www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Grava Gat Acustica Epiphone


andrușcaiepuraș
 Share

Recommended Posts

Greetings, guitar people !

 

Nu cu mult timp un urma, o buna prietena s-a decis sa se apuce de cantat pe chitara pe care a luat-o acum ceva timp si m-a rugat sa-i arat cateva ponturi.

 

Cand mi-a dat chitara sa cant pe ea putin am observat un mic, mic defect. Intre freturile 10 si 12 avea fretbuzz; intre freturile 12 si 15 fretbuzzul era foarte sever, adica se auzea ca niste cinele, iar unele note abia daca se auzeau. de la 15 pana la ultimul fret nu era nici urma de fretbuzz.

 

Am aruncat o privire si am observat ca unele freturi din zona erau prea inalte.

Am aruncat o privire incodata si am observat ca tot fretboardul, toata tastiera era ridicata ,in zona in care tastiera vine pe corpul chitarii, in zona cu fretbuzz.

 

Si acum, un pic din istoria chitarii:

Chitara Este un Epiphone Dr 100, aleasa si cumparata de catre un incepator de la guitarshop acum nu stiu exact un an sau doi. (Nu stiu daca mai e in garantie)

Intr-o zi s-a trezit cu gatul (chitarii) rupt. DUN DUN DUUUUUUN nu era doar crapat, era frant, rupt, gen TROSC

Chitara apoi a fost dusa la guitarshop pentru a repara ruptura din zona headstock-ului . Gatul a fost reparat si peste aplicat vopsea maro (nu arata chiar asa rau) domnul mester afirmand ca suna mai bine ca inainte. In restul timpului chitara nu prea a fost folosita, stand in cutie pe un dulap pana la ziua judecatii.

 

Inapoi la defectul nostru de la zona mai proximala a gatului. Am incercat sa-i fac atunci poze, insa nu au fost concludente, poate fac un desen in paint mai tarziu. Luand gatul dinspre corp inspre cap, situatia sta asa:

In zona ultimelor freturi (taste, ma rog) tastiera arata dreapta. Cand tastiera paraseste zona corpului chitarii si se aliniaza cu gatul (pe la fretul 12) Se observa o curbura a tastierei (inspre tine daca o tii ca si cum ai canta la ea) (in jos daca ti chitara asezata pe masa). Dupa aceasta curbura, acum tastiera fiind dealungul gatului, intre freturile 0 si 9 gatul are curbura lui normala data de truss rod. (in sus daca chitara e pe masa) in ansamblu, gatul cu tot cu tastiera avand o oarecare forma de S, Cauzand fretbuzz sever intre freturile 10 si 15. Inaltimea corzilor pare oarecum normala, nici prea joasa, nici prea inalta.

 

Insfarsit intrebarile:

Cat de grava e problema?(presupun ca e grava)

Se poate repara?

Ati mai intampinat probleme asemanatoare?

Si, ma intreb in legatura cu gatul rupt daca reparatia lui consista in dezlipirea gatului cu totul, repararea lui si apoi lipirea lui la loc. Am dubii in legatura cu faptul ca chitara avea problema asta cand a fost luata noua de la guitarshop si ma intreb daca nu cumva cand a fost reparat gatul pentru ruptura poate ca a fost pus la loc gatul prost.

 

Ce ziceti?

Edited by andrei.francisco17
Link to comment
Share on other sites

1. Nu cred ca pentru reparatia facuta a fost necesara demontarea grifului , ar fi ajutat cateva poze...

2. Inteleg ca nu mai exista posibilitatea de regla din truss rod ,in conditiile in care chitara are o actiune decenta solutia este ori nivelarea tastelor daca diferentele nu sunt foarte mari ,ori nivelarea tastierei , operatie care necesita retastare . Pentru niciuna din cele doua variante nu este necesara demontarea grifului . Cea mai buna varianta o vei afla cu siguranta dupa ce o duci la un atelier de reparatii .

 

Numai bine !

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.