www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Michael Angelo Batio?


Madden
 Share

Recommended Posts

Nu am vazut un topic asemanator,asa ca am deschis eu unul.

Sincer nu stiu ce sa mai cred...unii zic ca e fals altii ca intradevar e bun

Adevarul e ca eu nu am gasit nimic de la el exceptand ceva clipuri si niste fragmente de piese aici

Nimic live nimic altceva sa i dovedeasca existenta....apelez la voi.Ce e de capul lui?

Link to comment
Share on other sites

da-mi un add pe mess si-ti trimit ce melodie vrei de la el k am discografia,sa te convingi singur :)

in rest, face bine, e endorser Dean, e propus la categoria celor mai tari shredderi..a mai scos si un album..:)

id:cadavru_death_grinder

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca omul sta cel mai bine la impresia artistica avand in vedere ca este ambidextru(nu stiu sigur, s-ar putea sa fie singurul cunoscut) si nici la velocitate nu sta rau deloc :). Insa stilul de executie nu prea mi se pare elegant (in comparatie cu malmsteen pe care il consider cel mai elegant in executii, bine, tipu' e si pedant din fire).Cred ca un plus este si la compozitie, are lucrari faine, elaborate, intesate cu virtuozitati la tot pasul, evitand cu brio caderea in stereotipie, ceea ce altii nu prea reusesc.Personal consider ca albumul No Boundaries e cel mai reusit si daca vrei sa-ti faci o idee despre cel in cauza iti recomand macar pe asta sa-l asculti :)

 

S-apoi mai rasfoieste forumul ca am vazut cu ceva timp in urma o inregistrare in care MichaelAngelo performa cu bine-cunoscuta sa chitara la salonul de chitara de la Paris, daca nu ma insel ...

Link to comment
Share on other sites

Omu are o tehnica bunicica(la sweepuri uneori se mai aud legatouri sau slideuri cand schimba poziti sau acordul) si nu mai zic de show(faza cu cantatul pe ambele parti ale grifului). E jale omul si canta si bine. Si pana la urma e cunoscut si faimos deci tragi tu concluzia daca e bun sau nu. Io zic ca e tare omul

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pe mine ma calca pe nervi. E prea egoist si prea 80's metal. Nu-mi place cum canta. Canta repede recunosc asta, dar nu-mi place. Pur si simplu poate sa-si miste degetele mai repede decat o mare parte din oameni, dar asta nu inseamna ca este un bun chitarist.

Link to comment
Share on other sites

L-am vazut pe preopinent la standul BC Rich de la Frankfurt, ca endorser.

CD-ul intr-un mini PA, si radea umar la umar cu altii 100 de la diferite standuri, 1 ora in fiecare zi.

 

Nu m-a dat peste cap (cred ca de vina sunt chitarile astea pe care nu le suport - BC Rich)... Foarte bun insa.

Foarte tare frate ... da' modest.

 

post-3128-1167471274_thumb.jpg

 

Si inca ceva: nu am auzit nimic despre el pana atunci, si nici de atunci pana acum. Uitasem si cum il cheama.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Michael Angelo e cel mai rapid (bagati un "Time Traveler" sa vedeti acolo dement, parca are si un sample pe site-u lui) si poate cel mai tehnic chitarist din lume. Nu cred ca exista piesa pe care sa nu o poata canta. Am un CD instructional cu el si explica si foloseste toate tehnicile de shred, alternate pciking (gen Al di Meola), alternative picking cu hammer/pull-uri (gen Joe Satriani), sweep picking (gen Frank Gambale). Zice ca e adept al "technical equality"-ului. Are si faze din alea de King Fu, de zici ca e Bruce Lee. Showman. Imi plac vreo 3 piese de la el, "No Boundaries" e de-a dreptul geniala. In rest, e obositor. In afara de ultimul album nu face muzica. Doar rupe chitara. Si daca zicei ca acea chitara cu 2 grifuri e ceva deosebit, sa-l fi vazut la chitara cu 4 grifuri. Are o vorba mare: "No one that can play realy fast sais "speed sucks""

Edited by Jabba
Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la sectiunea "Arhiva de aur" a RGC-ului vei gasi un mic clip in care se adreseaza chitaristilor romani. Asa, ca sa vezi ce fel de om e...

 

L-am vazut pe preopinent la standul BC Rich de la Frankfurt, ca endorser.

