www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Corzi Mai Groase


Kibis44
 Share

Recommended Posts

"se indoaie griful ?' ==> CU SIGURANTA!!! . cat? pai, mai mult la corzile de 11, decit la alea de 9, that's for sure! :-P .

Now seriously, daca nu e grifu' da carton, esti ok. Reglezi din truss-rod, dupa nevoie (in functie de make/model). (DACA ai cumva si vreun sistem de tremolo care e "floating", ai mai multe de reglat) :drinka:

Link to comment
Share on other sites

Daca chitara e in toate mintile, in mod normal la corzi de 11-48 nu ai de ce sa-ti faci probleme ca ar avea de suferit (banuiesc ca la asta se refera intrebarea ta).

Totusi vei avea nevoie de niste reglaje, in special la truss-rod care isi va modifica curbura: http://en.wikipedia.org/wiki/Truss_rod

 

Ce chitara e?

Link to comment
Share on other sites

Se poate intampla ceva daca schimb pe chitara electrica corzile de 9-42 la corzi de 11-48 ?

Adica sa se indoaie griful ?

Nu ne-ai zis daca schimbi si acordajul. Daca cu 9-42 erai in E standard si cu 11-48 acordezi in D standard sau Drop C, probabil nu vei avea nevoie de nici o setare.

Edited by Shreder_DT
Link to comment
Share on other sites

Se poate intampla ceva daca schimb pe chitara electrica corzile de 9-42 la corzi de 11-48 ?

Adica sa se indoaie griful ?

Nu.

dar 9-42 la corzi de 11-48... daca ai "tremolo" trebuie reglate /stranse arcurile ...daca folosesti ...vibratorul.

 

Gatul daca este din artar si "quarter sawn "(QS) nu simte shimbarea la grosimile corzilor intr-o plaja larga

 

Am schimba la Srtat pe corzi mai groase apoi pe mai subtiri ...apoi am ramas la garnitura mixta cu corzile 6,4,5 mai groase iar cele subtiri de la "garnitura de 10" ( 0,1) ..... de "9" nu suna pe Strat

 

Nu a trebuit sa reglez nimc la gat doar arcurile vibratorului.

 

Se discuta si de "bend" pe corzile 1/2/3/4 ca "falseaza" coarda "6" ..am incercat pe Stratul meu cu aceste corzi "mixte" am doar trei arcuri standard de la Strat ...nu falseaza coarda "6" respectiv este insesizabil ...am tras de mai multe corzi si tot nu prea falseaza ..........

gatul este artar QS foarte "rigid"/stabil ...nu se simte aproape nici un "bend" daca trag de gat cu mana stanga....probabil din aceasta cauza nu simte nici diferenta de tensiune ale diferitelor corzi .

 

Daca insa gatul se poate "incovoia" usor fortand si doar din incheietura maini probabil se va curba sub o tensiune maimare si probabil se indreapta in cazu cand utilizezi iarasi corzi mai subtiri ...

{ cele mai multe chitare augatul din material nadecvat ,chiar si la chitare scumpe de am ramas masca dar asta o fi "piata" .nu tu QS poate nici nu-i artar adecvat ...

Cele mai multe din chitarele ieftine sunt cu gatul din paltin .si ! ca sa fie porcaia si mai mare sunt si "Plane Sawn ".. daca nu este QS si/sau macar mai gros /mai " bondoc " se cam incovoaie de la orice ...dar la unele gaturi se poate "fixa" oarecum din bara de otel cu niste compromisuri .

 

Daca vrei sa schimbi garnitura din diferite motive ...:

 

Masori inaltimea corzilor (mm) cu corzile subtiri ...notezi si pozitia "inclinatia" vibratorului daca ai ..

...montezi corzile noi mai groase . Nu umbli la nimic .... canti cateva zile ..apoi vezi daca "actiunea'" a crescut ...daca nu a crescut este OK.

Daca a crescut "actiunea" ( masurata in mm.._) trebuie verificata pozitia vibratorului ...apoi daca aceasta este OK ...se incearca sa strangi 1/4 tura bara de otel ...si lai o zi doua sa vezi daca este OK ....daca mai trebuie se mai poate strange tot doar cate putin .

 

 

Daca nu reusesti sa reglezi ( sau sa-ti regleze cineva ) treci inapoi la corzi mai subtiri ...

 

In cazul cu acordaje mai jos cu un ton etc ...poate este OK tensiunea si cu corzile mai groase ...fara sa mai reglezi nimic .

 

Oricum totu este un compromis ...corzi subtiri sunt "moi" playable ..simti fluiditatea in degete ....c

corzi mai groase simti ton mai rigid mai ferm dar si mai "greoi" la cantat ...daca ai tebsiunea corzilor mai mare trebuie sa scazi actiunea ...ca sa ai ton bun si la trecerea de la o nota la alta .....etc ...etc ...descriere mai discutata /dezbatuta gasesti pe rgc.ro in alte posturi din "arhiva' in legatura cu corzi, actiunea , tremolo sustain ,....etc..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.