www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sisteme Bigsby


estebe
 Share

Recommended Posts

Nu se gaseste nici un ultilizator de bigsby pe forum? Nimeni cu un Ibanez serios cu Bigsby, ceva? :)

 

Update: totodata daca stie cineva de unde se poate comanda din Europa asa ceva ( originalul, nu licente) il rog sa-mi spuna si mie.

 

Inca un stimulent vizual:

post-976-1166274248_thumb.jpg

Edited by estebe
Link to comment
Share on other sites

nu fura prea mult , bransmisia este foarte mare , am incercat cu blocarea arcului sii nu-i diferenta sesizabila.

Altceva este nasol ..coarda de dupa calus pana la vibrator intra in rezonanta si se reflecta catre partea activa , chiar am pus burete intre corp si corzi ca sa omor rezonanta.Apare un "reverb" , un "hall" deramjant si la cate o setare de ton nu se opreste tonul chiar cand estompezi ,asa ca am pus burete si am mai redus efectul.Deaceea unele cordare de GLP sunt impreuna cu bridge-ul ca sa nu mai fie coarda intre bridge si cordar.

 

La Strat , am double locking deci nu am coarda libera ce sa sune in afara de partea activa si se simte la claritate.

 

Si la Bigsby artrebui o menghina la headstock caci raman corzile agatate .Menghina pe langa blocarea corzilor blocheaza si sunetul ce s-ar reflecta , suna mai clar.

 

La shreding nu-i bine sa ai rezonante din acestea , si chitarele acustice spaniole au alta constructie decat cele clasice tocmai ptr a face tonul mai prezent si mai clar ( sacrificand din joase) , ca sa nu se amestece cand macina baieti...

Link to comment
Share on other sites

urata fierotenia oricum (niciodata nu mi-au placut armurile astea)

ca strica aspectul e clar

ca strica sunetul ... nu stiu, probabil nu ca un floyd, da' stau si ma intreb: cat folosesti vibratorul? ce obtii? merita?

... nu ma luati in seama... e aberatzia de Luni :)

la pretul unui vibrator cumperi o copie de Fatt Strat cu HSH si ceva floyd-rose , nu merita stricata o chitara GLP , sunt vibratoare de cursa mare cu roti dintate care se monteaza exact in gaurile existente pe GLP (am uitat sa precizez cursa mica a vibratorului Bigsby abea schimbi un semiton cu maneta la extremitati)

 

Eu am vibrator tip Bigsby facut de Schaller calitate super , pe rulmenti.

 

Mai ceva ...trebuie sa schimbi bridge-ul pe unul cu "rotite" altfel se tot rupe coarda pe bridge de la vibrat excessiv.si costa aproape cat vibratorul..

Link to comment
Share on other sites

Am eu. Din toate punctele de vedere (si bune si rele) e intre Floyd si synchronized tremolo. Dezacordeaza mai mult decat Floyd dar mai putin decat synchronized tremolo, ia din sustain mai putin decat Floyd. N-as gauri o chitara sa-l pun. La mine asa a venit chitara. Eu, si am mai auzit si pe altii, nu consider synchronized tremolo ca fiind tremolo. (Sa vezi cati imi sar in cap acum). Oricum, e o varianta acceptabila, mult peste synchronized tremolo dar sub Floyd ca dezacordeaza mai mult. Avantajul fata de Floyd ramane doar sustainul si faptul ca se acordeaza mai usor.

Vizavi de ce a zis Arpi, sunt mai multe tipuri de Bigsby, s-ar putea Arpi sa aiba un B3 la care coarda libera dintre calus si vibrator e mai lunga si de asta sa intre in rezonanta. Eu am B5 si la mine nu se intampla. Tu ai atasat poza cu B7 parca, nici la asta n-ar trebui, lungimea corzii libere fiind impartita in doua practic.

Chitara mea a venit cu B5 din fabrica.

Unii zic ca e urata, nu vreau sa atac pe nimeni, dar imi aduc aminte ca la inceput si eu ma uitam la chitara sa vad daca e frumoasa, ca deh... la altceva nu ma pricepeam. Acum pentru mine nu mai conteaza, frumoasa, urata, rosie, verde, vopsea sarita, zgariata, sunt alte lucruri care ma intereseaza la o chitara.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

urata fierotenia oricum (niciodata nu mi-au placut armurile astea)

ca strica aspectul e clar

ca strica sunetul ... nu stiu, probabil nu ca un floyd, da' stau si ma intreb: cat folosesti vibratorul? ce obtii? merita?

... nu ma luati in seama... e aberatzia de Luni :)

 

ai mare dreptate

Link to comment
Share on other sites

Aruncati un ochi si in ograda Kahler, au scos parca niste replacement-uri pentru Gibsoane. Vestea proasta - tot tre' sa tai din chitara, f*****.

 

 

am sa ma uit, merci pt info. Cit despre taiat, eu tot nu reusesc sa vad montarea unui bigsby ca o macelarire a chitarii...

Asa arata un Gibson( un model autentic din 1959 btw) macelarit:

post-976-1166480485_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle
am sa ma uit, merci pt info. Cit despre taiat, eu tot nu reusesc sa vad montarea unui bigsby ca o macelarire a chitarii...

Asa arata un Gibson( un model autentic din 1959 btw) macelarit:

 

 

Si imi amintesc ca sub poza scria ceva de genul "Don't to this to your vintage Gibson!" . Uf, ce priveliste deprimanta! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Capriciu satisfacut :) Diferentele de sunet nu sint foarte mari, dar chitara suna mai intunecat si are simtitor mai mult sustain( ceea ce cred ca se poate incadra la parti bune). Parti rele (din categoria nu m-as fi gindit) nu mai incape strap lock-ul la loc ceea ce m-a lasat cu o mare nelamurire, sper sa gasesc undeva unul cu diametru mai mic, momentan am instalat un sistem Schaler...aviz milioanelor de amatori care stau cu burghiul pregatit

 

Si pt ca o poza face cit o suta de cuvinte:

post-976-1199343413_thumb.jpg

post-976-1199343433_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.