www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help: Fender Telecaster!


Guest telecaster
 Share

Recommended Posts

Guest telecaster

Hello everybody,

 

Vreau sa obtin un ton apropiat de Status Quo / Rolling Stones.

Ce chitara imi recomandati? Din cate am inteles am merge un Fender Telecaster.

 

Btw ... Nu vreau sa aud de chitari pt metale !!!

 

Cant in general pe clean sau folosesc un BOSS Blues Driver cu gain destul de mic.

 

 

Sa nu uit ... bugetul aprox 4.500 RON.

 

Astept sugestii. Multumesc anticipat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest telecaster
Totul participa la ton, incepand de la degetele tale, si trecand prin chitara, efecte, amplificator...

 

 

Am auzit pe cineva care se lauda k a scos tonuri de Gibson cu un Epi chinezesc penal si un amp ieftin care are nush cate efecte in el...

Iti dai seama cand o sa vada asta o chitara buna ... o sa dea in depresie.

 

Am fost un pic offtopic...

 

Sunt constient de faptul k un ton bun nu se obtine doar cu o chitara ok.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

man..ce amplificator ai...conteaza.

nu m-am documentat dar sunt sanse mari ca keith sa foloseasca ac30-uri si fenderuri... so uitate bine

ca presupun ca daca ai 4500 pt chitara..ai si de un amp pe care sa merita sa bagi chitara.

 

cunosc..persoane care si-au luat chitari la mii de euro ..si au un excrement de amp.... si asta nu e deloc bine , ca apoi se mira de ce suna gibsonu sau fenderu a *****

Link to comment
Share on other sites

Cu orice amplificator pe lampi care sa dea un sunet clean, putin fortat pe distors din putere, te apropii de soundul clasic RS.

Keith a folosit multe amplificatoare, eu l-am vazut la un mom dat spre ex cu Mesa Boogie - cred ca era un Maverick.

 

Cred ca intrebarea ta e mai mult retorica. Daca vrei sound apropiat de RS sau Status Quo, care folosesc aproape exclusiv telecaster, e ff simplu. Chitara potrivita e un Fender Telecaster. Probabil un model cu humbucker in neck se va potrivi mai bine.

Si cu bugetul stai bine, ai ce alege la banii astia.

Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu
Cu orice amplificator pe lampi care sa dea un sunet clean, putin fortat pe distors din putere, te apropii de soundul clasic RS.

Keith a folosit multe amplificatoare, eu l-am vazut la un mom dat spre ex cu Mesa Boogie - cred ca era un Maverick.

 

Cred ca intrebarea ta e mai mult retorica. Daca vrei sound apropiat de RS sau Status Quo, care folosesc aproape exclusiv telecaster, e ff simplu. Chitara potrivita e un Fender Telecaster. Probabil un model cu humbucker in neck se va potrivi mai bine.

Si cu bugetul stai bine, ai ce alege la banii astia.

eu ma refeream ca ... unii au chitari de mii de euro si ampuri SS...

 

si man..tu ai generalizat prea mult.el probabil vrea sa sune cat mai exact de RS...ca asa un sunet asemanator de RS poti scoate cu orice chitara..amplificator... :)

Link to comment
Share on other sites

ton de telecaster , este chiar acel ton nasol de la doza bridge , daca pui alta doza nu mai suna a telecaster.

 

StausQuo canta exact cu soundul original.

 

Copiile nu au doza de "tele" , exact cum nu au nici copiile de Strat doza de strat .Apoi am vazut si Strat-uri cu doze aiurea.

 

Neaparat cu magneti individuali sub fiecare coarda si sa fie magneti "Alnico" de aici tonul , timbrul , atacul ,si distorsiunea specifica ce apare inca din doza.

 

Richards are mai multe chitare , si foloseste la inregistrari tonul adecvat .In concert la fel schimba chitarele dupa ton si acordaj.

Link to comment
Share on other sites

Guest telecaster

Ce parere aveti despre Fender American Tele Deluxe? Vad ca difera de versiunea standard prin dozele noiseless si prin finisajele facute ceva mai atent :) In ce masura se reflecta asupra sunetului?

Link to comment
Share on other sites

@telecaster: dragul meu, ai pus o intrebare si incerc sa-ti dau un raspuns: telecasterul (caci numai telecasterul poate suna cum iti doresti tu!) care se poate apropia de sunetul indicat de tine este 1952 vintage reissue si se gaseste in fabricatie momentan. are corpul din ash si dozele cu output ceva mai mare ca la stratocasterele vintage. dozele noiseless lasa-le pt. altii. uita-le daca doresti sunet de richards. vezi, insa, ca in cazul de fata e nevoie si de amp-urile adecvate unui astfel de sunet "vintage". telecasterul custom este momentan fabricat in mexic si nu suna asa cum iti doresti tu.

