www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel Osteoporoza #5 - Cantare


ADIDAS
 Share

Recommended Posts

Deci, sa explic putin pt ce e util un duel.

 

E destul de simplu. In mod normal mai am multe treburi de facut si cantatul la chitara cat de cat organizat de multe ori il aman.

 

Asa cu un duel ma asigur ca macar o data la 2 saptamani trag ceva pe un backingtrack ceea ce ma ajuta sa am macar un punct de reper constant si pot sa progresez. Io stiu ca multe chestii care le cant sunt repetitive sau suna banal sau mai stiu eu ce. Dar am si eu piticii mei, ideea mea e ca un solo frumos e ceva repetitiv ca o piesa vocala ceva gen Lily Was Here - Dave Stewart & Candy Dulfer. Ala e idealul meu la chitara.

 

Dar cantand mereu si mereu pot sa progresez. Partea cea mai buna e ca fiind initiatorul duelului si cel care pune backingtrack m-as simti ca porcu' sa nu particip vreodata si doar sa pun backingtrack-ul.

 

Asadar am o motivatie constanta. In plus cand posteaza si altii de multe ori aud unele chestii interesante, imi mai vin idei si asa mai departe.

 

E una sa canti un cover 1 la 1, nota cu nota si cu totul altceva sa improvizezi pe un backingtrack. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Deci nu prea stiu ce nu v-a placut la backingtrack-ul asta. E adevarat ca e repetitiv. Se repeta de 6 ori o secventa dar cu atat mai mult ai loc sa construiesti 6 chestii diferite sau putin diferite de fiecare data.

 

Sau poti sa il gandesti si altfel si sa legi doua bucati una de alta sa canti peste pauza (ceea ce eu nu am facut) si acolo sa adaugi (prin solistica) acorduri noi care sa vina in continuarea progresiei. Erau multe chestii de facut dar eu am si alte obligatii la bass in alte locuri ca altfel as fi tras inca vreo 2 duble pentru ca idei mai am.

 

M-am cam pierdut in detalii dar ideea e asta:

 

Chiar daca esti carnatzar se putea carnatzarii pe backingtrack-ul dat. Sau vi s-a parut cumva prea siropos? Doar vreau sa stiu cum sa aleg urmatoarele backingtrack-uri.

 

Io incerc sa fie variat ca sa incapem toti. Mai demult unii au zis ca s-au saturat de pop si rock si vor altceva. Eh, am venit cu altceva.

 

Acuma o sa urmeze roackaiala. Dupa aia o sa incerc iarasi niste minuni.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.