www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Se numeste "muzica de masa"


Winston
 Share

Recommended Posts

Guest arosulescu

ma ideea nu e rea deloc chiar foarte misto.. fa ceva cu acordajul care e departe de adevar...si interpreteaza mai mult umpic in rest ... misto

Link to comment
Share on other sites

Pune ceva mai recent (in afara de duel) sa vedem cum stai (stati) acum cu muzica, cu cantatul pt ca dupa aceasta inregistrare nu as dori sa-mi formez o imagine despre tine si despre cea ce faci ... nu mi se pare ceva reusit si sanatos...

Hai, hai la treaba!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Pune ceva mai recent (in afara de duel) sa vedem cum stai (stati) acum cu muzica, cu cantatul pt ca dupa aceasta inregistrare nu as dori sa-mi formez o imagine despre tine si despre cea ce faci ... nu mi se pare ceva reusit si sanatos...

Hai, hai la treaba!!! :):)

 

e, asta pt ca nu ai tu gust, nu esti deschis catre lucruri pe care nu le-ai mai auzit, vorba aia "totul e cum ti se pare" e o mare balba in filosofia universala, cat despre acordat, unele chitare nu pot fi acordate :) atunci aveam o hora batuta de soarta, acum am un behringer batut de soarta care poate fi acordat putin mai aproape de normalitate... si nu ma trimite pe tonul ala parintesc la treaba mai pispirica :( cheers

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Da, dragut. Plictisitor de la un moment dat soloul care nu se mai termina si backing trackul care se repeta, dar numai bine ca are doar un minut jumate piesa. Acordeaza frate chitara ca zgarie urechea.

Edited by domnul Rig
Link to comment
Share on other sites

Da, dragut. Plictisitor de la un moment dat soloul care nu se mai termina si backing trackul care se repeta, dar numai bine ca are doar un minut jumate piesa. Acordeaza frate chitara ca zgarie urechea.

 

:) serios acum, constructiv e sa dai argumente, solo-ul e pe toata melodia pt ca nu exista texte deci ramane singura solistica pe mana chitarei care, repet, era la vremea aia imposibil de acordat (am incercat sa o fac pe lutierul dar tot nu am reusit sa scot ceva bun de la ea), dar apreciez contributia la imbunatatirea metodei mele... totusi, nu contine midi-uri... e 100% naturala (daca consideri asta o valoare, eu da)

melodii mai noi nu am pt ca am avut o perioada de 2 ani in care nu am mai cantat decat poate o data pe luna la chitara cand dadeam de cineva cu o chitara la care merita sa cant

Link to comment
Share on other sites

Nu te lasa , recupereaza

 

ritmul la tobe nu este OK ptr aceasta piesa ,trebuie un ritm balansat ( mai sincopat ) fara toba mare " dubla"

 

Chitara ce nu se poate acorda nu am vazut , doar chitara ce nu este reglata bine , dar nu mai conteaza.

 

invata sa a-ti reglezi chitara , un chitarist nu fuge la lutier cand trebuie sa-si regleze octava.

 

idea piesei este OK , basul slabut ,neajutat de tobe ca sa tina balansul piesei , trebuia un ritm ce aduce nmai multl a Bossa sau un Shake lent ...

 

Si nu trebe sa te explici la fiecare comentator separat , trebuia sa mentionezi din prima ...o idee de piesa , cam falsa etc...dar puteai sa o refaci sa o actualizezi .sa incerci sa finalizezi frazele sa aiba cate o rezolvare la cate un ciclu din melodie .

 

Daca ai pus piesa fiecare va scrie ce crede si nimic rau in acest lucru , de acea ai pus-o nu ? sa vezi ce spun alti chitaristi .bineinteles vor fi cine nu intelege ,altora nu le place , asa poti trage concluzii .. mai ales daca colegi mai tineri sunt si cinstiti si asi spun parerea direct .

 

Altfel daca ne cunoastem si ne intalnim in oras o sa spun "iar ma bate asta la cap cu piesele sale "..., si at-i spun ,,,"super tine-o tot asa mai departe" si greu afli ce nu-i OK .Cred ca cunosti si tu fenomenul , unora nu le poti spune ca nu fac ceva bine caci cred ca ai ceva cu ei si mai bine al lauzi sa scapi de el.

 

Inregistreaza un CD cu 4-5 melodii de ale tale si dute pe la prieteni cunoscuti , muzicanti nemuzicanti si fa o statistica cati au rabdare sa-ti asculte piesele.Sa ai cea mai grozava muzica si o duci la un producator sau manager si o sa vezi si la acestia ca nu asculta , nu se pot concentra nu-i intereseaza etc...

