www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare despre Floyd Rose..


Silviu
 Share

Recommended Posts

Din cate am auzit exista Floyd Rose care are un fel de switcher astfel incat poate sa coboare acordajul cu un ton si sa revina la acordajul initial. Ma refer ca sa poti canta o piesa cu acordaj in RE si alta in MI fara probleme...

 

Gresesc? :)

 

Ma intereseaza daca exista, cum se numeste si de unde pot sa cumpar asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Se vinde separat - de exemplu stiu ca www.guitarpartsdepot.com are asa ceva de vanzare. Si mai era si pe www..al.com

 

Atentie! D-tuna merge doar pentru Floyd non-recessed (adica care merge doar in jos) - ei spun ca merge si pe floyd recessed (ambele directii) cu tremsetter instalat, dar nu stiu mai mult de-atat. Teoretic, ar trebui sa mearga daca pui tremsetter si il strangi mai tare.

Link to comment
Share on other sites

ma, io m-am uitat la d-tunau lu EVH si mi s-a parut ca nu ar fi mare filosofie. ar trebui sa mearga in ambele directii daca ai cavitatea floydului destul de mare (adica sa ai un + de spatiu in spatele lui). din cate am vazut sunt i destul de ieftine (30-40$) ....ma bate si pe mine un gand

Link to comment
Share on other sites

Theo, nu e asa deloc, motivul fiind foarte clar :)

 

Nu uita ca Floyd-ul recessed nu are o pozitie 'zero', si daca schimbi tensiunea dintr-o coarda, dezacordezi si celelalte corzi. D-aia trebuie sa fie ori non-recessed aka sa se sprijine pe chitara ca un tremolo vintage ori sa prinda un spor de stabilitate aka folosind un tremsetter.

 

Mai erau niste jucarii de la Allparts parca care transformau Floyd-ul fie in down-only fie in punte fixa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

O fi .

 

 

Ca idee este interesanta, dar nu prea ai vad rostul .

Cu un vibrator normal nu functioneaza, fiecare coarda are alta tensiune si la un unghi de deplasare a vibratorului nu se schimba inaltimea tonului la fel la fiecare coarda .Adica nu se schimba de ex. fiecare coarda cu un (1) semiton.Am prieten care si-a cumparat , de toate si nu prea functioneaza

cum este descris in specificatii.

 

Trebuie sa fie fiecare coarda cu reglaj separat si reglabil ca la o schimbare intre doua pozitii fixe sa

ramana acordajul bun .adica blocat 1 si blocat 2 , intre nu este acordata chitara ,dar acolo nu conteaza .

 

Nu pot fi numai doua pozitii de acordaj bun daca la fiecare coarda avem compensare de schimbare de tensiune.si acestea sunt pentru doua pozitii .

 

Pentru cei ce nu inteleg sa scriu mai simplu.de ex :

 

..coarda 6 de ex ..trebuie sa se lase vibratorul 1mm ptr a cobora un semiton

 

...coarda 1 trebuie lasata doar cu 0,6 mm pentru ca sa coboare un semiton.

 

asta inseamna sa avem punctul de prindere a capatului corzilor la diferite distante de axa de rotire a vibratorului , si sa fie reglabila pentru un acordaj fin intre cele doua pozitii .

 

Mai avem si calusul sub fiecare coarda care si el este reglat ptr octava corecta..

 

 

Bineinteles tot mecanic putem avea si mai multe pozitii dar se complica treaba.

 

In plus cred ca totul e poveste ptr amatori.

 

Profesionisti au 100 de chitare fiecare acordata pentru ce are nevoie chitaristul.

 

Exista sistemul acela mecanic cu arcuri pntr a contrabalansa o coarda rupta in cazul unui vibrator , nu prea functioneaza si este unul de firma , am vazut la un prieten care si-a cumparat de toate si incearca de toate ...multe sunt povesti.

 

Harfa are pedale cu care se schimba acordajul de baza.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.