam un album cu Frank Marino & Mahogany Rush si ma gandeam ca acest chitarist nu este totusi cotat la adevarata lui valoare si ca sunt multi altii ca el. Care sunt cei pe care ii considerati ca ar intra in aceasta categorie si de ce?

Link to comment
Share on other sites

Ascultam un album cu Frank Marino & Mahogany Rush si ma gandeam ca acest chitarist nu este totusi cotat la adevarata lui valoare si ca sunt multi altii ca el. Care sunt cei pe care ii considerati ca ar intra in aceasta categorie si de ce?

PAI SUNT UNDERRATED LA NOI, DA' AIUREA SUNT BINE COTATI.

uita-te la romanica, nu prea s-a auzit de Joe Pass, de Joe Bonamassa, Robin Trower (ca tot zici de Marino), Frank Gambale si ma sunt cateva zeci....astia micii nu stiu exact nici la ce echipa juca Blackmore, sau dubiosu' ala de la Black Sabbath, ca acu' nu-mi vine-n cap, sau fratii Allman, sau, de ce nu, Keb Mo, Keziah Jones, :) Charlie Christian :) , Django...mwahhahaha. mai sunt tone de chitaristi de care la noi nu s-a auzit.

e misto Frank Marino, dar sa stii ca mie mi se pare un George Baicea de-al lor (Georgica Baicea canta, cel putin pe scena, piesele lui SRV..foarte misto, mai ales ca pana mai ieri avea o lopata cu sarme, nu o chitara, si suna de plangeai cu muci, da' parca poate mai mult...daca-i asculti albumele te prinzi ca nu-si exploateaza potentialul la maxim)....

asa, sa nu divagam...nu cred ca e underrated, ci mai degraba ca in diareea de chitaristi straluciti, el nu reuseste sa fie mai stralucit.

did i answer your question(s)?? :)

Link to comment
Share on other sites

1-Frank Gambale intr-adevar;

2-De Vinnie Moore nu prea se vorbeste din cate am observat eu...

3-Ron Jarzombek(personal favorit :) )unul dintre cei mai tari chitaristi de progresiv in opinia mea..dar iarasi..un ilustru anonim.

Link to comment
Share on other sites

depinde ce înțelegeți prin "underrated"

deºi ca ºi tehnicã sunt mult peste mulți dintre ãºtia "consacrați" lumea din sfera rock nu prea a auzit de chitariºti precum pierre laniau, daniel benkö, julian bream, erling møldrup, kazuhito yamaºita, alirio diaz, christopher parkening, david tannenbaum etc...în afarã de "tãticul" andres segovia( care are o tehnicã de 3 lei, dupã pãrerea mea) ºi de gaºca de romero(angel, pepe etc..).

 

existã o grãma de stiluri, ºi sunt o cârcã de chitariºti bazați pe un stil anume.

cum nu-l vãd nici pe vai interpretând immortal sau vreun concert de rodrigo nu-l vãd nici pe møldrup cã interpreteazã "eruption".

 

ºi mã refer la o interpretare decentã, nu chestii clasice interpretate (execrabil) de malmºteen(de altfel foarte respectabil în sfera rock/heavy/power).

Link to comment
Share on other sites

axel rudi pell!

Axel rudi nu e chiar under rated . Se bucura de un succes moderat de bun pe scenele din afara. Are cateva piese care se afla la granita dintre heavy metal si "guitar hero music" si prin urmare e in stare sa miste destui fani. Sa canti la Waken nu e chiar de colo si nu reuseste orice chitarist :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Shawn Lane (R.I.P. de altfel), unul dintre cei mai buni chitaristi care a trait, trecut aproape de tot cu vedere.

Unul dintre cei mai revolutionari chitaristi, nebun de legat de altfel, Brian Carrol, nume de scena Buckethead.

Un geniu, nu stiu cat de mult e underrated, da nu prea se vorbeste de el, Robert Fripp.

Andres Segovia, fara el, chitara era si acuma ceva folosit doar de tiganii andalucieni.

Charlie Christian, T-Bone Walker, Django Reinhardt, alti pionieri ai chitarii care nu prea sunt bagati in seama.

Link to comment
Share on other sites

Frank Marino si Robin Trower doi " continuatori" ai stilului de compus si cantat muzica "hendrix"

 

recunoscuti si apreciati de peste 25 de ani , vedete mondiale , daca la noi nu se cunoaste nimic despre viata muzicala di alte tari nu inseamna ca ea nu exista..

 

cauta pe net ......sa vezi ce de turnee au baieti si cate discuri ..

 

long live manele

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Unul dintre cei mai revolutionari chitaristi, nebun de legat de altfel, Brian Carrol, nume de scena Buckethead.