 

muzica mea instrumentala de chitara pusa pe AcidPlanet in medie este ascultata de 150 de ascultatori pe o saptamana si asta-i o cifra mare , si numai daca ai piesa noua fiecare saptamana !! si gandeste te ca sunt 50000 de membri pe siteul Acid , nu pe toti ai intereseaza chitara , nu pe toti chitaristi ai intereseaza ce face celalalt .

 

Asa ca se multumeste daca cineva ti-a ascultat muzica a fost curios ai a avut rabdare sa parcurga piesa cu tot cu greseli si dezacordari , citesti criticile aduse si tragi concluzii.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Inregistreaza un CD cu 4-5 melodii de ale tale si dute pe la prieteni cunoscuti , muzicanti nemuzicanti si fa o statistica cati au rabdare sa-ti asculte piesele.Sa ai cea mai grozava muzica si o duci la un producator sau manager si o sa vezi si la acestia ca nu asculta , nu se pot concentra nu-i intereseaza etc...

Hai ca mai are mult pana acolo.

Link to comment
Share on other sites

karpi daca nu ai vazut chitara care nu se poate acorda (nu te supara) dar probabil ca ai fost sau inca esti un pusti de bani gata care nu a pus mana pe un reghin cu o varsta de 2 ori cat a lui. eu iti spun ca are calusul indoit si grifful stramb si de nerecuperat, tu zici ca nu ai mai vazut

In al 2 lea rand nu am postat melodia pt ca un pustan sau altul cu pretentii de chitaristi experimentati sa se umfle in pene comentand-o (pt ca asta fac acesti colegi tineri), v-am dat-o doar ca sa o ascultati si sa vedeti ca sunt oameni care incearca lucruri noi, abateri de la dogma voastra. Cat despre ascultatul piesei, ea a circulat pe net mult timp de cand a postat-o cineva pe nu stiu ce forum cu acelasi specific ca asta din alta tara si mi-a spus ca a avut succes... eu nu stiu pt ca nu am facut-o publica niciodata.

 

Dar de, asta-i romanul, mai ales cel din provincie: el vrea sa fie mai bun insultand succesele celuilalt in loc sa se straduiasca sa aiba un succes mai mare el insusi

 

a si inca ceva: Rigoleto tu esti exclus din hoarda de interese mentionata mai sus, tu comentezi in mod negativ doar incercand sa demoralizezi incercand sa aduci ce te inconjoara la pesimismul care iti e caracteristic, cum iti e si stilul de emo, sa nu crezi ca nu esti (ultima parte e doar o banuiala pt ca nu te cunosc suficient)

Link to comment
Share on other sites

karpi daca nu ai vazut chitara care nu se poate acorda (nu te supara) dar probabil ca ai fost sau inca esti un pusti de bani gata care nu a pus mana pe un reghin cu o varsta de 2 ori cat a lui. eu iti spun ca are calusul indoit si grifful stramb si de nerecuperat, tu zici ca nu ai mai vazut

In al 2 lea rand nu am postat melodia pt ca un pustan sau altul cu pretentii de chitaristi experimentati sa se umfle in pene comentand-o (pt ca asta fac acesti colegi tineri), v-am dat-o doar ca sa o ascultati si sa vedeti ca sunt oameni care incearca lucruri noi, abateri de la dogma voastra. Cat despre ascultatul piesei, ea a circulat pe net mult timp de cand a postat-o cineva pe nu stiu ce forum cu acelasi specific ca asta din alta tara si mi-a spus ca a avut succes... eu nu stiu pt ca nu am facut-o publica niciodata.

 

Dar de, asta-i romanul, mai ales cel din provincie: el vrea sa fie mai bun insultand succesele celuilalt in loc sa se straduiasca sa aiba un succes mai mare el insusi

 

a si inca ceva: Rigoleto tu esti exclus din hoarda de interese mentionata mai sus, tu comentezi in mod negativ doar incercand sa demoralizezi incercand sa aduci ce te inconjoara la pesimismul care iti e caracteristic, cum iti e si stilul de emo, sa nu crezi ca nu esti (ultima parte e doar o banuiala pt ca nu te cunosc suficient)

Din potriva ...prima chitara mi-am cioonstruito eu , si a doua la fel cu ajutorul tamplarilor caci nu aveam scule sau experienta si la tamplari le placea ce avant aveam si ma ajutau cu de toate ,lemn sfaturi etc.

