www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Zadar -Fara Noi


Recommended Posts

pai, nu stiu, sunt o gramada: Sfinx, Phoenix, Taxi, Vita-de-Vie, Omul cu sobolani etc. etc.

...ce-i cu asta? vrei sa spui ca nu exista texte bune in rock-ul romanesc?

Ziceam doar sa-mi dai un exemplu concret cum ca textul asta e mai bun ca asta si sa argumentezi de ce si cum. Ideea da tema textului tre sa fie cam la fel,ca sa se poata compara,nu un text sa fie despre astronauti si unu despre margarete. ok ? merci ! :)

Link to comment
Share on other sites

Per total mie mi-a placut piesa insa am avut aceeasi senzatie ca si colegul art vandalay cu privire la text. E format din cliesee, e previzibil si usor pueril: "marea ne cheama", "esti tot ce-am visat", "soarele rasare" dupa care era clar ca va urma ceva cu "apune", acel "amandoi" care era previzibil ca va urma apoteotic dupa "noi", "noi...amandoi"

 

Asta asa daca e sa cautam nod in papura ca piesa e ok una peste alta. Doar ca textul nu iese deloc din anonimat. Din contra, cred ca mai exista 200 de piese romanesti cu aceleasi cuvinte cheie si acelasi mesaj.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mie imi plac versurile. Sunt simple, astea in niciun caz nu le fac proaste. Iar revin si spun ca prefer sa aud asa ceva la radio decat " taxi du'ma unde vreeei blabla totul va fi ok". Really? Alea-s versuri mai bune?

Daca te raportezi la phoenix, normal ca "ca nu e ce trebuie". E ca si cum ai compara mere cu pere. E deja alt secol, si mileniu chiar, fata de atunci.

Mie vita nu mi-a placut niciodata la versuri. Daca ziceai si tu travka intelegeam...

Edited by lefmir
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Per total mie mi-a placut piesa insa am avut aceeasi senzatie ca si colegul art vandalay cu privire la text. E format din cliesee, e previzibil si usor pueril: "marea ne cheama", "esti tot ce-am visat", "soarele rasare" dupa care era clar ca va urma ceva cu "apune", acel "amandoi" care era previzibil ca va urma apoteotic dupa "noi", "noi...amandoi"

 

Asta asa daca e sa cautam nod in papura ca piesa e ok una peste alta. Doar ca textul nu iese deloc din anonimat. Din contra, cred ca mai exista 200 de piese romanesti cu aceleasi cuvinte cheie si acelasi mesaj.

*Intr o alta viata

Dintr o alta lume

Soarele rasare

Si nu mai apune * cliseu ??? aoleu.... :)

Link to comment
Share on other sites

Per total mie mi-a placut piesa insa am avut aceeasi senzatie ca si colegul art vandalay cu privire la text. E format din cliesee, e previzibil si usor pueril: "marea ne cheama", "esti tot ce-am visat", "soarele rasare" dupa care era clar ca va urma ceva cu "apune", acel "amandoi" care era previzibil ca va urma apoteotic dupa "noi", "noi...amandoi"

 

Asta asa daca e sa cautam nod in papura ca piesa e ok una peste alta. Doar ca textul nu iese deloc din anonimat. Din contra, cred ca mai exista 200 de piese romanesti cu aceleasi cuvinte cheie si acelasi mesaj.

+1 la ce a zis sam mai sus

 

sper sa nu se supere textierul pe mine, da intr-adevar e un text plin de clisee. S-a incercat ici colo cate o metafora gen " si nisipul rece incalzim cu soapte ", da nici acolo n-a nimerit-o. :(.

soundul e ok.

versurile sunt parca scrise de un tudor chirila puber ( da!...mai puber decat e acum !) pentru serbarea de clasa a - 9 -a, no offense

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.