www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor Cu Intretinerea Corzilor Chitarei


Recommended Posts

Recent m-am apucat de chitara electrica si am trecut prin niste lectii de blues abundente in tot felul de benduri care solicita foarte mult corzile. Saptamana trecuta mi s-a rupt coarda Mi numai dupa doua luni de la cumpararea setului (pentru mine e destul de putin, avand in vedere ca nu sunt dispus sa dau 35 de lei odata la doua luni pe seturi de corzi) si cum Muzica din braila nu mai vinde corzi la bucata, trebuie sa cumpar un set nou. Ce as vrea sa stiu de la veteranii in domeniu sunt modalitati de intretinere a corzilor, cum sa previn oxidarea, daca trebuie sa folosesc anumite solutii pe corzi pentru a mentine calitatea, daca husa protejeaza corzile de umezeala sau daca e nevoie de altceva. Orice sfat e bine venit :D

Link to comment
Share on other sites

Daca esti la inceput o sa rupi MI-ul subtire pana te inveti exact cat poti trage de el pana face poc. Te putem ajuta noi daca vrei MI la bucata - in Bucuresti nu stiu daca se vand, dar in Ploiesti stiu sigur ca au la cativa lei coarda; cumparam si trimitem cu Posta.

Link to comment
Share on other sites

Recent m-am apucat de chitara electrica si am trecut prin niste lectii de blues abundente in tot felul de benduri care solicita foarte mult corzile. Saptamana trecuta mi s-a rupt coarda Mi numai dupa doua luni de la cumpararea setului (pentru mine e destul de putin, avand in vedere ca nu sunt dispus sa dau 35 de lei odata la doua luni pe seturi de corzi) si cum Muzica din braila nu mai vinde corzi la bucata, trebuie sa cumpar un set nou. Ce as vrea sa stiu de la veteranii in domeniu sunt modalitati de intretinere a corzilor, cum sa previn oxidarea, daca trebuie sa folosesc anumite solutii pe corzi pentru a mentine calitatea, daca husa protejeaza corzile de umezeala sau daca e nevoie de altceva. Orice sfat e bine venit :D

 

Ca sa-ti reziste mai mult corzile: puse cum trebuie, avut grija sa fie ok elementele pe care sunt tensionate (fara muchii ascutite), si, mai ales, sterse dupa fiecare utilizare. In functie de cat de nasoala ti-e transpiratia, te ajuta mai mult sau mai putin solutiile "speciale" de curatat corzi.

 

Ca principiu, corzile se corodeaza cam orice-ai face. Cele neacoperite mai mult sau mai putin instantaneu (adica dupa prima folosire se vede ca nu mai sunt ca noi), cele coated tin ceva mai mult.

 

Trebuie sa-ti faci o evaluare pret/durata/calitate. Iti iei corzi de 15 lei care tin mai putin, iti iei corzi de 60 care tin mai mult, etc. Oricum, urechii mele ii place cum suna corzile NOI - sigur dupa o luna nu mai suna la fel, chiar daca e facuta din tendon de pui de panda.

 

In cele din urma, posibil sa nu faci bendul chiar optim, mai ales daca esti la inceput si ai mana grea, e posibil sa rupi cateva duzini pana te prinzi ce si cum :)

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Dupa fiecare folosire sterge corzile cu o carpa uscata. Personal n-am folosit dar poti incerca si asa ceva: http://guitarshop.ro/conditionator-corzi-chitara-dunlop-6582-ultraglide-65-string-conditioner-cleaner_p1060.html

 

Cat despre corzile Elixir, subscriu la ce a spus Razvan, costa de doua sau trei ori mai mult dar si tin pe masura.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu am avut gramada de neplaceri cu elixir,gen ''coarde'' noi noute care plesnesc imediat ce le pui pe cheite,in special sol si la.

la 60 de lei mi se pare penibil .

nu exclud totusi posibilitatea ca baietii de la magazin sa fi schimbat continutul pachetelor,mai demult elixiru nu era sigilat...acuma nu stiu si nici nu ma intereseaza.

Edited by subliminal
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Well, multumesc mult de sfaturi :D momentan nu dispun de prea mult capital sa-mi pot permite un set Elixir, o sa raman la Dunlop si o sa vad de un String conditioner. Multumesc mult Capitanul_Nam, dar ar fi prea mare deranjul, n-as avea cum sa trimit banii avand in vedere ca nu am card, dar apreciez :)

Link to comment
Share on other sites

Ce fel de chitara ai? Ce dimensiuni folosesti la corzi? Cumpara=ti, la 22 ron, de pe MC Music Rotosound-uri. Incearca-le. Eu cant ce cativa ani pe ele si sunt cele mai misto pe care le-am incercat. In ultimii 3 ani de cand folosesc nu am rupt de mai mult de doua sau trei ori o coarda si aia a fost sol-ul, parca, in nici un caz mi-ul. Mi-e chiar dor daca stau sa ma gandesc... In fine, sa revenim. Foloseste Rotosound cu incredere. Eu folosesc de 11. Daca ai chitara cu tailpiece, gen Les Paul, poti sa folosesti urmatoarea tehnica, din poza de jos. Cat despre curatare, foloseste o carpa moale, uscata. Depinde cat de des transpiri. Eu zic ca daca dai cam din jumate in jumate de ora pe corzi cu carpa, sa stergi mizeria, si desigur cand nu mai canti, nu ai absolut deloc nevoie de dunlop si fast fret sau mai stiu eu ce minuni. Bafta! :)

 

http://oi42.tinypic.com/1jvr85.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

am un behringer... e ceva ce am primit, de meserie cant piese clasice pe acustica, dar am zis sa mai diversific repertoriul. o sa trec prin cluj peste doua saptamani, la muzica de aici, din provincie, nu prea e nimic bun. o sa tin cont de toate sfaturile, gasesc eu o coarda provizorie pana atunci, multumesc mult :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

de 12 ani de cand cant ce am invatat cu intretinerea corziilor pt chitara electrica e: NU FOLOSI SUBSTANTE DE NICI UN FEL PE CORZI!!! am facut acest experiment dupa ce am vazut pe net un clip in care tipul dadea sfatul acesta..de fiecare data cand schimbam corzile trageam o tura de susbtanta pt intretinere de la dulop..asa de repede se corodeau..in fine..cand am renuntat la substanta am vazut ca, corzile tin mai mult. In principiu cam o data la 4-6 saptamani ar trebui sa iti schimbi corzile daca canti mai des..cel putin eu asa fac..si neaparat curatate cu o carpa uscata si moala dupa fiecare repetitie.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.