www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Latenta Focusrite Itrack Solo


Recommended Posts

Salut

 

Mi-am cumparat un Focusrite iTrack Solo, am instalat driverul, Cubase il vede, toate bune si frumoase cu o singura exceptie: vine cu 10 ms latenta si orice latenta as pune eu, nu se salveaza si revine la 10 ms.

Intru in Device Setup, vad acolo un panel de control al placii, pus latenta 2 ms, dau ok, reintru si latenta e inapoi la 10 ms.

 

Any advice ?

(atasat un ps)

post-609-0-50471800-1397508463_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aveam o problema similara la un Motu828. Orice setare de latenta ii puneam in Cubase, ramanea la cea care era setata in Windows. Cand o duceam aproape de 2-3ms, cu mai mult de 12-13 track-uri in proiect incepea sa pacane (buffer underrun). M-am lasat totusi pagubas sa ii schimb latenta i/o si foloseam direct monitoring fara probleme.

 

Problema de care zici tu imi pare mai mult cauzata de Cubase decat de driverul placii. Poti incerca si cu un alt DAW ? Daca rezultatele sunt aceleasi, try this: uninstall de tot (cu un driver sweeper sau ceva) apoi dupa ce reinstalezi driverul, din control panel ii pui latenta care o vrei, reset pc, start Cubase, see what happens.

Link to comment
Share on other sites

Si stai asa: n-ai instalat driver ASIO pentru placa audio? Daca nu, instaleaza-l; altfel o ai latenta aia permanent cu orice DAW cu driver de Windows. Ce zicea comanel mai sus de buffer underrun tine de capabilitatile procesorului.

Eu momentan inregistrez "gipsy multitrack" cu 4 placi din astea intr-un hub: http://img.alibaba.com/img/pb/510/947/295/295947510_196.jpg

 

Procesor am tot I3, am latenta 2ms pe canal. Latenta nu tine de placa in sine nici de DAW, ci de drivere si de procesor. In cazul tau, I3 e suficient pentru o frecventa de esantionare de 44,1Khz, poate putin mai sus de atat. Nu te gandi la calitate de studio ca nu se poate. Stiu ca astia zic la specificatiile placilor: "studio quality" si alte bla-bla-uri, dar calitatea de studio se obtine din o multime de alti factori, nu numai din ADC. Oricum pe CD-urile audio ai 44,1, asa ca...

Edited by lefmir
Link to comment
Share on other sites

Ce sistem de operare ?

 

Degeab ai procesor ce zbarnaie cu viteze interstelare daca BIOS-ul si arhitectura placi de baza nu este compatibila cu ce vrei tu sa folosesti ...

 

ASUS dual core ..RAM cat vrei .cu Win7 am incercat ..KORG Nanopad nu functiona numai cu latentza enorma !!! adica la nivel "NANO" nu poate nimic !!

 

Am instalat apoi pe un ASUS Notebook ...670MHz CPU 1G RAM ..cu XP ..merge struna ..

Cu un ASUS 3000+ ce are un BIOS centrat pe MEDIA , tot cu XP functioneaza exceptional ...cred ca am pus 10ms la latenta ..ca sa pot inregistra MIDI tobe batand cu degetele in pad-uri ....util la unele "treceri " de tobe ..ca sa nu ma chinui cu "desenarea " riutmurilor in pianorol ..

 

Presupun ca si la efctele realtime este aceiasi problema ..nu prea sunt Drivere ptr Vista .. Win7--8--9.....si ce mai urmeaza .

O fi vre-o lupta comerciala intre firme si vad ca nu prea colaboreaza .

 

44,1 /16 bit nu este OK , doar asa de probe ..teste ...incercari "muzicale "

96KHz/24 bit sau daca nu poate PC-ul +placa audio atunci macar 44,1 cu 24bit ..

Numai dupa prelucrare in DAW cu 32 bit ptr CD se face downsampling la 44,1KHz /16bit ..

cea ce nu este aceiasi cu prelucrare in 44,1/16bit este cer si pamant diferenta ..

Numai in "adancimea de bit" ai o "diferenta " numai de 16.711.680 de niveluri "lipsa " !( O nimica toata !)

 

Dar PC-ul este foarte util ptr a invata cu aceste "simulatoare " ca apoi cand "simti nevoia " si vrei scule de calitate sa stii ce si cum ..

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Folosesc Win 7 Ultimate 64

Probabil o sa vand placa si o sa imi iau altceva. Any advice ?

In orice caz daca este o placa de sunet PCI adica "normala" sa aiba driver ptr Win7 probabil ASIO altfel risti sa nu functioneze corect .

Cu cele USB sau Firewire o fi altfel (?)

Sau pe intrare digitala ( DIGITAL In )

 

Cauti FORUM-uri cu recording si cauti referinte ...este obositor dar alta cale ? in multe forumuri gasesti intrebari la care nu a raspuns nimeni dar pana la urma tot gasesti si raspunsuri /discutii.

 

Problema ar fi ca in "west" poti returna in perioada de 1luna sau 3 luni ceva ce nu functioneaza in sistemul tau , la noi cred ca doar 3 zile daca este adevarat ...

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca si la efctele realtime este aceiasi problema ..nu prea sunt Drivere ptr Vista .. Win7--8--9.....si ce mai urmeaza .

O fi vre-o lupta comerciala intre firme si vad ca nu prea colaboreaza .