Nu l-am auzit vreodata pe tipu asta, dar aproape exact asa am vazut pe sectiunea "rock" de pe forumu fanclub.ro acum muuult timp pe threadul de guns n roses:

"bai, buckethead ala o fi un chitarist mai bun ca mine, da cam atat.."

:):)

Link to comment
Share on other sites

Guest Chiperion
I tried out that Buckethead guy. I met with him and asked him to work with me but only if he got rid of the fucking bucket. So I came back a bit later and he's wearing this green fucking Martian's-hat thing! I said, 'Look, just be yourself'. He told me his name was Brian, so I said that's what I'd call him. He says, 'No one calls me Brian except my mother'. So I said, 'Pretend I'm your mum then!'. I haven't even got out of the room and I'm already playing fucking mind games with the guy. What happens if one day he's gone and there's a note saying, 'I've been beamed up'? Don't get me wrong, he's a great player. He plays like a motherfucker!

 

Inclin sa-l cred pe Ozzy in defavoarea unui user de pe fanclub.ro, sa ma ierti. Ti-as zice io ceva, a propos si de ce-ai grait pe threadul cu Shadows, dar mai bine tac. Off the top of my head...Rory Gallagher, odihneasca-se-n pace.

Edited by Chiperion
Link to comment
Share on other sites

UNDERRATED

 

In primul rand ar trebui sa fie " masurati" de aceiasi "comisie" "public" pe aceleasi criterii , ..impartiti pe genuri subgenuri , sub sub genuri , ...

 

EU zic ca cel mai underrated chitarist este nea "Johnny" din Militarii si a cantat la chitara mea cand am fost acolo sa cant la o nunta.

 

Am ma dat de un altul la SatChinez ,asta o fi fost "Jimmy" parca..tot la nunta tot chitarist underrated.

 

 

OK sa nu confundam sezonul cu fazonul , e o aiureala treaba asta ca si celalalte rezultate de sondaje

 

 

Se poate vorbi de cel mai cunoscut , cel mai popular , cel mai recunoscut mondial , cea ce nu inseamna obligatoriu sa fie si cel mai talentat , bun , destept frumos !!

 

Ia faceti comparatie cu concursurile ..."MISS CEA MAI FRUMOASA " , totul este cam la fel.

 

Numai timpul ne poate spune daca ceva are sau nu valoare ..

 

ok intram in filosofii interminabile in era internetului a streamingului in care doar daca faci o escapada pe youtube.com se naruie zeci de mituri ale unor "artisti" gonflati.

 

la inceput era cam interzis sa pui piese ale unor trupe pe youtube . Metalica a facut scandal cu copierea de mp3 mai inainte de youtube. Pai daca Mtalica nu reuseste sa umple youtube.com cu muzica "buna" daca au asa ceva , sunt ca si disparuti in carul cu fan , si pot sa si plateasca ei si nu-i mai asculta nimeni

 

Si in cazul multor alte trupe gonflate cu bani multi se va intampla la fel la fel .Inca dispun de acel brand i GONFLAT ...dar pana cand ? Incet lumea , tineretul descopera muzica pe internet si nu mai asculta radio sau TV , cine nu se inpune pe internet este ca si disparut ,sau ramane istorie daca are noroc..

 

Din pacate cele doua mari delapidari , scandaluri ( ENRON si .....inca una )au incetinit dezvoltarea internetului dar s-a reluat cursa si o sa mature totul..

 

apoi vom vedea care sunt cei mai populari artisti , vor vota ascultatori online , fara minciuni fara fraude de tip " sondaje de opinie pe 1024 de intervievati reprezentativi ...cu marja de 2 % ". hahaha , cele mai bune glume sunt aceste sondaje..

 

 

 

Nu l-am auzit vreodata pe tipu asta, dar aproape exact asa am vazut pe sectiunea "rock" de pe forumu fanclub.ro acum muuult timp pe threadul de guns n roses:

"bai, buckethead ala o fi un chitarist mai bun ca mine, da cam atat.."

:):)

tu nu ai internet acasa ? ai auzit de youtube , wikipedia ,sau Google

 

dupa cum observ inca nu stii ce sa cauti ...nu-i bai inveti ,cu timpul..

 

bucketthead este un chitarist de seama care s-a remarcat cu o galeata pe cap , si cam atat ..

Link to comment
Share on other sites

Shawn Lane (R.I.P. de altfel), unul dintre cei mai buni chitaristi care a trait, trecut aproape de tot cu vedere.

Unul dintre cei mai revolutionari chitaristi, nebun de legat de altfel, Brian Carrol, nume de scena Buckethead.

Un geniu, nu stiu cat de mult e underrated, da nu prea se vorbeste de el, Robert Fripp.