 

in privinta epiphoanelor care pot fi upgradate cu piese de gibson, mai usurel, e o mare capcana! in afara de doze, in rest nu se potiveste nimic de la gibson! am incercat eu si m-am linistit!

 

cei de la status quo au acelasi ton de tele classic.

 

numai de bine. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest telecaster

StratMan, multumesc mult pt sfaturi!

:)

In privinta Epi-urilor care "suna a Gibson" : doar Elitistul se merita, dar face in jur de 1.400 euro. Am pus mana pe asa ceva, Elitist rullz! E de nota 10.

 

In privinta telecasterului, se pare ca trebuie suplimentat bugetul. :)

Edited by telecaster
Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre Fender American Tele Deluxe? Vad ca difera de versiunea standard prin dozele noiseless si prin finisajele facute ceva mai atent :) In ce masura se reflecta asupra sunetului?

Un singur sistem promitator de reducerea zgomotui nedorit am vazut acesta a fost pus de @mibu , aici pe site.

 

Inca nu l-am incercat dar pot spune ca este singurul bun.

 

Orice alt sistem scimba prea mult caracteristica tonului .

 

Deci fara "hubucker"-e la Strat si la Tele , ramane doar forma chitarei nu si caracteristicile !!!

 

Este foarte interesant cum se poate vinde o "forma" , in schimb foarte putini au habar de sunetul care ar trebui sa aiba o chitara "asociata" cu o forma anume.

 

In legatura cu doze cu gain mai mare !!!!! atentie nu mai suna a Strat sau a Tele !!

 

Chiar dozele "vechi" suna adevarat ! cu magneti Alnico , foarte stabili in timp dar totusi dupa o vreme se mai slabesc si atuncea lovesti coarda mai tare => apare tonul cautat!!

 

deci trebuie sa ai acel ton denumit de chitaristi "Stratitis" , din cauza peste octava pe corzile 1 si 2 daca lovesti tare se satureaza magnetii si apare un ton ca si un stranut .

Link to comment
Share on other sites

Ce parere aveti despre Fender American Tele Deluxe? Vad ca difera de versiunea standard prin dozele noiseless si prin finisajele facute ceva mai atent :) In ce masura se reflecta asupra sunetului?

 

Eu am o parere foarte buna. Din moment ce este topul chitarilor de tip telecaster standard, precis sunt si cele mai bune.

Chestiile aste "reissue" vand legende. Intre timp tehnologia a evoluat mult si ai o chitara moderna care suna a telecaster dar te scapa de neajunsurile zgomotului infernal al dozelor "vintage".

 

Mergi pe Tele deluxe american. Varianta "ash" se prezzinta chiar fara "binding" care pe mine personal ma enerveaza. Este o frumusete de chitara cu o frumusete de ton de tele. (suntem in 2007 nu in 1952)

Link to comment
Share on other sites

Sunt sigur ca poti gasi usor undeva un comutator 3-way pentru doze, si ar mai ramane doar potentiometrele (care nu vad de ce nu s-ar putea schimba usor), si bridge-ul. Poate nu suna chiar ca un LP Custom Shop, dar in mod cert e un raport de multe ori mai bun pret/calitate decat un Gibson. Pe de alta parte, chitara mea principala este un Stratocaster MIA :(.

nu mai fii asa de sigur in continuare! n-ai decat sa incerci si-ai sa constati pe propria-ti piele (chitara) ca treburile sunt mult mai mai complicate! oricum iti doresc succes, mai ales in privinta switch-ului si-al potentiometrelor (nu se potrivesc d.p.d.v. mecanic cu cele de gibson sau de fender!). :)
Eu am o parere foarte buna. Din moment ce este topul chitarilor de tip telecaster standard, precis sunt si cele mai bune.Chestiile aste "reissue" vand legende. Intre timp tehnologia a evoluat mult si ai o chitara moderna care suna a telecaster dar te scapa de neajunsurile zgomotului infernal al dozelor "vintage".Mergi pe Tele deluxe american. Varianta "ash" se prezzinta chiar fara "binding" care pe mine personal ma enerveaza. Este o frumusete de chitara cu o frumusete de ton de tele. (suntem in 2007 nu in 1952)
cred ca habar n-ai ce inseamna un ton de telecaster adevarat! sorry, dar asta este! impresiile este bine sa ti le expui dupa ce le-ai probat intens pe toate! :)

si nu uita: reclama e sufletul comertului si in ceea ce priveste modelele mai noi, pe care le recomanzi tu si pe care ma indoiesc, sincer, ca le-ai probat! la revedere. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

:) cred ca habar n-ai ce inseamna un ton de telecaster adevarat! sorry, dar asta este! impresiile este bine sa ti le expui dupa ce le-ai probat intens pe toate! :)

 

 

Posed un tele American de ceva timp. Am facut si schimbarea de doze (standard la Samarium Cobalt Noiseless) si cred ca stiu ce inseamna un Tele adevarat. Si un ton de telecaster. Matale stii nenea Stratman? (avand in vedere ca suntem aceeasi generatie si cantam la chitari de vreo 40 de ani si mie cel putin mi-au trecut prin mana multe zeci de chitari probate intens)

 

Eu le-am probat foarte intens pe toate (americane, mexicane si coreene, chiar si squier de mai multe tipuri). Matale ai probat vreodata un Telecaster american deluxe series ash body, l-ai comparat cu 1952, dar cu 1962? Nu? Atunci este cazul sa faci acest pas. (La proguitar nu cred ca sunt pe stoc, dar le gasesti la Thomann in raft, cand treci pe-acolo).

