www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

spart geamuri


Cursedone
 Share

Recommended Posts

titlul vorbeste de la sine: ati reusit vreodata sa spargeti geamuri cu ampurile voastre? am auzit ca daca vrei sa spargi un pahar trebuie sa dai pe acordul G#, si cei de la status quo chiar au incercat sa faca asta, dar nu au reusit(asta se intampla intr-un studio)

eu unu nu am facut/incercat niciodata, dar ganditi-va ca un tip de la nitro(80s cock metal band) a reusit sa sparga un pahar doar cu vocea, fara nici un fel de amplificare

Link to comment
Share on other sites

Guest EPSYLON_CURSE

Amplificare mare si subwoofer cu frecventa de rezonanta a incintei la 100hz apoi cu un soft emitator de frecvente dai redare frecvente intre 70-100hz. Spargi tot, nu numai geamuri. :-p

Link to comment
Share on other sites

Pai ... amp foarte mare ... de preferabil peste 4 fullstackuri ( ca sa avem surround ) dat la maxim si cantat prost (oriunde) sau oricum ( intr-un cartier de manelisiti) si te asigur ca vei avea nu nu mai geamuri sparte .. ci si usi , amp , chitara facuta guler( sa fie din esenta moale sa treaca usor de nas).

 

Am vazut mai demult unii care s-au bagat in studio au "cantat" 2 ore incercand sa sparga un pahar si cand erau gata sa se dea batuti s-a spart paharul ... dar cred ca s-a spart paharul de rusine ca va tebui sa povesteasca la prieteni ( alte pahare ) unde a fost si ce a auzit, sau mai plauzibil a stat unu cu pistolul cu aer comprimat si l-a spart. Cat de ala care a spart paharul cu vocea ..... :ney: cat dracu l-au strans de coaie ?

Acum pe bune ... este un topic ce ar trebui mutat in alta parte .. nu are lagatura cu ramura aceasta de forum.

Link to comment
Share on other sites

ma gandeam eu ca nu e in locu bun..

cat despre ala de la nitro, chiar a reusit, e un episod de la mythbusters in care il arata in momentul magic. au pus si un pai in pahar(de cristal paharu, mind you) si se vedea cum danseaza de la vibratii, si a incercat asa de vreo 20 de ori si a mers pana la urma... are el un volum mai mare ca un amplificator de 20W?

Link to comment
Share on other sites

am vazut la mythbusters traba asta. ca sa spargi un pahar/geam trebuie sa emiti un sunet cu o amplitudine destul de mare la frecventa de rezonanta a paharului/geamului respectiv. personal n-am incercat...nici nu prea ma tenteaza :)

Link to comment
Share on other sites

am vazut la mythbusters traba asta. ca sa spargi un pahar/geam trebuie sa emiti un sunet cu o amplitudine destul de mare la frecventa de rezonanta a paharului/geamului respectiv. personal n-am incercat...nici nu prea ma tenteaza :)

 

 

asta vroiam si eu sa zic :)

 

tipu ala cu vocea libera a spart paharu si am impresia k si restu au reusit da prin microfon..

Link to comment
Share on other sites

are importanta daca nota ii pe clean sau pe distors? :)

cu vocea.

daca tii neaparat sa folosesti chitara, as zice distors si ii bagi si un compresor...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.