Andres Segovia, fara el, chitara era si acuma ceva folosit doar de tiganii andalucieni.

Charlie Christian, T-Bone Walker, Django Reinhardt, alti pionieri ai chitarii care nu prea sunt bagati in seama.

In cel priveste pe Shawn Lane nu prea cred ca e trecut cu vederea mai ales ca multi dintre virtuosii de astazi il pomenesc la influente, printre care Petrucci sau M. Romeo. Cu restul sunt de acord (spre rusinea mea de Charlie Cristian n-am auzit). :)

I-as mai adauga si eu pe Patrick Rondat sau Randy Roads care mi se par cam trecuti cu vederea.

Link to comment
Share on other sites

In momentul in care exista festivaluri de jazz numite Django Reinhardt, e cam mult spus ca nu e bagat in seama :)

festivaluri la care canta destui baieti underrated cum ar fi Birelli Lagrene...si daca tot am amintit de el, underrated la greu mi se pare si un om care a cantat cu Lagrene, idolul din copilarie al lui Al di Meola si anume Larry Coryell...

 

...alt baiat care e underrated la noi e Jeff Kollman, unul din personal favourites la mine, un tip cu o tehnica foarte tare si cu un feeling deosebit...

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Rowland S. Howard si Blixa Bargeld... printre cei mai originali chitaristi. Blixa Bargeld este un exemple de cum sa canti la chitara cand habar nu ai. Cat despre Rowland S. Howard.... geniu! Iar daca nu stiti de unde sunt cei doi... e o dovada ca sunt foarte underrated :)

 

 

P.S. Mi-am mai adus aminte de unul: Kid Kongo Powers

Link to comment
Share on other sites

Cursedone, chiar cã eºti blestemat. Dupã afirmațiile alea, tu ai ascultat maxim 3 piese de-ale lu Buckethead din cele 40 de albume pe care le are, ºi te dai expertu experților. Mai bine te-ai abține, cã te faci de rîs, nu alta.

 

cyfer, dacã Django e apreciat de o mînã de jazzmani, nu înseamnã cã nu e underrated. La fel ºi Shawn Lane. Dacã ãia buni or auzit de el ºi or fost influențați de el, nu înseamnã cã e apreciat la adevãrata valoare. Ia sã vedem cîți de aici de pe forum au ascultat vreun album de-al lui Lane sau de-al lui Django. Io fac pariu cã 90% din useri ar schimba melodia imediat dupã ce ar interveni Grapelli. Alt exemplu. Caut de nu ºtiu cînd albume cu Shawn, da abia gãsesc unu pe ici pe colo, ºi la ãla dispare useru dupã ce trag vreo 3 piese. Pe cînd lãutaru de Hendrix e pomenit peste tot drept cel mai mare chitarist al tuturor timpurilor ºi gãseºti cu el tot ce vrei ºi tot ce nu vrei.

 

Patrick Rondat e într-adevãr neglijat de lume, dar nu are o aºa valoare ºi un aºa impact asupra muzicii ca alții. Io am 2 albume de-ale lui, e bun, n-am ce comenta, dar era cineva dacã fãcea muzica asta acu 30 de ani.

 

Charlie Christian este poate primul om care a înregistrat ceva cu chitara electricã, dar a murit pe la 20 ºi ceva de ani de pneumonie. Chitariºti ca BB King, Wes Montgomery, T-Bone Walker sau Les Paul l-au numit printre cele mai importante influențe de-ale lor. De menționat cã Charlie a fost jazzman.

 

L-am uitat pe cel mai mare bluesman din toate timpurile, Stevie Ray Vaughn. Chiar cel mai mare chitarist al anilor 80. Americanii se uitau la el ca un țãrãnoi de Texas ºi nu prea îl bãgau în seamã

Link to comment
Share on other sites

Axel rudi nu e chiar under rated . Se bucura de un succes moderat de bun pe scenele din afara. Are cateva piese care se afla la granita dintre heavy metal si "guitar hero music" si prin urmare e in stare sa miste destui fani. Sa canti la Waken nu e chiar de colo si nu reuseste orice chitarist :)

 

my personal favourite :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

M-am abonat de catva timp la Guitar Player. La sfarsitul lunii decembrie 2006 am primit numarul pe februarie 2007.

Cand am vazut titlul de pe coperta am zis ca astia mi-au furat subiectul de pe RGC:). Este vorba de 101 underrated

chitaristi. Nu am timp sa-i scriu pe toti, dar am scanat coperta sa puteti citi pe cei mai importanti si sa spuneti daca ati

auzit de ei. Eu recunosc doar pe Jan Akkerman de la Focus. De ceilalati nu am auzit.

post-228-1170542449_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.