 

peace,

 

TeleMan (gicu)

Link to comment
Share on other sites

in acest caz nu pot decat sa-mi cer sincer scuze si sa constat, ca dupa atatia ani, avem, SIGUR, urechi diferite! am probat 1952 reissue. n-am probat 1962, care este rw fingerboard, dar am cantat pe 1969 original (tot rw, si nu intra in discutie, in cazul de fata) si pe 1966 mn, original si pe 1976 mn, original si pot sa-ti spun, cu siguranta, care-i diferenta. iar in privinta dozelor scn, le-am probat si raman la parerea mea. oricum, nu are rost sa continuam polemica doar pe baza unor gusturi. imi pare rau, dar, se pare ca am fost prea caustic, chiar daca raman la parerile mele. eu consider ca tele-ul am std. este altceva, ca, de altfel si strat-ul am. std. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest telecaster
Posed un tele American de ceva timp. Am facut si schimbarea de doze (standard la Samarium Cobalt Noiseless) si cred ca stiu ce inseamna un Tele adevarat. Si un ton de telecaster. Matale stii nenea Stratman? (avand in vedere ca suntem aceeasi generatie si cantam la chitari de vreo 40 de ani si mie cel putin mi-au trecut prin mana multe zeci de chitari probate intens)

 

Eu le-am probat foarte intens pe toate (americane, mexicane si coreene, chiar si squier de mai multe tipuri). Matale ai probat vreodata un Telecaster american deluxe series ash body, l-ai comparat cu 1952, dar cu 1962? Nu? Atunci este cazul sa faci acest pas. (La proguitar nu cred ca sunt pe stoc, dar le gasesti la Thomann in raft, cand treci pe-acolo).

 

peace,

 

TeleMan (gicu)

 

 

Peace man,

 

Daca nu te superi, as vrea sa vad odata telecasterul deluxe. Raman dator :)

Thx.

Link to comment
Share on other sites

sunt unele neintelegeri , nu-i vorba de gust .

 

Tele din 52 (sau reissue facute corect) au tonul cel intrat in "istorie" chiar daca esre sau nu pe gustul meu .

Atat in Jazz cat si in country music .

 

Am cantat pe un Tele american original si "ala-i" , apoi am avut in mana un tele vintage "nashville" din acela cu vibrator pe o coarda ce este actionat de butonul de la curea.Si acela avea tonul.

 

Apropos de ani de fabricatie , dupa ani 70 s-a cam dus tonul de Fender la chitare , si a revenit doar dupa ce japonezi au preluat fabricarea .Acum e greu sa gasesti o chitara buna ,intre atatea versiuni si "signature" aiureli .

 

Cred ca vorbim de tonul original nu de versiuni ce s-au facut doar ptr a pastra "forma " chitarei , indragita de uni artisti .

 

Nu-i vad nici un rost sa am ton de altceva cu forma de Fender (?) .Mai bine un Ibanez bun , in modernizare Ibanez a adus cele mai multe , nu vad rostula formelor de fender cu sunet de Ibanez , si nu vad rostul sa ma chinui sa cant peste octeva cu o chit in forma de Fender ce nu se potriveste tehnic ptr asa ceva .

 

Nu stiu care ar fi partile pozitive a unui corp de Tele fata de un powerstrat Ibanez care este ,si fata de Strat, mult mai ergonomic .

Telecasterul a fost un simbol al Jazzistilor din ani 50' si al chitaristilor de country , eventual de asta se vrea forma , sa mearga la "costumatie" , nu da bine un Flying V cu costumatie de cowboy , hehe .

Link to comment
Share on other sites

Guest telecaster

Inca o intrebare:

 

Ce parere despre Fender American Ash Telecaster? Se pare k e o varianta care se incadreaza in bugetul meu ... Vintage '52 Reissue e totusi 6.000 RON.

Link to comment
Share on other sites

Inca o intrebare:

 

Ce parere despre Fender American Ash Telecaster? Se pare k e o varianta care se incadreaza in bugetul meu ... Vintage '52 Reissue e totusi 6.000 RON.

vezi ca la hardwarre exista o mare diferenta (care se reflecta in sunet) intre vintage '52 tele care are doar 3 saddles (cate una pentru fiecare 2 corzi) din alama, nichelate si am. ash tele care are 6 saddles din crom. numai de bine. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.