www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ecranare Cavitati


leo1984
 Share

Recommended Posts

eu cand vad o chitara ecranata... mi se pare f funny. niciun constructor avizat n-ar ecrana chitara. dar... customers come first!

problemele sunt altundeva.

 

E adevarat ca n-am vazut/avut nicio chitara ecranata de fabrica cu folie de cupru/aluminiu. Ce-am mai vazut, folie de aluminiu lipita pe spatele pickguard-ului.

 

Cert e insa ca am ecranat un Squier (cel din pozele de mai sus) si i-am schimbat dozele cu niste SCN-uri si nu mai zice nici pâs chitara, desi inainte bazaia destul de rau, mai ales pe amp-uri neimpamantate. Nu stiu acum cat % e meritul dozelor si cat al foliei pentru ca ambele operatiuni s-au facut simultan.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Sam ai gasit pana la urma folie adeziva de cupru?as avea si eu nevoie si nu stiu de unde sa cumpar.

 

 

ps:am ecranat cu tabla de cupru subtire si inafara de faptul ca i-a disparut total brumul nu am sesizat nici o diferenta in ton:

 

Nu, am cautat la majoritatea magazinelor de bricolaj din Ploiesti (Baumax, Praktiker, Brico, Dedeman) si nu am gasit nicaieri. Am gasit doar de aluminiu la Artsani (un magazin local). Singurul la care n-am cautat este Obi

 

Aia da ecranare, cred ca e si bulletproof :)

Link to comment
Share on other sites

In cazul celor cu humbuckere cu pickup covers din metal - gen gibson (sau si alte modele si firme) ,ecranarea cavitatilor dozelor nu are sens deoarece partea metalica din spate a dozei e legata de capacul dozei (metal,cositorit in 2 puncte)  fiind legate la masa. O sursa de hum poate veni din partea cablurilor de semnal neecranate,asa ca ecranarea cavitatii poturilor nu strica . Cea mai usoara ecranare pt cele fara capace reprezinta montarea capacelor la doze. La single coil e la fel.

Link to comment
Share on other sites

 Am primit recent o chitara (strat) in urma unui schimb cu partea electrica cam macelarita, m-am gandit ca daca tot am de desfacut/refacut sa-i si ecranez cavitatile. Am optat pt. banda de aluminiu deoarece ii mai ieftina. Buuuuun, dupa ce termin io de bibilit mandru de opera realizata imi dau seama ca tot ecranu' trebuie sa aiba continuitate pentru a fi legat la masa. Bineanteles ca nu era dintr-o singura bucata si ohm-metrul a confirmat faptul ca banda nu conduce prin partea cu adeziv. Am fost cuprins de bucurie deoarece stiam din experientele anterioare ca "aluminiu" + "fludor" nu-i egal "love". Am incercat cu o bucatica de aluminiu lipita pe o placa de lemn si s-a lipit chiar ok, insa pe chitara fiind o cantitate mai mare s-a disipat caldura si a fost destul de nasol sa lipesc intre ele bucatile. In cele din urma am reusit, ohm-metrul a confirmat continuitatea. Sper sa reusesc sa pun si poze.

Link to comment
Share on other sites

In cazul Squier-ului ecranat de mine, absolut toate partile metalice dau la masa (cheite, corzi, bridge, etc) totul verificat cu ohmmetrul.

Inainte de operatie (pe anumite amplificatoare, in general neimpamantate) in momentul in care atingeam corzile auzeam un pâc-pâc iar parte din 'fâşul' specific single-coil-urilor disparea cat timp tineam mana pe corzi. Chiar si cu switch-ul intre doze aveam un 'hum' considerabil, mai slab ce-i drept dar maricel.

 

Insa cum am mai spus, dupa ecranare + schimbarea dozelor, chitara e cu totul alta, noiseless la propriu.

 

Totusi, pentru a-mi confirma/infirma personal mitul, la urmatoarea chitara cu 'probleme de personalitate' voi masura zgomotul (1) fara ecran (2) cu ecran (3) cu ecran si doze mai mult sau mai putin noiseless.

 

P.S. Am avut un Strat American (~2000) cu doze originale care in oricare din cele 3 pozitii de single-coil bâzâia mai rau decat orice Squier.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.