CD-ul intr-un mini PA, si radea umar la umar cu altii 100 de la diferite standuri, 1 ora in fiecare zi.

 

Nu m-a dat peste cap (cred ca de vina sunt chitarile astea pe care nu le suport - BC Rich)... Foarte bun insa.

Foarte tare frate ... da' modest.

 

post-3128-1167471274_thumb.jpg

 

Si inca ceva: nu am auzit nimic despre el pana atunci, si nici de atunci pana acum. Uitasem si cum il cheama.

La BC Rich l-ai vazut? Dude, cred ca e o confunzie mortala.

In cazul in care l-ai vazut acolo il poti santaja rau de tot :)

Link to comment
Share on other sites

Pe mine unu nu ma intereseaza ce fel de om e, ca nu vreau sa mi-l fac prieten

 

Poate pe tine nu te intereseaza sa ti-l faci prieten, pe mine insa DA!

Omul acesta despre care vorbim aici a postat personal pe forumul sau un link catre RGC, asa ca te rog vezi cum vorbesti :)

Link to comment
Share on other sites

Si ce treaba am io cu asta? Vrei sa te pui bine cu el treaba ta. Pe mine nu ma intereseaza (cum am mai zis) aspectul asta. Consider ca am voie sa zice ce vreau despre el, pt ca nu fac pamflete, calomnii sau dezvaluiri incendiare, ci doar imi exprim parerea despre el ca muzician. Poate sa-mi placa sau poate sa nu-mi placa. Dar obiectiv privind, daca nu e cel mai rapid, e unul dintre cei mai rapizi chitaristi cu o tehnica mai mult sau mai putin impecabila.

M-am si uitat la filmuletu ala, si ce sa zic.... E fix ceva gen "Hi, I am Enrique Iglesias and you are watching Acasa TV".

Edited by Jabba
Link to comment
Share on other sites

canta excelent , frazare ,stil , tehnici , de nu s-ar tot baga la " morse " sa demonstreze CE ?, acolo nu prea transmite nimic , si nici alti nu transmit nimic , peste o viteza "cantatul "nu mai are nici o valoare muzicala este doar zgomot si "show" este un mod de a se "promova" .

Dar e nasol daca ti se pune o ethiceta nu mai scapi de ea pe veci .

 

Sa facem o analogie , ce rost ar avea sa reciti Scrisoarea a treia cu viteza de 3000 cuvinte pe secunda ? nici un rost nimeni nu ar intelege nimic , nici interpretaare nu mai exista asa ca ???????

 

Chestia cuu viteza este ceva evident si usor de observat de oricine asa ca se poate " vinde" cel mai usor ,muzica e mai incolo si nu toata lumea o simte .Asa ca multi chiar super muzicanti raman la " comert" .

 

E bun omul , sa aiba noroc sa ajunga recunoscut si ca muzicean , sa nu ramana doar cu demonstratiile ciudate bune de cartea recordurilor.Poate pentru asta face demourile bizare ,nu?, sa fii in cartea recordurilor, e o chestie.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la sectiunea "Arhiva de aur" a RGC-ului vei gasi un mic clip in care se adreseaza chitaristilor romani. Asa, ca sa vezi ce fel de om e...

La BC Rich l-ai vazut? Dude, cred ca e o confunzie mortala.

In cazul in care l-ai vazut acolo il poti santaja rau de tot :)

 

 

 

AHh, si inca ceva ...

Modest, vreau sa zic in sensul bun. Adica nu se dadea vedeta. Omul isi face treaba pentru care este platit si nu se prea da in stamba - daca intelegi ce vreau sa spun. Nu stiu daca este "cel mai rapid". Si nu stiu nici cum se masoara asta (cu rapidometrul)...

 

PS: Confuzia este "mea culpa" ...

Link to comment
Share on other sites

Sã nu crezi cã io l-am botezat cel mai rapid. Din cîte ºtiu, Guitar One l-a ales cel mai rapid chitarist din lume. Nu stiu daca nu cumva topul lor e chiar ãsta: http://philbrodieband.com/muso-shredders.htm

 

Dupa logica mea, viteza se mãsoarã în note pe secundã. Or avea ei ceva instrumente de mãsurã ºi la chitarã, cã la tobe ºtiu sigur cã au (de ex, concursul Fastest Drummer)

Link to comment
Share on other sites

Sã nu crezi cã io l-am botezat cel mai rapid. Din cîte ºtiu, Guitar One l-a ales cel mai rapid chitarist din lume. Nu stiu daca nu cumva topul lor e chiar ãsta: http://philbrodieband.com/muso-shredders.htm

 

Dupa logica mea, viteza se mãsoarã în note pe secundã. Or avea ei ceva instrumente de mãsurã ºi la chitarã, cã la tobe ºtiu sigur cã au (de ex, concursul Fastest Drummer)

 

 

Clar: in note pe secunda... Dar care note?...

