www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doua Placi Audio Pe Pc


6ths3ns3
 Share

Recommended Posts

e o diferenta foarte mare

Omule, care-i diferența?! "Se aude altfel" nu oferă absolut nici un fel de informație.

 

nu stiu cum sa explic

Fă un efort, e în interesul tău. Fă o înregistrare. Citește un glosar. Citește un manual, deseori au și o secțiune de troubleshooting. Încearcă altă chitară, corzi, cablu, alimentator etc.

Ai zgomot? Dacă atingi o singură coardă (sau altă parte metalivă) și nu toate e același rezultat? La chitară știi să cânți?

Edited by FiveseveN
Link to comment
Share on other sites

Vreau sa vb numai cu posesori de zoom g3x daca pot sa ma ajute cu niste reglaje etc.

Chitara este cumparata anul trecut nu cred ca e posibil ca dozele sa fie de vina.

Daca e cineva din Tulcea si daca poate sa ma ajute il invit la mine.

Nu am alta chitara ca sa probez,alt cablu am pus nou nout si tot naspa se aude.

Edited by 6ths3ns3
Link to comment
Share on other sites

Parerea ta nu e chiar buna.stiu sa cant la chitara,problema e ca pana acum am folosit calculatorul cu guitar rig sau amplitube.

Pe calculator suna ok dupa multe tutoriale citite , placi de sunet schimbate etc.

Nu am mai folosit pana acum procesor ,am achizitionat zoom gx3 in ideea sa nu mai utilizez calculatorul.stiu ca zoom-ul se poate conecta la calculator, pentru a instala alte patchuri etc, dar deocamdata nu vreau sa il pun pe calculator.

Nu am mai utilizat un combo sau procesor pana acum sunt incepator in chestii deastea.

Va intreb daca imi iau un combo fender mustang 1 sau 2 de ex. va suna mai bine zoom-ul decat pe castile conectate la zoom?

Combo-ul are buton de volum pentru a da mai incet si a nu deranja vecinii?de asemenea daca il dai mai incet se aude la fel?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Sunt sigur că problema nu e echipamentul, ci utilizatorul

Agree!

 

Pe calculator suna ok dupa multe tutoriale citite , placi de sunet schimbate etc.

Nu am mai utilizat un combo sau procesor pana acum sunt incepator in chestii deastea.

Va intreb daca imi iau un combo fender mustang 1 sau 2 de ex. va suna mai bine zoom-ul decat pe castile conectate la zoom?

Combo-ul are buton de volum pentru a da mai incet si a nu deranja vecinii?de asemenea daca il dai mai incet se aude la fel?

Multumesc.

 

Are ZERO motive sa nu sune ok pe placi decente; ma indoiesc ca-n 2014 mai gasesti pe piata placi audio care sa nu fie decente. Ceea ce reclami tu se numeste-n informatica PBCAC - problem between chair and computer.

 

Zoom-ul ala e un multiefect foarte ok; printre multiplele lui capabilitati se afla si cea de a suna prost daca asta-i ceri. 

 

Ca sa fac o analogie, cal de curse ai; trebuie sa mai inveti sa-l calaresti. Daca nu, te azvarle. 

 

So, daca vrei rezultate, trebuie sa inveti sa-ti faci tonul. Treaba asta implica doua nuante: sa stii ce faci cu mainile si sa cunosti ce fac sculele. Referitor la prima, pana nu vezi pe cineva cantand metal pe chitara clasica, nu stii ce se poate face din maini. Referitor la a doua, trebuie sa stii sa-ti ajustezi tonul din sculele pe care le ai, si sa simti ce-i lipseste si unde trebuie umblat. Mai pe larg, daca ai un lant de genul compresor/OD/preamp/EQ/chorus/delay pe care l-ai setat cum vrei si iesi din camera si cineva iti umbla la reglaje, urechea ta trebuie sa prinda imediat ce a facut si unde. 

Asta ar trebui sa te ajute sa intelegi de ce nimeni nu iti poate da sugestii constructive pana tu nu descrii unde e problema. Sau de ce intrebarea referitoare la butoanele chitarii e din alt film :)

 

Nu conteaza ce naiba ai utilizat inainte: soft, combo, procesor, full stack, axefx, whatever. Reglajele se fac absolut la fel. 

 

Referitor la combo: daca nu stii ce faci, o sa se auda probabil prost. Altfel decat in casti, dar tot prost.

Draciile NU se aud la fel, indiferent cat le-ai bibili. Aceeasi sursa de semnal se aude evident diferit la distante diferite, chiar daca compensezi prin volum. Nu mai vorbim ce se intampla daca bagi in ecuatie difuzoare diferite, SPL-uri diferite, samd.

