www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

di box


s0rin
 Share

Recommended Posts

Vroiam sa imi cumpar un DI BOX , insa cercetand ce exista (la preturi mai accesibile) m-am hotarat sa imi iau un tube preamp , diferenta de pret intre DI box si tube preamp nefiind foarte mare.Vreau sa il folosesc doar la inregistrari pe pc. Am gasit aceste doua produse:

http://www.musiciansfriend.com/product/ART...eamp?sku=180610

http://www.musiciansfriend.com/product/Beh...eamp?sku=182491

Are cineva ceva experienta cu ele , ceva sfaturi ,pareri, ar fi apreciate.

A incercat cineva cum un an sa deschida un topic asemanator , insa sa discutat doar offtopic.

Link to comment
Share on other sites

Am eu ceva experienta cu Behringer MIC100 - precursorul celui la care ai dat tu link. Pentru cati bani dai, chiar face ce zice (adica preamplifica si schimba impedanta). Limiter-ul nu pot spune ca e cine stie ce, dar ajuta daca urli in microfon. Oricum, dupa 3 ani si multe busituri inca functioneaza bine. Despre preset-urile de pe MIC200, nu stiu ce sa zic - adica daca chiar fac ceva.

 

Presupun ca ART-ul nu e cu nimic mai prejos.

Link to comment
Share on other sites

eu sunt posesorul unui art V3 si vreau sa spun ca sunt f multzumit de el. l-am cumparat dupa ce am probat din curiozitate unul si cand am vazut ca chiar se simte o diferentza cu prima ocazie mi-am luat unul. eu il folosesc la bass (v3-ul are preseturi pt mai multe instrumente)

Link to comment
Share on other sites

eu sunt posesorul unui art V3 si vreau sa spun ca sunt f multzumit de el. l-am cumparat dupa ce am probat din curiozitate unul si cand am vazut ca chiar se simte o diferentza cu prima ocazie mi-am luat unul. eu il folosesc la bass (v3-ul are preseturi pt mai multe instrumente)

Multumesc.il folosesti la inregistrat?

 

Referitor la preamp sa inteleg ca nu ar avea nici un avantaj fata de vamp2?

 

Continuand pe panta cumparaturilor , vreau sa imi cumpar si un microfon pentru inregistrat chitara acustica si eventual voce, si m-am oprit la acesta:

 

http://www.musiciansfriend.com/product/MXL...ount?sku=273156

 

daca cei mai experimentati si-ar da cu parerea ,as aprecia foarte mult.

Cred ca oricum as avea nevoie de preamp pentru microfon, mai ales ca are nevoie de phantom power.

 

o alta intrebare :pentru inregistrarea unei chitari acusto-electrice, este nevoie de di box (preamp) sau nu?

Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza si placa de sunet?

 

art vandalay are dreptate. Practic nu-ti trebuie nimic in afara de un preamp (cu lampa sau fara - asta e irelevant), pentru ca un preamp scoate un semnal amplificat de linie, exact ce se asteapta sa primeasca placa de sunet pe line-in (ca sa scapi de 'mic-in'-ul aiuristic de pe placile low-end).

 

De-acum totul tine de cat de bune sunt convertoarele A/D de pe line-in. Oricum, setarea nivelelor n-ar trebui sa fie nici o problema.

 

Felix, cred ca tu duceai lipsa unui cabinet simulator acolo.

 

Sorin, daca iti iei mircofon nu prea ai cum sa scapi de un preamp. V-Amp nu are intrare de microfon, ci doar de chitara (HI-Z).

Link to comment
Share on other sites

eu unul inteleg ca intre tube preamp si placa de sunet nu exista simulator de cab. Daca placa de sunet n-are sim de cab, nu inteleg cum poate sa aiba un tube preamp simplu. hotarati-va.

 

Ai bagat chitara in Gainiac setat pe distors si dup-aia in calculator? Atunci ai auzit bazait - corectiile de difuzor nu erau acolo.

 

Ai dat foarte putine detalii asa ca e greu de inteles exact (de) ce n-a mers la tine. Ce e cert e ca setup-ul asta cu preamp e ideal, deci problema a fost in cum ti-ai setat tu chestiile pe-acolo.

Link to comment
Share on other sites

pai da, am bagat chitara in gainiac si apoi in line in la placa de sunet (SB live)... nu se aude un bazait propriu zis dar distorsul suna foarte bazait.. total diferit de cum suna bagat pe amp de exemplu.

 

Eu la asta ma refeream... art, relax, in multe chestii printre care si placile de sunet sunt mare noob.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Am primit atat preamp-ul cat si microfonul, si sunt foarte multumit de ambele.le-am testat mai mult in configuratia preamp - microfon , pentru inregistrat instrumente acustice , in varianta chitara electrica - preamp nu le-am testat , imi lipseste un cablu. rezultatele de la mic - preamp:

chitara acustica: http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=17521

muzicuta "slightly overdriven": http://forums.rgc.ro/index.php?act=attach&...st&id=17662

Edited by s0rin
Link to comment
Share on other sites

Guest Andrei C.

Din punctul meu de vedere problema sta in felul urmator.

Un DI chior e destul de simplu e ieftin si face si Tapco unul. Ideea este ca tu vrei defapt o interfata intre chiatra si placa de sunet.

Daca te amagesti cu ART sau Bergenbeer gresesti deoarece alea nu au nici o treaba cu un DI pe lampi...au un amarat de excitator pe lampa care nu i-ti ajuta la nimic.

Un DI pe lampa adevarat este un Solo 610 de la Universal Audio de exeplu dar asta ajunge probabil pe la 800 de euro.

Parerea mea este sa te orientezi spre ceva mult mai eficace si care va merita toti bani pe care ii dai .... si anume un Line 6 Tone Port UX1 sau UX 2.

Astfel vei avea o interfta USB in care bagi direct chitara si cel mai important vei avea un set untreg de efecte si simulari de amp si cabinete de o calitate excelenta. mai mult procesarea fiind hardware ai la iesire totul in timp real fara latenta si daca vrei sa nu inregistrezi prin el il poti folosi ca un outbord si sa inregistrezi prin placa actuala... eu nu vad dece ai face asta dar in fine...

Sincer in loc de o solutie de compromis care sa nu i-ti ofere nimic ... mai bine mai pui cateva zeci de euro si i-ti cumperi un UX1

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.