 

ar trebui sa se masoare in note/secunda x coeficient al distantei medii dintre notele vecine x coeficient de numar de note pe aceeasi coarda x coeficient (subunitar) penalizator pentru repetarea unei fraze formate din 6 note mai mult de 2 ori x ....

 

Hai c-am obosit (ca tastez cu 160 cuvinte/minut)

:)

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma calca pe nervi. E prea egoist si prea 80's metal. Nu-mi place cum canta. Canta repede recunosc asta, dar nu-mi place. Pur si simplu poate sa-si miste degetele mai repede decat o mare parte din oameni, dar asta nu inseamna ca este un bun chitarist.

Cam cum ai definii tu un chitarist bun????

Link to comment
Share on other sites

dgeekoo, stiu cum e ca si om si ca artist deoarece eram si eu la demonstratia aceea. E foarte de treaba!

 

Jabba, esti cam obraznicut. Vezi ca asta nu eu forum ca celelalte, unde se lasa cu scandal. Stiu cum e clipul fiindca eu l-am facut. Vad ca esti nou la noi pe forum dar pt. viitor please behave yourself :)

Ah, chiar te cheama Andre, ca si pe trupa aia? (asa scrie la profilul tau) :)

Link to comment
Share on other sites

Pãi cum. Mã cheamã Andre. Peter Andre. Mi se mai zice ºi Andre 3000, Ice Cold, Johnny Vulture, Dookie, Possum Jenkins, sau Benjamin Andre. Ãla de acolo, de la profil e numele de scenã. Din pãcate pt tine, nu te prea pricepi la pamflete. Nu ºtii nici sã faci, nici sã le guºti. Pînã acuma, numa pe forumurile galeriilor echipelor de fotbal se lãsa cu scandal la orice remarcã spiritualã. Da sã lãsam astea ºi sã revenim la Michael Angelo. Nu vi se pare penibilã faza aia cu chitara acusticã cu 2 grifuri? Adicã la aºa ceva chiar nu vãd rostu.

Edited by Jabba
Link to comment
Share on other sites

Guest kdavru
Păi cum. Mă cheamă Andre. Peter Andre. Mi se mai zice şi Andre 3000, Ice Cold, Johnny Vulture, Dookie, Possum Jenkins, sau Benjamin Andre. Ăla de acolo, de la profil e numele de scenă. Din păcate pt tine, nu te prea pricepi la pamflete. Nu ştii nici să faci, nici să le guşti. Pînă acuma, numa pe forumurile galeriilor echipelor de fotbal se lăsa cu scandal la orice remarcă spirituală. Da să lăsam astea şi să revenim la Michael Angelo. Nu vi se pare penibilă faza aia cu chitara acustică cu 2 grifuri? Adică la aşa ceva chiar nu văd rostu.

 

Are si un Dean cu 4 grifuri..eu cred ca aceste chitari au fost proiectate ca el sa-si poata manifesta capacitatile ambidextre,deci pentru show.

Si eu zic ca reuseste destul de bine sa faca show cu ele. :)

 

Lasand show-ul la o parte,eu zic ca e un chitarist foarte bun, iar ca om,nu pot sa fiu decat de acord cu Killahead,mai ales ca el l-a cunoscut si personal.

Edited by kdavru
Link to comment
Share on other sites

Dacã citeºti mai sus o sã vezi cã am pomenit ºi io chitara aia cu 4 grifuri. Hai cã la aia mai merge sã cînți. Dar ce te faci cu chitara clasicã cu 2 grifuri în V? Ce faci cu ea? Tap-uri? Aude cineva ceva cînd cînți?

DoubleAcoustic_MA_1lg.jpg

Io l-am lãudat aproape în fiecare post de-al meu pt ce poate sã facã, iar ca om, o zis pt a 3-a oarã, cã nu mã intereseazã. Poate sã fie cel mai arogant om din lume cã la fel îl privesc.

Edited by Jabba
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.