 

Spun asta in ideea ca daca imi iau de ex un combo de 100w ,il pot folosi acasa fara a deranja vecinii?

 

Asta depinde doar de tine :) 100w e cam mult si pentru un club mediu. Evident, poti sa-l dai incet, insa, dupa cum iti ziceam, o sa sune altfel. Nu neaparat rau, doar altfel.

 

Bottom line: invata sa-ti faci sunetul plecand de la sculele pe care le folosesti. Trebuie sa compensezi limitarile acestor scule, fie ca e vorba de amplificatoare, difuzoare, samd. Descarcatul de patch-uri de pe net nu te ajuta la nimic daca nu le studiezi si imbunatatesti.

Link to comment
Share on other sites

Inco o intrebare

Daca am procesorul are rost sa imi iau combo sau sa iau amplificator simplu?

Multumesc leopold pentru explicatii si rabdare

 

Combo = amplificator (de obicei preamp + poweramp) + cabinet

Amplificator simplu =head = ? preamp + poweramp?

 

Ce vrei sa faci doar cu head-ul? Daca n-ai cabinet la impendanta potrivita, il poti doar praji.

Link to comment
Share on other sites

Am inteles.fender mustang 1 e bun?.dupa parerile citite pe net pare ok.

Nu am inteles o chestie

Daca iau un combo de 100w de ex,el este facut pentru utilizarea butonului de volum la maxim pentru a se auzi toate efectele?daca il dau mai incet din butonul de volum se va auzi doar mai incet ,sau se vor pierde si din efecte?

Link to comment
Share on other sites

Am inteles.fender mustang 1 e bun?.dupa parerile citite pe net pare ok.

Nu am inteles o chestie

Daca iau un combo de 100w de ex,el este facut pentru utilizarea butonului de volum la maxim pentru a se auzi toate efectele?daca il dau mai incet din butonul de volum se va auzi doar mai incet ,sau se vor pierde si din efecte?

Fenderurile au clean bun, se leaga bine cu procesorul tau. Daca insa nu stii sa-ti faci sunetul, tot acolo ajungi.

 

Simplificand: Master volume-ul iti modifica volumul, si nimic altceva. Efectele *nu au de-a face cu ampul*. Daca ai acolo o placa electronica care-ti da niste efecte, are setari separate. 

Link to comment
Share on other sites

Mai nene nu mai inteleg nimic.e cineva in stare sa rasp la o intrebare?mai sus se spune ca, combo de 100w ptr casa nu e bun pentru ca se va auzi "nu neaparat rau,dar altfel", acum se spune ca e ok daca il dau mai incet ca se va modifica doar volumul nu si altceva.

In alte topicuri de ce se recomanda astea sub 50w pentru casa?

Poate cineva sa rasp concret ?

Adica daca vrea muschiu' meu pot sa imi iau de 1000w si sa-l folosesc acasa cu volumul la minim?

Edited by 6ths3ns3
Link to comment
Share on other sites

In alte topicuri de ce se recomanda astea sub 50w pentru casa?

Pentru că sunt mai ieftine. Dacă ai de cărat o sacoșă de la supermarket până acasă nu-ți cumperi tractor, când o bicicletă e suficientă.

Ți s-a răspuns corect și clar la toate întrebările, doar că n-au fost răspunsurile la care te așteptai, pentru că nu ești familiar cu consecințele diverselor efecte. De exemplu, când reduci controlul de volum al unui amplificator se va auzi, în mare, mai încet, și n-ar trebui să ne surprindă asta. Dar se aude "la fel"? Evident că nu, se aude mai încet, și asta implică o întreagă serie de consecințe, precum efectul Fletcher-Munson, faptul că sursa și finalele încetează să mai distorsioneze sau comprime (dacă sunt proiectate în acest fel), cab-ul nu mai rezonează la fel de mult, nu-ți mai vibrează pantalonii și aerul din plămâni și rect ș.a.m.d.

Deci diferența dintre niște boxe active de 10 W și un full stack de 100 W nu e doar că unul are potențialul de a se auzi mai tare. Iar momentan nu ai nevoie de nici unul dintre ele, ai nevoie de documentare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mai nene nu mai inteleg nimic.e cineva in stare sa rasp la o intrebare?mai sus se spune ca, combo de 100w ptr casa nu e bun pentru ca se va auzi "nu neaparat rau,dar altfel", acum se spune ca e ok daca il dau mai incet ca se va modifica doar volumul nu si altceva.

In alte topicuri de ce se recomanda astea sub 50w pentru casa?

Poate cineva sa rasp concret ?