Apoi am luat gatul de la o chitara Iolana si am facut un "telecaster" , apoi am construit o chitara Gibson LP , dar nu am avut mahon si am facut-o din paltin .Apoi le am vandut lui Boitza , el a vandut "telecastrerul" unui american , iar copia de LP lui ( Iovin )@ Ghighi de la Progresiv TM , asa ca am experienta cu problemele unei chitare .Si sustin parerea ca un chitarist trebuie sa invete sa-si regleze chitara ,sa o repare etc , nu exista a nu se poate eventual cere timp mai lung , munca , rabdare ...si asa cateodata nu am chef sa schimb corzile ..

 

succes am , si am tot avut nu e problema .

 

http://www.acidplanet.com/artist.asp?songs=386149&T=707 asulta aicea cateva din piesele mele

 

 

sau aici selectiuni din piese , acest site nu ma lasa sa postez pe gratis numa 20 de piese , site cu multi de prin NY , si toate colturile lumi.

 

http://www.jamwave.com/storytellerguitar

 

se poate critica , pe AP am si critici si laude uni-s suparati alti sunt mari fani si tot asa ....

 

la tine am auzit ca esti de scoala mai veche si poti sa canti daca te pui pe roate intre timp trebuie sa ai grije cu dezvoltarea unui stil de construit structura unei piese , inceputurile idea este OK apoi o iei putin pe de-alaturi si parca te plictisesti pe la sfarsit ...asta strica mult ptr toata munca buna din prima parte si ramane ultima impresie.

Apoi la concluziile dupa critici mai scazi treba cu chitaristi si preferintele lor , chitaristi nu mai asdcilta muzica ci sunt atenti la partea tehnica , noi muzicanti nu mai putem sa ascultam muzica de chitara doar ptr muzica ci suntem cu urechile chititi per arpegii , game , ;lickuri , fitze , efecte ...asta e .

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

a si inca ceva: Rigoleto tu esti exclus din hoarda de interese mentionata mai sus, tu comentezi in mod negativ doar incercand sa demoralizezi incercand sa aduci ce te inconjoara la pesimismul care iti e caracteristic, cum iti e si stilul de emo, sa nu crezi ca nu esti (ultima parte e doar o banuiala pt ca nu te cunosc suficient)

:) :aplauze: :)

 

Moshule daca nu voiai sa-ti fie comentata piesa nu o puneai pe forum. Sa stii ca in viata reala nu merge faza cu "daca n-ai ceva frumos de spus, abtine-te". Este o lectie grea de viata, dar adevarata, dar eu ca emo normal ca o cunosc. :)

 

karpi ti-a taiat macaroana prompt. Cat despre mine... ai recunoscut si in acelasi timp ai negat ca nu ma cunosti (?!). Mai fa judecati de-astea cu argumente de la Sf Duh, sa vezi ce popular ai sa fii pe forum. :(

Link to comment
Share on other sites

rigoleto, ca esti emo am indicii doar, ex: contul de deviant art, cu asta nu vroiam sa spun ca te cunosc, niste indicii imi permit sa cunosc doar o mica parte din tine dar nu bag mana in foc,(e un fel de te cunosc dar in acelasi timp nu te cunosc daca vrei), dar oricum asta e pe langa subiect. Eu nu expun cartofi in piata ca tu sa iti dai cu parerea despre calitatea lor, esti un emo roacar care probabil nu poate intelege mai mult decat nirvana si daca am dreptate ca esti emo nu o sa te simti jignit.

Daca ar fi sa imi comenteze cineva inregistrarile sa o faca cineva in masura si cu gust ca Hututui sau Ilun sau care mai sunt pe acolo cu niste talent si ceva de spus cu chitara, ci nu niste impiedicati ca rigoleto si art vandalay. Si sa tina cont ca eu nu am venit aici ca sa invat sa cant la chitara deci sugestiile sa fie sugestii nu imperative cum s-au exprimat cu exces de zel cativa... nu am venit aici nici sa imi fac prieteni( sa fiu "popular pe forum"),si daca vreti motive pt activitatea mea pe forum, sunt aici din 2 motive: 1 e sa particip la "duelul" de chitara(pt ca nu mai am rabdare sa imi fac singur un instrumental pe care sa trag o improvizatie) si al 2 lea e sa aflu in ce fel se mai sufera in cercurile de muzicieni amatori ingamfati in fata unui nou venit (mai experimentat decat unii, mai putin experimentat decat altii)

 