 

Karpi, eu îţi înţeleg nostalgiile şi faptul că eşti conservator, însă, nu ştiu ce softuri încerci tu, sunt foarte puţine care nu au driverele la zi. Ba chiar, mare parte a softurilor şi device-urilor mai noi, nu mai vin cu suport pentru Windows XP, venind doar cu suport pentru W7 sau 8. Ăsta e şi cazul plăcii despre care vorbim. Eu cred că tu te referi la nişte abandonware-uri care n-au mai avut update-uri de câţiva ani buni. Lucru ce ar trebui să te facă să cauţi variante actualizate care fac acelaşi lucru.

 

Folosesc Win 7 Ultimate 64

Probabil o sa vand placa si o sa imi iau altceva. Any advice ?

 

În primul rând, încearcă şi Reaper sau alt DAW, de control. E posibil să fie o problemă legată de versiunea pe care ai "cumpărat-o".

Pe urmă, asigură-te că ai instalati driverii de USB 2.0, iar placa e înfiptă într-un port de USB 2.0. Instalează driverii updatati ai plăcii de bază.

 

Acum, ce văd în neregulă la print screen-ul tău... Du-te pe VST Audio System (nu direct pe driverul placii aşa cum te-ai dus) şi acolo, în partea de sus, ar trebui să ai o listă de driveri. Nu-l selecta pe ăsta default, alege ceva de genul ASIO Satfire sau Satfire ASIO. Alege unul din alea. Ţi-aş putea fi de mai mult ajutor dacă ai face setările în Reaper, sunt mai familiarizat cu DAW-ul ăla. Dacă tot nu-i dai de cap, dă-mi un PM şi poate te pot ajuta cu Teamviewer.

 

Ar trebui să mai ştii că nu există placă cu latenţă 0. E imposibil momentan. Ai latenţă de la chitară la placă, de la placă la sistemul audio, de la boxe la ureche, probabil şi de la ureche la creier. Ideea este să găseşti o latenţă optimă, care să-ţi permită calitate cât mai bună şi care să nu te deranjeze. Unele plăci au anumite protecţii când intră în clipping. E posibil să se activeze genul ăsta de protecţie când o setezi la 2ms şi să revină automat la setările default.

 

Oricum, nu-i cazul să vinzi placa, doar să te mai joci cu setările.

Link to comment
Share on other sites

 

Karpi, eu îţi înţeleg nostalgiile şi faptul că eşti conservator, însă, nu ştiu ce softuri încerci tu, sunt foarte puţine care nu au driverele la zi. Ba chiar, mare parte a softurilor şi device-urilor mai noi, nu mai vin cu suport pentru Windows XP, venind doar cu suport pentru W7 sau 8. Ăsta e şi cazul plăcii despre care vorbim. Eu cred că tu te referi la nişte abandonware-uri care n-au mai avut update-uri de câţiva ani buni. Lucru ce ar trebui să te facă să cauţi variante actualizate care fac acelaşi lucru.

 

 

Pai Korg seria Nano nu-i abandonware ,...ASUS cu AC97HD la fel ...mai toate au cam acest sunet onboard .....nu am gasit driver update serios ptr sunetul onboard .Cu ASIO 4ALL nu functiona acum un an ...intre timp nu a mai incercat , latenta era ENORMA la Nano Korg . Am instalat un DAW ,, apoi altul si tot nu functionau trebuirile,cu ASIO4all ..daca incercam sa umblu la latenza =>.blue screen .de ma simteam in '95 cu 486

 

Chiar ma gandesc sa pun un soft ca sa folosesc mai multe OS si sa instalez Win98SE sunt o groaza de softuri foarte bune ce insa nu functioneaza cu XP,nici cu sistemul de "compatibilitate "din XP nu sunt OK .

 

Aici nu-i vorba de nostalgii ! Cred ca sunt printre putinii chitaristi care nu ma dau pe spate dupa "nostalgii " mai ales nu ma impresioneaza nici o "mitologie " ..

Este vorba de "pacaleala " dim moment ce nu se asigura compatibilitatea noilor sisteme cu sistemul vechi ....ce obliga utilizatorul sa arunce la gunoi investitia de pana atunci si sa cumpere scule noi ce sunt "poate" compatibile cu noile "schimbari" .

Nu mai descriu aventurile din 1995 pana acum cu continua "dezvoltare " caci oricum nu conteaza ...cine a lucrat a observat cine nu acela nu are de unde sa stie ...

 

Deci terminati cu nostalgiile ...tube , valve , Marshall Plexi , Fende Bassman 10 ,...Gibson , Cry Baby , .....LOL .

 

 

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Păi mai toate Nano au suport pentru Windows 7 şi Windows 8. Au driveri pe site-ul oficial. De ce ai vrea să foloseşti ASIO4ALL şi nu driverii originali, mă depăşeşte. Placa de sunet, iarăşi, are suport pentru Windows 7 şi Windows 8. Şi ASIO4ALL, cu toate că nu sunt fan al acestui driver, mi-a funcţionat pe Windows 7 x64 fără probleme. Despre blue screen-uri, eu unul am uitat cum arată de când am trecut la Windows 7.

 

Într-adevăr, sunt scule care nu sunt compatibile. În general imprimantele vechi au problema asta. Însă, ar trebui să îţi pui problema că nu prea mai găseşti port paralel pe placa de bază odată ce-ţi faci un sistem compatibil cu Windows 7...

 

Eu am mai întâlnit o problemă asemănătoare la un prieten. A trecut la Windows 7, însă, tot ce avea, driveri video, pentru placa de bază, pentru imprimantă, încerca să-i instaleze de pe CD-urile originale şi blama Windows 7 pentru că nu-i mai funcţiona nimic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.