Adica daca vrea muschiu' meu pot sa imi iau de 1000w si sa-l folosesc acasa cu volumul la minim?

Vezi ce ti-a zis 57 mai sus :) Informatia-cheie e ca acum nu stii ce se intampla cand dai de un buton, daramite cand schimbi o bucata de hardware. Exista multe-multe motive pentru care se evita sa iei alt amplificator decat iti trebuie. Usor de inteles in cazul tau ar fi:

 

mai ieftin, ocupa mult mai putin spatiu, se cara mult mai usor, te infigi in el mai usor cu backing tracks (fata de un amp "serios"), poti sa-l dai "in blana" si sa experimentezi efecte pe care nu prea le obtii cu volumul la 2. Ah, si s-ar putea sa-ti trebuiasca reductor la butonul de volum :)

 

Simplificarile nu-s rele. Daca tu n-auzi clar ce fac butoanele de la chitara, aproximarea ca ampul dat mai incet se aude mai incet e perfecta.

 

Pentru exersat in dormitor nu-ti trebuie mai mult de 5W. De fapt, de 0,5W, dar treaca de la mine. Am un 22W, nu trec cu volumul de 2/10 in apartament si MAXIM 3,5/10 in casa fara dopuri in urechi. 

 

Iar momentan nu ai nevoie de nici unul dintre ele, ai nevoie de documentare.

 

Nu doar de documentare, are nevoie sa si lucreze cu ele. Sunt din ce in ce mai uimit de cat de mult "au invatat" sa cante sculele vechi, proaste si ieftine pe care le-am carat la tara, ca nu erau bune :)

Link to comment
Share on other sites

Mai nene nu mai inteleg nimic.e cineva in stare sa rasp la o intrebare?mai sus se spune ca, combo de 100w ptr casa nu e bun pentru ca se va auzi "nu neaparat rau,dar altfel", acum se spune ca e ok daca il dau mai incet ca se va modifica doar volumul nu si altceva.

In alte topicuri de ce se recomanda astea sub 50w pentru casa?

Poate cineva sa rasp concret ?

Adica daca vrea muschiu' meu pot sa imi iau de 1000w si sa-l folosesc acasa cu volumul la minim?

 

Ai zis ca stii sa folosesti Amplitube si Guitar Rig. Atunci ar trebui sa stii sa folosesti si procesorul.

Link to comment
Share on other sites

Stiu sa il folosesc.l-am setat cum trebuie dar nu se aude ok. cu castile direct in el pe iesirea phono.
Ce nu intelegeti?
Un distors din preseturile cu care vine nu ar trebui sa sune ca un barait continuu.
De asta ma gandesc ca se va auzi ok conectat la un amp de ex line 6 15w care cred ca o sa il cumpar.
A ascultat cineva un zoom g3x la casti si care spune ca suna bine?nu stiu ce sa mai cred.
Am setat si manual patchurile,am umblat si la egalizatoare, dar nu e ok.
Am modif volumul in , ala de out tot nasol
Aveam niste casti ieftine, am zis ca e de la ele, le-am schimbat cu audio tehnica se aude mai tare si mai clar dar tot aiurea pe distors si multe alte efecte.nici cleanul nu suna cum trebuie.
Am citit manulul de 10 ori pe putin,am urmarit si tutoriale cu setupul zoom_ului degeaba.
Eu ma gandesc sa-l returnez,

are o problema sigur.

Edited by 6ths3ns3
Link to comment
Share on other sites

De asta ma gandesc ca se va auzi ok conectat la un amp de ex line 6 15w care cred ca o sa il cumpar.

[...]

Eu ma gandesc sa-l returnez,

are o problema sigur.

Ne hotaram? Se va auzi ok sau ba?  :)

Oricum, vestile sunt bune pe toate planurile:

1. E democratie, faci ce vrei cu banii tai, iti poti cumpara ce amp vrei

2. Bagat in amp, zoom-ul fie se aude fara bazaiala (situatie improbabila, in care trebuie sa-l returnezi), fie fix la fel, situatie in care ai luat ampul degeaba :)

 

Asa, de verificare, te-ai gandit sa mai aduci pe cineva care sa se uite la echipament? 

Link to comment
Share on other sites

Daca am zoom_ul g3x are rost sa imi iau un combo cu efecte?sau sa imi iau unul fara efecte ptr. ca bag efectele din procesor?

Am ajuns la concluzia ca zoomul nu are nik, se aude dubios din cauza sistemului audio (receiver+boxe de podea).

Am probat zoomul pe un combo si suna altfel, distorsion e distorsion, overdrive e overdrive etc.

Cred ca pe ori

ce sistem il pui suna dubios.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.