Si in final: melodia asta nu e de comentat cu sugestii ca "ar trebui pe viitor sa..." pt ca are deja 3 ani, dupa scurgerea carora cu siguranta nu as mai canta-o atat de stangaci dupa cum vi sa poate dovedi ascultand duelul 55 sau 56(daca o sa particip pt ca nu prea e stilul meu power metalul asta)

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Hahahaha. Deci contul de deviantart => emo? Macar ai intrat in viata ta pe siteul ala? Eu zic sa nu te mai risti la afirmatii de-astea gratuite. Fara sa te cunosc si eu pot sa zic despre tine ca esti un mare prost. Dar poate nu esti, asa ca nu am sa spun. In schimb pot sa afirm cu certitudine, bazandu-ma pe comportamentul tau pe forum, ca esti un copil rasfatat care nu accepta cuvantul "NU", ci vrea sa auda numai "DA!", numai laude.

 

Cat despre "emo roacar" si faptul ca "nu pot intelege mai mult decat nirvana", baiatu' n-ai ascultat tu muzica cata am sters eu (citez clasicii in viata). Asa ca ciocul mic si mana pe chitara. Chitara acordata, nu "lasa ba ca merge asa". Daca nu poti sa tensionezi corzile alea mai tare, acordeaz-o in Eb sau D, numa sa fie acolo.

Link to comment
Share on other sites

Maestrilor, cu tot 'respectul' luati in considerare ca pe vremea aia omu avea un *** de chitara si aia cu greu agonisita, efecte nema, bassu era al meu, o barca de reghin si melodia e inregistrata in Dance e-jay. Chitara aia saraca avea o bucata corzi de electrica restu date jos de pe acustica. Nu mai spun ca noi cand ne-am apucat de cantat net nema, prieteni chitaristi nema, experienta nema si cam tot nema. Cam asta era vremea cand a fost inregistrata melodia aia. Nu mai faceti morale ieftine ca n-aveti dreptate. Voi sunteti in mare parte oameni cu familie, slujba si alte alea drept care va permiteti sa va luati o scula, cum o fie ea chiar si mai de doamne-ajuta pe cand noi ne-am descurcat cu ce am reusit sa adunam si sa ne facem. Orice ati zice bucatica aia suna bine pentru ce este si nu va mai ascutiti urechea fina ca chiar si asa cum falseaza daca o asculti iti suna bine (ascultat nu cu osciloscopu sau cum oti asculta voi muzica).

 

Nu mi-o luati in parere de rau dar totusi mai scoateti si voi ochelarii de cal.

 

Si ca atasament, asta e facuta acu 2 ani. Sa nu-mi spuneti ca nici asta nu suna bine. Apropo efectul e un fuzz-face facut de mine si chitarile sunt niste janghine de reghin de pe vremea lui Burebista. Hai, ziceti ca-i naspa.

tipatori1.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

Da, asta e faina. Suna a muzica de joc de nintendo, dar calitate mai buna, nu beepbeepbeep. Tarisoara.

 

Ce-i cu smiorcaiala asta cu suntem fomisti n-avem bani de scule? Eu am schimbat o bicicleta pe prima mea chitara acustica, prima electrica mi-am luat-o din banii de pe alocatie, iar de-abia la 20 de ani cand am inceput sa muncesc mi-am luat sculele actuale, care si-asa nu sunt excelente. Asa ca si eu am trecut prin scule jaf, dar macar n-am inregistrat ceva de chichi de mambo. Plus ca la piesa anterioara nu sunetul era problema, ci lipsa de idei.

Link to comment
Share on other sites

that's the (teen) spirit

 

inseamna ca nici macar nu stii ce e un emo... dar poti sa intri pe www.gigel.org la "urbanul" sa te lamuresti, pusti nu sunt si nici nu am fost vreodata rasfatat, nu stiu ce inseamna clasici pt tine dar putin imi pasa

 

tot ce vreau sa-ti spun e: danseaza pe asta!

the_perverted_brounette_mp3.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

tot ce vreau sa-ti spun e: danseaza pe asta!

Si asta e tarisoara. Imi place in prima parte (mai clean) cum se aude sunetul penei pe corzi, ca si cand ar fi percutie. Restul postului tau e abureala fiindca se pare ca nu cunosti legea nr.1 a unei dispute: vino cu argumente mai bune. :)

Link to comment
Share on other sites

dupa parerea mea problema e foarte simpla, a fost pusa o melodie spre ascultare, lumea in mod natural o asculta, si apoi, fiind un forum public incep sa apara pareri pur obiective la acea piesa...si in cazul acestei piese parerile nu au cum sa fie toate bune...(ma refer la prima postata)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.